- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Tipnite si! Je novorodenec schopný rozpoznať už pár hodín po narodení svoju rodnú reč?
Čo myslíte? Ak len niekoľko hodín starému bábätku pustia z reproduktoru reč matky a nejakú inú, cudziu reč, dokáže ich rozoznať?
-
Najobľúbenejšie mená bábätiek v tomto roku. Ktoré Slováci už dlho milujú?
Ema a Jakub. To sú mená, ktoré i tento rok kraľujú rebríčku najčastejších mien novorodených detí.
-
Príbeh Zuzany: Nepomáhala láskyplnosť, šatka ani fitlopta. Dcérkinu „koliku“ sme napokon šťastne zvládli inak
„Trojhodinové každodenné večerné trápenie... Úporný plač, ruky, nohy v kŕči a nekonečný krik malinkej. Aj ja som si poplakala. Boli sme s manželom vysilení a zúfalí. Nechcela som sa však zmieriť s tvrdením niektorých pediatrov, ako pri synovi, že to ho bolí bruško, upravte stravu, kúpte si probiotiká. NIE. Bruško to nebolo, cez deň bolo všetko v poriadku,“ opisuje Zuzana prvý mesiac s dcérkou. Riešenie napokon našla.
-
Kolika a plač bábätiek. Užitočné rady, ako im pomôcť
Sú dôvodom detského plaču alebo nie? „Asi má koliku,“ povedia si často rodičia, keď ich bábätko spustí plač, s ktorým si nevedia poradiť. Plyny v brušku, ktoré dieťatku spôsobujú bolesť, označia za zdroj problému, ktorý sa snažia riešiť. Často je to však mylné.
-
Kávičku? Radšej nie, ešte kojím... Treba sa počas dojčenia obmedzovať v pití kávy?
Môžem piť kávu, ak dojčím? Ak áno, koľko najviac a ako dlho pred? Túto dilemu riešia mnohé matky s malými deťmi, niektoré dokonca radšej s dojčením skončia, aby sa mohli vrátiť k neobmedzenému popíjaniu obľúbeného nápoja. Ako to je v skutočnosti – predstavuje káva pre dojčenie problém a musí sa žena kontrolovať?
-
Drobné pády sú pre deti veľmi dôležité, hovorí pohybová expertka Angelika Kováčová
Šatka, ergonomický nosič alebo kočík? Čo je z hľadiska správneho vývoja kĺbov či svalov najvhodnejšie a prečo je pre dieťatko dôležité, aby si zažilo pri prvých krôčkoch aj pády? Vysvetľuje v rozhovore pre ahojmama.sk Angelika Kováčová zo združenia Babyfit, ktoré sa venuje vývinovému pohybu detí.
-
Má zmysel pridávať deťom do jedla materské mlieko?
Keď som kojila mladšieho syna, skúšala som materské mlieko dostať ešte aj do jeho staršieho brata. Odsala som a urobila mu z neho kakao či jahodový koktail. Nevedel, čo to má, no prvý hlt vypľul a viac sa pohára nedotkol, opísala pred časom svoje pokusy s materským mliekom pre náš portál Bratislavčanka Ivana. Má zmysel ponúkať materské mlieko deťom inak než z prsníka?
-
Kedy začať s jedlom u bábätka? Takto spoznáte, že už je čas
Začať v štyroch, piatich či šiestich mesiacoch? Čo príručka, to iná rada. Ideálny čas, kedy začať ponúkať bábätku prvé jedlá, je u každého iný. No hoci je každé dieťa iné, záujem o inú stravu než je mlieko, dávajú najavo rovnako. Ako to spoznáte?
-
„Synovi som prikladala kyslíkovú masku a nevedela, či prežije.“
„Nikomu, ani tým najväčším konšpirátorom a antivaxerom, neprajem, aby sa im stalo to, čo nám,“ vraví Bratislavčanka Adriana, mamička dnes ročného Filipka, ktorý ako 5,5-mesačný ochorel na Covid-19. S veľmi nízkou hladinou kyslíka musel byť prijatý v nemocnici a jeho rodičia sa strachovali, či sa im vôbec vráti domov živý. Deti síce vo všeobecnosti nepatria ku skupinám ohrozeným veľmi ťažkým priebehom či dokonca úmrtím, ale výnimky, žiaľ, existujú.
-
Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?
Čerství rodičia, ale i ďalší príbuzní si často kladú otázku, ako dobre vidí práve narodené dieťa. Má zrak rovnaký ako my alebo sú detské očičká iné? Pozrime sa, ako to je!
-
Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia
Spať s dieťaťom v jednej posteli nie je moderný výmysel, ale stará a veľmi rozšírená prax po celom svete. Aj keď sa nás naša západná kultúra snaží presvedčiť, že bábätká potrebujú vlastný priestor a zdôrazňuje riziká spania s rodičmi, je to skôr naopak. Rizikové je spanie v postieľkach, najnovší výskum Európskej komisie navyše odhalil, že drvivá väčšina z nich nespĺňa bezpečnostné štandardy.
-
Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?
Odporúčajú ho rôzne rodičovské príručky výrobcov umelého mlieka, dokonca aj svetoznáma škola Montessori – kŕmenie z fľaše ako spôsob, ktorým sa otec zapája do starostlivosti o bábätko a zbližuje sa s ním. V skutočnosti nejde o iné než propagáciu umelej výživy, na budovanie vzťahu otca s bábätkom je množstvo ďalších možností, ktoré vôbec nemusia ísť na úkor dojčenia.
-
Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno
„S takýmito bradavkami chcete dojčiť? Sú ploché, vpáčené, primalé...“ Koľko žien sa stretlo s takýmto alebo podobným hodnotením svojich bradaviek? Koľkým takéto hodnotenie zobralo sebavedomie a koľké dojčenie preto vzdali úplne? A koľko žien vie, že v skutočnosti je úplne jedno, aké bradavky majú?
-
ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková
Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.
-
Treba budiť bábätko na kŕmenie?
Ako dlho môže bábätko nepretržite spať? Sú štyri hodiny pridlho, nemalo by už jesť? Budiť bábätko na kŕmenie stále odporúčajú v nejednej pôrodnici, rovnako i mnohé staré mamy svojim dcéram, už matkám. Správne?
-
Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky
Pitný režim je v teplých dňoch mimoriadne dôležitý, vedeli ste však, že pri deťoch záleží aj na tom, z čoho pijú? Trh je zaplavený množstvom detských pohárikov s rôznymi špeciálnymi úpravami proti vyliatiu, na ľahšie pitie a podobne. Viete ale, že pre dieťa je najvhodnejší ten obyčajný dospelácky?
-
Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor
Inkubátor sa u nás považuje za nevyhnutný nástroj na záchranu života predčasne narodených detí a matky, ktoré sa dožadujú nepretržitého kontaktu koža na kožu s takýmto bábätkom, za pomätené extrémistky. Najnovšia vedecká štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie však teraz potvrdila, že kontakt koža na kožu je naozaj viac než prístroje.
-
Môže alebo nemôže jesť malé dieťa vaječný bielok? Odpoveď mnohých prekvapí
Väčšina ľudí bez váhania povie „nie“. Dieťa do jedného roka nemá jesť vaječný bielok, a to pre vysoký podiel bielkovín, s ktorými si detský organizmus nedokáže poradiť. Tak nám to odporúčali celé roky odborníci i skúsenejší rodičia. Skutočnosť je však iná.
-
Ničivá komercia. Čím menej reklamy na umelé mlieko, tým viac dojčených detí, ukázala štúdia
Čím viac štát chráni ženy pred reklamou na umelé mlieka, tým viac je v danej krajine dojčených detí. Vyplýva to z globálnej mapy dojčenia, ktorú pred časom zverejnil medicínsky časopis Lancet. Mapa zobrazuje údaje Svetovej zdravotníckej organizácie o tom, koľko detí bolo niekedy počas svojho života dojčených, bez ohľadu na dĺžku dojčenia a to, či išlo o výlučné dojčenie.
-
Hnačka môže ohroziť život dieťaťa. Čo pri nej piť a jesť
Hnačka je nebezpečná hlavne pre deti do jedného roka. Ak sa dostatočne nerieši, dieťaťu môžu zlyhať obličky a krvný obeh.