- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Deti a vysvedčenia. Malo by sa zrušiť známkovanie?
Deti si zajtra prevezmú vysvedčenia, do akej miery záleží na známkach? Známka je len vyvrcholením celého procesu, jej celkový kontext je dôležitejší než samotné číslo, preto by rodičia nemali byť k deťom kritickí, aj keď hodnotenie nebude také, aké by si možno želali.
-
Nie sú tam písomky ani domáce úlohy, nik nemusí vedieť vybrané slová. „Vysvedčenia polovica našich žiakov vôbec nerieši,“ hovorí riaditeľ školy Juraj Mazák
Všetci si tykajú a oslovujú sa krstnými menami. Dieťa môže povedať učiteľovi „To je nuda, idem preč,“ a predsa je táto škola zaradená v oficiálnej sieti ministerstva školstva. „Naše deti budú možno priemerné z hľadiska vedomostí, určite však budú nadpriemerné v oblasti emocionálnej inteligencie, pri zvládaní konfliktov, riešení problémov,“ hovorí Juraj Mazák, riaditeľ súkromnej slobodnej školy v Košiciach, jedinej svojho druhu na Slovensku.
-
Hlavne bez paniky! Čo robiť, keď dostanem okno, čo keď nestíham? Užitočný ťahák pre všetkých študentov pred skúškami
Obdobie skúšok je tu – maturitných, prijímacích, alebo i tých všedných koncoročných. Každý ich zvláda po svojom, každý má tie svoje obavy, dokonca stresy. Ako zostať v pohode a čo robiť, ak sa testy zdajú ťažšie než sme očakávali? Ponúkame užitočný praktický manuál pre študentov.
-
Prijímačky na strednú školu. Prečo je dobré vyhnúť sa vetám typu „Ty predsa všetko zvládneš“ a čo od vás dieťa potrebuje počuť?
Na stredné školy sa hlási tento rok takmer 50-tisíc žiakov, najviac, zhruba 33-tisíc, chce ísť na gymnáziá. Nie každý sa však na vybranú školu dostane a tento fakt u mnohých vyvoláva z prijímacích skúšok stres. Je medzi nimi aj vaše dieťa? Ako mu pomôcť, čo potrebuje počuť, a naopak, ktorým vetám sa radšej vyhnite?
-
Bratislava sa dočkala hvezdárne! Konečne, teší sa kozmonaut Ivan Bella
Na streche budovy Deutsche Schule Bratislava na Bárdošovej ulici otvorili v Bratislave hvezdáreň. Plniť má aj vzdelávaciu funkciu. Verejnosti by mala byť sprístupnená na jeseň tohto roka.
-
Prekážajú slovenským rodičom rómski spolužiaci ich detí? Prieskum odhalil zaujímavé veci
Vzdelávať sa má každé dieťa, i rómske, na tom sa zhoduje celá naša spoločnosť. Aký však majú postoj rodičia, ak by práve tie rómske mali byť spolužiakmi ich detí?
-
Únik zo školy. Školská inšpekcia varuje pred rastúcim trendom záškoláctva medzi slovenskými deťmi
Vysoká absencia žiakov má priamy vplyv na ich vzdelávacie výsledky, samozrejme, v negatívnom zmysle. Konštatovala to Štátna školská inšpekcia na základe výsledkov kontrolovaných škôl, podľa ktorých pribúda žiakov so slabými výsledkami, a tiež narastá počet vymeškaných hodín.
-
Učenie je nuda? Aj počty či vybrané slová možno deťom zatraktívniť, skúste to takto
„Môj syn je schopný presedieť nad školskými úlohami aj dve hodiny bez toho, aby urobil čo len jedinú čiarku. Vraví, že ho učenie nebaví, ale keď s ním prechádzam učivo a rozprávame sa o tom, je bystrý a chápe,“ opisuje ťažkosti Trnavčanka Eva, matka štvrtáka na základnej škole.
-
Príprava na maturitu: Chce to pohodlné oblečenie, plán a dobrý spánok. Pociťovať nervozitu je normálne
Deň pred maturitnou skúšku by si študenti mali naplánovať cestu do školy, prichystať pohodlné oblečenie a skontrolovať, či majú všetko pripravené. Radia to psychológovia z občianskeho združenia IPčko.
-
Slovenskí žiaci sa nedajú nachytať na bleskové výpredaje, dobrí sú aj v odhaľovaní podvodných sms
Aj tento rok si môžu 13 až 15-roční študenti otestovať finančnú gramotnosť v Európskom kvíze o peniazoch. Tohtoročné slovenské národné kolo sa uskutoční vo štvrtok 21. marca 2024 online formou a aktuálne prebieha prihlasovanie tímov študentov.
-
16-ročný hrdina. Jan zachránil chlapca, ktorého na rušnej ulici napadli rovesníci, ostatní sa tvárili, že nič nevidia. Pozrite si VIDEO incidentu
Šiel si kúpiť zošity, no namiesto nich utŕžil bitku. 12-ročného školáka pri nákupnom centre v Ostrave prepadli dvaja o rok starší chlapci, pretože od neho chceli peniaze. Na rušnej ulici okoloidúci nereagovali. Okrem jedného, 16-ročného Jana Balouna, ktorý šiel pôvodne na zastávku MHD, ale keď videl, čo sa deje, prišiel napadnutému na pomoc.
-
Mobilom na školách odzvonilo. Na prvom stupni by sa mali zakázať, avizuje minister školstva
Na prvom stupni základných škôl by sa mohli zakázať mobilné telefóny, na druhom stupni obmedziť. Avizoval to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
-
Najlepšia základná škola je v Košiciach, stredná v Trnave. Ako je na tom tá vaša? Pozrite si rebríček všetkých škôl a gymnázií
Najlepšia základná škola na Slovensku v porovnaní výsledkov žiakov je cirkevná ZŠ sv. Cyrila a Metoda na Bernolákovej ulici v Košiciach-Západ, najlepším gymnáziom je bratislavské pre mimoriadne nadaných žiakov na Teplickej ulici a najlepšou strednou školou Obchodná akadémia Kukučínova v Trnave. Vyplýva to z rebríčka združenia INEKO.
-
Dnešný svet mladých: Internet plný nenávisti, šikany, návodov na ubližovanie, na ktorom sa stávajú závislými
Nárast nenávistných správ, kyberšikanovanie, sebapoškodzovanie, dokonca návody na spáchanie samovraždy, toto všetko sú veci, ktorými žije dnešná mládež na internete. Vyplýva to z výskumu Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch medzi deťmi vo veku 9 až 17 rokov.
-
Polročné vysvedčenia. Zlá známka nie je vizitkou vášho rodičovstva. Deti netrestajte, radšej skúste týchto osem krokov
Aké polročné vysvedčenie prinesie domov vaše dieťa? Nech už bude akékoľvek, nie je dôvodom na krik, kritiku, nadávky či tresty. Naopak, majte na pamäti, že vždy je čo pochváliť a neuspokojivé vysvedčenie je príležitosť na premýšľanie a rozhovor s dieťaťom.
-
Šikana v škole, čo s ňou? „Odsúďte čin, nie páchateľa,“ radí psychologička
Existuje, hoci niektorí nad ňou radšej privierajú oči. Ak sa však nerieši, môže vyústiť v tragédiu, ako nedávny samovražedný skok zo strechy deviataka Romana v Parchovanoch. Čo funguje pri odhalení šikanovania? Aký je vhodný postup?
-
Dobrovoľníci doučujú deti zo sociálne znevýhodnených rodín
Bratislavskí dobrovoľníci doučujú deti zo sociálne znevýhodnených rodín. Robia tak v rámci projektu Som tu pre teba, ktorý vedie Bratislavské dobrovoľnícke centrum už osem rokov. Momentálne doučujú 45 detí v siedmich krízových centrách.
-
FOMO Epidémia: Ako udržať vašich teenagerov mimo pascí sociálnych sietí?
Strávili sme príjemný víkend na chate v lese – samota, príroda, žiaden televízor. Mobily sme používali akurát tak na fotenie. Po návrate však dcéra prvé čo, šla na sociálne siete. Skontrolovať, čo všetko sa za tých desať dní našej dovolenky stalo. A samozrejme, teraz tam trávi celé hodiny.
-
Maturanta odsúdili za podnecovanie k terorizmu. Dostal podmienku
Vlani v júni ho polícia zadržala priamo v škole, dnes ho špecializovaný trestný súd odsúdil. Košický maturant Matúš Mamák dostal za viaceré trestné činy viažuce sa k podpore terorizmu podmienenčný trest.
-
V tejto škole deťom netreba vysvetľovať, čo je empatia či rešpekt, majú ich na dennom poriadku. Čas tu má vlastné pravidlá, vraví učiteľka
Mária Niková je učiteľka, ale nie celkom typická. Pracovala v školstve 30 rokov, aby zistila, že to bola vlastne len príprava na prácu, ktorú robí teraz – učenie detí v nemocničnej škole. „Aj keď nemocnica nie je miesto, kde by sme mali byť radi, ja som. Mám svoju prácu rada, denne v nej stretávam hrdinov,” hovorí špeciálna pedagogička v nemocničnej škole na bratislavských Kramároch.