Do otvorených škôl a škôlok sa vrátilo viac detí, ako sa čakalo

gb, 7. júna 2020 o 05:00

Do materských škôl sa po ich znovuotvorení minulý pondelok vrátilo približne 70-tisíc detí, čo je polovica z celkového počtu, a 170-tisíc žiakov základných škôl, teda 63 percent zo všetkých žiakov prvého až piateho ročníka. Je to viac, ako úrady očakávali.

Školy sú pre žiakov prvého až piateho ročníka otvorené.

Foto: Shutterstock.com

Otvorilo 2 265 materských škôl (80,6 percenta z celkového počtu) a 1 867 základných škôl (90,5 percenta zo všetkých). Naopak, brány 667 materských škôl a 236 základných škôl zostali zatvorené. Dôvodom boli nedostatočné priestorové a prevádzkové možnosti, ako aj chýbajúce personálne kapacity, informovalo ministerstvo školstva.

V prípade materských škôl bol najvyšší záujem o otvorenie v Žilinskom kraji (98,5 %) a najnižší v Prešovskom kraji (35,8 %). Rekordný počet otvorených základných škôl bol v Trenčianskom kraji (99,5 %), za ním nasleduje Žilinský a Bratislavský kraj s rovnakým záujmom 98,3 %. Najnižší počet otvorených škôl potvrdil opäť Prešovský kraj (74,8 %).

Rozhodnutím ministra školstva sa deti a žiaci mohli po jedenástich týždňoch mimoriadneho prerušenia vyučovania vrátiť do školského prostredia medzi svojich spolužiakov a učiteľov. Urobili tak za prísnych protiepidemiologických opatrení (ranné meranie teploty, dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy, zachovanie stanovených odstupov a ďalšie).

Vyučovanie sa za týchto podmienok uskutočňuje v skupinách. V materskej škole môže byť v skupine najviac 15 detí a v základnej škole maximálne 20 žiakov, pričom nemá dochádzať k premiestňovaniu detí medzi jednotlivými skupinami. „Ešte raz by som rád poďakoval všetkým rodičom, učiteľom, riaditeľom a zriaďovateľom, že sa na júnové otvorenie škôl zodpovedne pripravili a spoločne sme to zvládli,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >