
Pobyt vonku je pre bábätko prospešný, zo začiatku to však s časom nepreháňajte.
Foto: Patricia PoprockáKaždý z nás mu chce len to najlepšie, no rád je toľko, že človek sa v nich niekedy stráca. Na čo treba pri bábätku naozaj dbať a s čím to, naopak, nepreháňať? Prinášame 10 praktických rád odborníčky.
Pobyt vonku je pre bábätko prospešný, zo začiatku to však s časom nepreháňajte.
Foto: Patricia Poprocká„A priberá? Nejako sa mi nezdá. Nie je bábätko príliš spavé? No nič, urobíme skúšku dojčenia.“ Dodnes si pamätám, ako sa mi stiahol žalúdok a márne som sa pokúšala doktorku presvedčiť, že dojčenie v našom prípade funguje, syn pije dostatočne a teraz skrátka spí. Čo ak pri tej skúške náhodou nevypije dosť a začnú mi nanucovať dokrmovanie? Bolo to veľmi nepríjemné.
„Neber dieťa na ruky, lebo ho rozmaznáš,“ je fráza už dávno prekonaná. Veľa žien svoje deti nielenže berie na ruky, ale dokonca nosí – v nosiči alebo šatke. Má to veľa výhod a uľahčuje to život matke i dieťaťu.
„Nedávajte ju na prsník, uhryzne vás, keď sa zľakne,“ takúto radu dostala Mirka od pediatričky, keď išla s trojročnou dcérou na odber krvi a chcela jej zmierniť nepríjemný zážitok dojčením. Obavy z dojčenia počas lekárskeho úkonu má viacero žien i lekárov, sú oprávnené?
Dobre mienených rád je plno. Aby dieťatko nebolelo bruško, aby ho nenafukovalo, aby ho nezapieklo. Kyslá kapusta zvykne bývať medzi prvými na zozname nežiaducich potravín pre dojčiace ženy. Oprávnene? Naozaj by sa mali dojčiace ženy zriecť vianočnej kapustnice?
Strata hmotnosti bábätka po jeho narodení trápi veľa rodičov. Najčastejšie sa ženy v pôrodniciach stretávajú s tým, že v poriadku je úbytok váhy do 10 percent, pri väčšom už treba dieťa dokrmovať, lebo „materské mlieko nestačí“. Je o však neobjektívne kritérium, so stratou hmotnosti je to často úplne inak a namiesto dokrmovania by sa malo pomáhať ženám s dojčením.
Prvé chvíle na tomto svete by mal každý človek stráviť na hrudi svojej matky, v kontakte koža na kožu. Ten prispieva k stabilizácii životných funkcií bábätka a spúšťa hormonálnu reakciu, vďaka ktorej sa podporuje dojčenie i budovanie citovej väzby medzi matkou a dieťaťom. Žiaľ, stále ho neumožňujú všetky pôrodnice, dobrou správou však je, že ho možno aspoň dodatočne vynahradiť.
Keď sa pred šiestimi týždňami Sofia, Matej, Alex a Maxim narodili, vážili od 1 150 do 1 750 gramov. V košickej nemocnici ich lekári vypiplali, a tak sú dve deti už doma s mamou a otcom, ďalšie dve si ešte na rodinné prostredie budú musieť chvíľku počkať.