- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Už žiadne delenie rodín na harmonické a rozvrátené. Ministerstvo školstva sa rozhodlo pre rázny krok
Školáci by sa na občianskej náuke už nemali viac učiť o rozvrátených a harmonických rodinách. Ministerstvo školstva sa rozhodlo zmeniť výkonový štandard štátneho vzdelávacieho programu, pretože takéto delenie môže traumatizovať deti, ktoré nežijú v úplných rodinách.
-
Púchovskí gymnazisti pripravili naozaj netradičné vianočné trhy
Namiesto vianočného punču, sladkostí či vianočných ozdôb je v hlavnej úlohe elektronika. Študenti gymnázia v Púchove sa rozhodli tohtoročné vianočné trhy poňať ekologicky a ponúknuť možnosť zbaviť sa starej elektroniky. Prípadne za lacno získať nejaké kúsky z druhej ruky.
-
Prijímačky na medicínu sa rozšíria o nový predmet. Zvýši to kvalitu lekárov?
Súčasťou prijímacích skúšok na Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave bude nový test. Jeho úlohou bude preveriť všeobecné študijné predpoklady študenta.
-
VIDEO samovraždy deviataka Romana je na internete. Je nebezpečné, varujú odborníci
„... Skoč!“ Do toho dievčenský smiech a koniec ten najhorší možný. Je strašné pozerať na utrpenie 15-ročného Romana, ktorý napokon skočil zo strechy školskej budovy, a ešte strašnejšie počuť, ako ho k tomu spolužiaci vyzývajú. Video obrovskej tragédie a ľudskej krutosti poskytol na zverejnenie otec nešťastného chlapca, no odborníci varujú, že jeho šírenie nie je dobrý krok.
-
Užitočná, ale i škodlivá elektronika. Šesť jej najhorších dopadov na život detí
Pre deti je to zábava, pre rodičov zas istota „zaručeného oddychu“ od potomkov. Obrazovka telefónu či tabletu však zďaleka nie je to pravé, nad čím by mali tráviť deti svoj voľný čas. Digitálne technológie majú celý rad negatívnych dopadov, tu je ich prehľad v kocke.
-
Školy, ktoré chcú učiť moderne, sa môžu hlásiť do programu, dostanú všemožnú podporu od štátu
Rezort školstva spustil registráciu pre základné školy, ktoré majú záujem od nového školského roka učiť deti podľa moderných metód. V tomto školskom roku vzdeláva svojich prvákov a prváčky podľa nového vzdelávacieho programu prvých 39 škôl. Zmeny sú súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR. Základné školy sa môžu registrovať do 19. decembra. Všetky základné školy začnú povinne učiť podľa nového vzdelávacieho programu od školského roku 2026/2027.
-
Zaujímavosť: školy dostali možnosť zriadiť si triedne knižnice
Vlastnú knižnicu si vo svojej triede budú môcť zriadiť školské i predškolské kolektívy. Veľa detí tak získa možnosť prečítať si svoju vôbec prvú knihu v živote.
-
„Byť dráčikom je úžasné. Či ani nie?“ Pozrite, ako si vynaliezavý druhák poradil so školskou úlohou, máte aj vy podobné skúsenosti?
Číta rád, no písanie ho príliš nebaví. A už vôbec nie to povinné. Domácim úlohám sa však vyhnúť nedá a tak druhák Ante namiesto toho, aby sa prinútil robiť neobľúbenú činnosť, vymyslel spôsob, ako sa jej vyhnúť. Skúsil to elegantne, v štýle „aj vlk sýty, aj ovca celá“.
-
Prvé prázdniny sú tu! Koľko voľna ešte deti v tomto školskom roku čaká?
Žiakom základných a stredných škôl začínajú v pondelok jesenné prázdniny. Prvé prázdniny v tomto školskom roku potrvajú tri dni, s víkendom päť. Do školy sa deti vrátia vo štvrtok 2. novembra.
-
Mali by zakázať mobily na školách? Vytvárajú závislosť podobnú heroínovej, znižujú IQ i sústredenosť, o psychickej pohode nehovoriac
Počas vyučovania ich už zakazuje každá štvrtá krajina sveta, na základe vlastného uváženia aj niektoré školy u nás a odborníci vyzývajú rodičov, aby boli sami aktívni a svoje deti pred nimi chránili. Reči je o mobiloch, bez ktorých si dnešnú dobu už nevieme predstaviť.
-
PREHĽAD Na koľko dní môže rodič ospravedlniť dieťa zo školy a škôlky a čo robiť potom?
„Nerozumiem, ako je to po novom s ospravedlnením žiaka z vyučovania, ak je chorý. Ide o kalendárne či vyučovacie dni?“ pýtajú sa dnes často rodičia. Prinášame prehľad zmien, ktorý v tom pomôže urobiť jasno.
-
Haló, na niečo ste zabudli! Najčastejšie chyby v stravovaní našej mládeže
Niet sa čím chváliť: raňajky sú zbytočné, ovocie a zelenina na okraji záujmu, naopak, „in“ sú energetické nápoje a sladkosti. Také sú postoje dnešnej mládeže vo veku 11-15 rokov, ktoré vyplávajú z národnej správy o správaní školopovinných detí.
-
Šikana na školách rastie, no bitiek je menej
Za posledné roky u školákov narástol výskyt šikany, ale aj jej ohlasovanie. Zároveň sa znížil počet bitiek. Vyplýva to zo štúdie Health Behaviour in School Aged Children (HBSC) Slovensko 2021/2022.
-
Policajná razia na alkohol u detí. Výsledky? Katastrofálne!
Každý štvrtý pod vplyvom alkoholu, najvyššia nameraná hodnota takmer 1,5 promile. Také sú výsledky policajnej razie na alkohol medzi mladistvými v Hlohovci spred niekoľkých dní. „Katastrofa,“ hodnotia stručne muži zákona.
-
Na základnej škole otvorili vitamínový bufet. O mrkvový šalát s ananásom sa deti takmer bijú
Od nového školského roka otvorila Základná škola Karola Rapoša v Brezne vitamínový bufet. Žiaci si môžu vyberať z pestrej ponuky zeleninových aj ovocných šalátov, a to bez navýšenia stravného.
-
Modelová škola vo Zvolene bude vzdelávať deti zo všetkých sociálnych vrstiev
Základná škola na Jilemnického ulici vo Zvolene, ktorú navštívil v pondelok pri príležitosti začiatku nového školského roku minister školstva Daniel Bútora, sa od budúceho školského roku stane modelovou v inovatívnych metódach vyučovania. Cieľom tohto unikátneho projektu, ktorý už škola začína postupne realizovať, je priniesť vyššiu kvalitu do verejného školstva.
-
Prehľad všetkých prázdnin v novom školskom roku 2023/2024
Nový školský rok sa ešte len rozbehol a vás už zaujímajú dátumy prázdnin, na ktoré sa školáci môžu tešiť? Nie ste jediní, pozrite si prehľad.
-
Školská výbava stojí niekoľko stoviek eur. Kto má problém všetko poplatiť?
V porovnaní s vlaňajškom výrazne vzrástli ceny školských potrieb. Len za písacie a kresliace potreby, zošity, obaly a pomôcky na výtvarnú nechajú rodičia prvákov v obchode viac ako 100 eur.
-
Do školy bez stresu. Ako pomôcť deťom zvládnuť prvé dni po prázdninách, čo je najdôležitejšie?
Školský rok je tu, ako čo najľahšie zvládnuť jeho prvé dni? Adaptácia na nový režim je u niektorých detí úplne jednoduchá, sú však aj také, ktoré majú problémy a cnie sa im za bezstarostnosťou prázdnin. Ako im môžu rodičia prechod uľahčiť, radí odborníčka.
-
Nikdy nechodila ani na ZUŠ-ku, so svojou kresbou teraz vyhrala celosvetovú súťaž
Štrnásťročná školáčka z Trstenej zvíťazila so svojou kresbou v celosvetovej súťaži Detská mapa sveta v Juhoafrickej republike. Práca Nely Korčuškovej bola ocenená medzinárodnou porotou v najsilnejšie obsadenej vekovej kategórii od 13 do 15 rokov.