Vysvedčenie: základky si môžu vybrať, či dajú známky, slovné hodnotenie alebo to skombinujú

TASR, 29. mája 2020 o 04:30

Ministerstvo školstva pripravuje vzor tlačiva koncoročného vysvedčenia, ktoré bude prispôsobené nielen na známky, ale aj na slovné hodnotenie.

Žiaci základných škôl budú tento rok hodnotení buď známkami alebo slovne.

Foto: Shutterstock.com

Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling poznamenal, že podklad vysvedčenia ministerstvo zverejní, aby aj takýmto spôsobom pomohli školám. „Vzor tlačiva sme posúvali do terénu, aby to jednotlivé organizácie ešte pripomienkovali," poznamenal Gröhling. Verí, že počas jedného až dvoch týždňov ho aj zverejnia.

Minister školstva už začiatkom mája povedal, že kombinované hodnotenie na školách, teda klasická známka a slovné hodnotenie, by bolo ideálne. „“Na jednej strane môžete známkou ohodnotiť žiaka a na druhej strane si môže rodič prečítať aj jeho silné a slabé stránky, čím dostane nejaký komplexný prehľad," uviedol minister.

V rámci záverečného hodnotenia sa budú môcť hodnotiť žiaci slovne vo všetkých ročníkoch základnej školy. Školy si budú môcť vybrať, či budú žiakov známkovať, teda klasifikovať v rámci záverečného hodnotenia, alebo ich budú hodnotiť slovne, prípadne kombináciou oboch typov hodnotení. Výnimkou v druhom polroku aktuálneho školského roka sú prvé ročníky, kde bude slovné hodnotenie ako jediný spôsob.

Riaditeľom škôl Štátny pedagogický ústav zároveň odporúča, aby sa neklasifikovali tie predmety, pri ktorých sa nedokážu v súčasnosti naplniť ciele predmetu. Ide napríklad o telesnú či výtvarnú výchovu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >