Zdráhate sa dojčiť na verejnosti?„Ľudia na váš prsník o pár minút zabudnú, ale vaše dieťa si zapamätá,“ odkazuje Daniela

Patricia Poprocká, 28. júna 2022 o 04:28

Je vám hlúpe dojčiť, keď ste niekde vonku medzi cudzími ľuďmi? Aj napriek opakovaným potvrdeniam, že je to úplne normálna vec, obyčajná forma starostlivosti o dieťa, sa mnohé ženy cítia nesvoje.

No a?

Foto: shutterstock.com

„Sprvu som s tým problém mala a bez manžela som vonku vlastne ani nechodila. Bolo mi nepríjemné odhaľovať hrudník, mala som pocit, že mi každý hľadí len na prsia. Ak si syn vypýtal dojčenie, veľmi ma upokojovalo, že manžel sedí vedľa mňa a vytvára akúsi záštitu pred okolím. Keď sa ale narodil druhý syn, bolo mi to už akosi jedno. Dojčila som ho na detskom divadelnom predstavení, na lyžiarskom svahu, na plavárni, dokonca i na pohrebe... Bola to často len chvíľka, kým sa upokojí a zaspí a neviem, asi som mala šťastie na tolerantných ľudí. S nepríjemnými poznámkami som sa nestretla. Nanajvýš tak od rodiny, že či synovi v troch rokoch ešte chutí...,“ spomína Jarka na svoje prvé roky materstva.

Najčastejšími zábranami, ktoré ženy pri dojčení medzi ľuďmi pociťujú, je, podobne ako v Jarkinom prípade skutočnosť, že odhaľujú prsia a potom odmietavý postoj okolia. Nemiestne poznámky dokážu citlivejšie povahy naozaj zraniť, o to horšie je, ak sa k tomu pridajú aj „autority“. Známe sú prípady, keď ženám zakazovali dojčiť v banke, reštaurácii, pri bazéne alebo pri turistickej prehliadke kostola.

Dokonca aj prieskumy ukázali, že podpora okolia a akceptácia dojčenia je významným faktorom podmieňujúcim úspešné a dlhodobé dojčenie. Ženy, ktoré sa jej nedočkajú, to majú ťažké a nie každá si dokáže obhájiť svoje predsavzatie dojčiť podľa potrieb bábätka tak, aby ju to neobmedzovalo v aktivitách. „No a čo! Chcem a budem.“

Pre mamičky, ktoré nemajú vytvorené silné zázemie, sú tu podporné skupiny dojčenia či fóra na sociálnych sieťach. Silný odkaz všetkým matkám nedávno napísala Daniela, a to pre združenie profesionálnych laktačných poradkýň MAMILA. „Čo je viac – vaše dieťa alebo neznámi okoloidúci, ktorí sa vám premelú v živote pár minút?“ pýta sa v súvislosti s obavami dojčiť pred neznámymi ľuďmi. Tu je:

„Už som dojčila na toľkých rôznych miestach a pred toľkými rôznymi ľuďmi, že už to fakt neriešim. Viete, koľko z tých ľudí, čo ma videlo s kúskom nahého prsníka dojčiť, som ešte potom niekedy stretla? Netuším, neviem ani kto to bol, ani či sa pozerali, či niečo videli, či nie, či ma potom doma ohovárali alebo sa pohoršovali. Netuším, sú to cudzí ľudia, čo sa mi premleli pár minút v živote – ako neznámy človek, ktorý sedí vedľa vás v autobuse, pozoruje vás, potom vystúpi a už sa nikdy neuvidíte. Tí ľudia na moje prsia aj zabudli (prinajlepšom ma videli nejaké matky či budúce matky a vidia, že sa dojčí aj mimo domu). Ale vaše dieťa je to, ktoré je s vami a to, ktoré nezabudne, že ste ho dojčili vtedy, keď vás potrebovalo alebo je to vaše dieťa, ktoré je nešťastné, že ste mu odmietli dojčenie kvôli nejakým cudzím okoloidúcim. Vaše dieťa bude s vami po celý váš život, ono by malo byť prvoradé.“

Niet čo dodať, stačí si na to spomenúť kedykoľvek vonku. Smelo do toho!

Päť bodov, ako zvládnuť nepríjemné pocity z dojčenia medzi ľuďmi

1. Myslite na dieťa, nie na neznámych ľudí. Presne ako vraví Daniela, tí na vás o pár minút zabudnú, ale to, čo dojčením dávate dieťaťu, je na celý život. Rovnako ak mu dojčenie odopierate.
2. Skúste dojčenie doma pred zrkadlom. Tak najlepšie uvidíte, či sú vaše obavy z príliš odhalenej hrude opodstatnené alebo nie, a koľko z prsníka vlastne naozaj vidno.
3. Voľte správne oblečenie. V ponuke je veľa rôznych tričiek, špeciálne upravených na dojčenie.
4 Naučte sa dojčiť v šatke alebo nosiči. V takom prípade môžete dojčiť i za pochodu a naozaj nič nevidieť.
5. Skúste troška plánovať, aj keď to nie vždy ide, zvlášť pri dojčení. Dieťa môžete nadojčiť napríklad ešte v aute, prípadne si už vopred vyhliadnite miestečko, kde sa budete cítiť pohodlne.

Častá rada - prikrývanie seba, resp. bábätka počas dojčenia plienkou sa neodporúča, nie je to komfortné pre dieťa.


ANKETA:

Mali ste zábrany dojčiť medzi ľuďmi?

27,7%9,8%9,8%42,0%0,9%0,9%8,9%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

 • Obrázok Nevzali vám dieťa do škôlky? Sú tu ešte detské skupiny

  Nevzali vám dieťa do škôlky? Sú tu ešte detské skupiny

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny chce rodičom pomôcť v situácii, ak sa ich dieťa nedostalo do jaslí či materskej školy. Od konca júna existuje nový koncept starostlivosti o dieťa nazvaný detské skupiny. O menšiu skupinu detí sa tak postarajú v domácom prostredí. Novinka prispeje k začleneniu matiek na trhu práce, podporuje zosúladenie rodinného a pracovného života rodičov a zároveň dáva napríklad možnosť mamičkám na materskej dovolenke privyrobiť si, ak sa budú starať o deti v skupine, uviedlo ministerstvo.

 • Obrázok Dojčenie dlhšie než šesť mesiacov zlepšuje psychický vývoj detí, potvrdil spoločný česko-slovenský výskum

  Dojčenie dlhšie než šesť mesiacov zlepšuje psychický vývoj detí, potvrdil spoločný česko-slovenský výskum

  Dojčiť dieťa dlhšie než šesť mesiacov nie je rozmar ani zbytočnosť. Jeho význam pre rozvoj mozgu a poznávacích schopností detí potvrdili teraz aj českí a slovenskí vedci v dlhodobom spoločnom výskume, ktorého výsledky pred pár dňami publikovali.

 • Obrázok Slnečné okuliare deťom – áno či nie? Treba im tmavé sklá a postačuje šiltovka? Vysvetľuje očná lekárka

  Slnečné okuliare deťom – áno či nie? Treba im tmavé sklá a postačuje šiltovka? Vysvetľuje očná lekárka

  Slnečné okuliare patria v letnom období k povinnej výbave, bez ktorej sa väčšina dospelých ani nepohne z domu. A čo deti? Sú okuliare vhodné aj pre ich očká? Ak áno, tak od akého veku a ako rozoznať tie naozaj vhodné? Všetko na tému slnečné okuliare a deti vysvetľuje oftalmologička MUDr. Slavomíra Hercová z Polikliniky ProCare Betliarska v Bratislave.

 • Obrázok Bosý, nahý a sám. Trojročnému chlapčekovi policajti tentoraz pomohli, čo s ním bude ďalej?

  Bosý, nahý a sám. Trojročnému chlapčekovi policajti tentoraz pomohli, čo s ním bude ďalej?

  Bosý, nahý a sám... Takto sa popri hlavnej rušnej ceste vo Vrábľoch potuloval koncom minulého týždňa trojročný chlapček. Okoloidúci zavolali policajtov, ktorí mu pomohli, celkom šťastný koniec však príbeh nemá.

 • Obrázok Chcete dojčiť? Týchto 10 vecí sa určite vyvarujte!

  Chcete dojčiť? Týchto 10 vecí sa určite vyvarujte!

  Ak žena dojčí, nesmie sa namáhať, jesť jedlá, ktoré by mohli bábätku škodiť, plávať v mori či chlórovanom bazéne, behať či cvičiť, farbiť si vlasy, lakovať nechty, dokonca ani používať parfém by nemala... Tiež ste sa stretli s takýmito radami? Pokojne ich pustite ich z hlavy, ak chce žena úspešne dojčiť, musí sa vyvarovať úplne iných vecí.

 • Obrázok Mamička Zuzana: „Je choré, ak mi syn zaspáva na ramene a povie ľúbim ťa najviac na svete?“

  Mamička Zuzana: „Je choré, ak mi syn zaspáva na ramene a povie ľúbim ťa najviac na svete?“

  „Syn má šesť rokov, antibiotiká bral zatiaľ raz, keď ho poštípal kliešť a dostal boreliózu. Dojčený bol päť rokov a dodnes spí najradšej so mnou v posteli. Je na tom niečo nenormálne?“ Dvojnásobná mamička Zuzana nám napísala svoje materské skúsenosti v reakcii na polemiku, ktorá sa na internete v posledných týždňoch rozprúdila okolo dojčenia starších detí a spoločného spania s nimi.

 • Obrázok Patria do rúk deťom nože a nožnice? Rozhodne áno, má to množstvo výhod

  Patria do rúk deťom nože a nožnice? Rozhodne áno, má to množstvo výhod

  „Pozor, porežeš sa, vypichneš si oko!“ Ostré predmety v detských rukách nevidíme radi a prvotná reakcie je okamžite im ich zobrať. Nože a nožnice do detských rúk však patria a naučiť sa s nimi zaobchádzať je prospešné na rozvoj motoriky a ľahšie zvládanie iných zručností.

Ďalšie články v rubrike >