- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Zmena: po pozitívnom samoteste žiaka ide hneď do karantény celá trieda, nečaká sa
Doteraz sa s karanténou čakalo na potvrdzujúci PCR test alebo na antigénový test z mobilného odberového miesta, avšak podľa nových pravidiel ide trieda zo školy preč už vo chvíli, keď učitelia dostanú informáciu o pozitívnom domácom samoteste niektorého zo svojich žiakov.
-
Ak sa bojíte o deti, na vyučovanie ich posielať nemusíte, je to ospravedlnené. Čo ešte sa v školách mení od pondelka?
Rodičia, ktorí majú strach o zdravie svojich detí alebo sa boja, že by nákaza prinesená zo školy mohla ohroziť rodinného príslušníka, už nemajú povinnosť posielať potomkov na vyučovanie.
-
ROZHOVOR Dlhoročná pedagogička Gabriela Šimová: „Aby som deti zaujala, zinscenovala som aj lúpežné prepadnutie triedy.“
Zaujať deti, učiť tak, aby ich to bavilo. Týmito zásadami sa vo svojej praxi dlhé roky riadila učiteľka na základnej škole Gabriela Šimová. Aby škola bola pre deti atraktívnym miestom, kde sa nenásilne dozvedia veľa o svete, o to sa snaží aj teraz - je autorkou pedagogického projektu Farebné dni. V rozhovore sme prebrali, čo bráni dnešným školám, aby boli modernejšie a pre žiakov príjemnejšie, aj to, ako možno zmien dosiahnuť.
-
Žiaci môžu navrhnúť vianočnú pohľadnicu ministerstva školstva
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu sa obracia na mladých umelcov z radov žiakov a študentov, aby navrhli oficiálnu vianočnú pohľadnicu rezortu školstva.
-
Aktuálne: desať percent žiakov sa učí na diaľku, Covid-19 má jedno percento školákov
Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 89 percent žiakov, dištančným spôsobom 11 percent školákov. Jedno percento žiakov má Covid-19.
-
Žiaci najčastejšie opakovali ročník kvôli nechodeniu do školy
Žiaci v minulom školskom roku najčastejšie opakovali ročník pre vysokú absenciu školskej dochádzky. Ďalšími dôvodmi bolo nezapájanie sa do dištančnej výučby či nezvládnutie učiva v danom ročníku.
-
Relaxačné zóny majú motivovať rómskych žiakov
V Základnej škole Eugena Ruffinyho v Dobšinej vznikli v tomto školskom roku vďaka projektu Modernejšia škola dve náučno-relaxačné zóny. Moderne vybavené priestory slúžia na vzdelávanie, ale i motiváciu žiakov z marginalizovaných rómskych komunít.
-
Finančná gramotnosť by mohla byť ďalší predmet v škole
Na základných i stredných školách sa možno vytvorí samostatný predmet, ktorý deti naučí hospodáriť s peniazmi.
-
Je nesmierne dôležité, ako dieťa v škole sedí. Naučte ho to!
Deti by mali vedieť, ako správne sedieť. Predídu tak problémom s chrbticou a pohybovou sústavou.
-
VIDEO Ako rozpoznať, že má dieťa problémy v škole a ako mu pomôcť?
Na začiatku školského roka to bola pre väčšinu detí eufória – po prázdninách i pandemickej výluke sa opäť stretli kamaráti v školách. Po mesiaci však mnohé opäť riešia staré problémy, vrátane karantény pre vybrané triedy, šikanu, vylúčenie z kolektívu či nezhody s učiteľmi. Ako to na ne vplýva a ako im pomôcť?
-
„Prosím, kontrolujte synovi pred odchodom z domu vrecká!“ Poznámky v žiackej knižke a ich význam
Kto nikdy nedostal v škole poznámku? V ére bez mobilných telefónov boli učiteľské odkazy v žiackej knižke dôležitým nástrojom komunikácie s rodičmi a používajú sa dodnes. Žiaci ich dokonca niekde dostávajú dvojmo – v elektronickej i papierovej forme. Ich efekt je však veľmi často otázny.
-
Od pondelka do školy na bicykli, kolobežke či pešo. Štartuje tradičná kampaň
Kampaň Do školy na bicykli, podporujúca zdravé, ekologické a bezpečné dochádzanie žiakov, študentov a pedagógov do škôl, sa aj tento rok uskutoční v jesennom termíne, od 27. septembra do 8. októbra.
-
V školských jedálňach sa začalo variť zdravšie, čo už deti na tanier nedostanú?
Fazuľový šalát s kečupom si už deti na obede nedajú. Naopak pribudli zdravšie polievky či nátierky.
-
Školy sa budú viac starať, aby im žiaci neprepadávali
Aplikačná pomôcka „Ako byť v škole úspešnejší“ bude pre školy záväzná.
-
Pozornosť bystrá či tupá? A mravnosť života? Ako sa učilo a hodnotilo na Prvom slovenskom gymnáziu, 10 zaujímavostí
Dnes je to 159 rokov, čo v Revúcej vzniklo Prvé slovenské gymnázium. Učilo sa v prerobenom sedliackom dome a študenti mali dodržiavať zákony, ako žiť v škole i mimo nej. Okrem vedomostí sa hodnotila aj mravnosť, a to i u učiteľov. Učivo vôbec nebolo ľahké, pozrite si maturitné otázky i ďalšie zaujímavosti o Prvom slovenskom gymnáziu, ktoré ste možno nevedeli.
-
Učiteľka roka Iveta Barková sa dostala medzi 50 najlepších pedagógov sveta
Učiteľka zo Slovenska sa na zozname najlepších svetových pedagógov ocitla vôbec po prvý raz.
-
NÁZOR Treba to povedať na rovinu: v tejto vlne budú zomierať aj deti
Vzhľadom na očakávané premorenie škôl nemožno očakávať iný vývoj ako tisíce a tisíce nakazených detí, pričom nemálo z nich bude mať stredný či ťažší priebeh Covidu-19, nepríjemné a niekedy aj nebezpečné dlhodobé následky a niektoré, žiaľ, aj zomrú, ako to ukazuje smutná skúsenosť z krajín, ktoré sú niekoľko týždňov pred nami. Je dobré, aby to rodičia vedeli a mohli sa pripraviť a prijať včas opatrenia na ochranu svojich detí, keďže vláda na to zjavne rezignovala.
-
Kníhkupectvo v Humennom dáva deťom knihy zadarmo, čo za ne chce?
Podporiť v deťoch vzťah k čítaniu a naštartovať u nich kritické myslenie je cieľom projektu kníhkupectva Na Korze v Humennom. Aj v treťom ročníku Knižného štipendia si každý mesiac počas školského roka prinesie domov knihu zadarmo desať školákov, ich úlohou je napísať na každú recenziu.
-
„Ja som tu kvôli deťom, nie naopak.“ Múdre slová slovenskej učiteľky, ktoré by si mal vziať k srdcu každý pedagóg
„Neučím žiaka pre život v budúcnosti, jeho i môj život je dnes. Naplňme ho zmyslom a radosťou,“ odporúča všetkým učiteľom bývalá dlhoročná riaditeľka školy.
-
V deň návštevy pápeža dostanú školáci na východe voľno
Riaditeľské voľno sa týka žiakov a študentov na viac ako 225 školách v Prešovskom a Košickom kraji.