Na hrudi matky, za prítomnosti otca. Nič dokonalejšie neexistuje.
Foto: shutterstock.comV podpore kontaktu koža na kožu sa v poslednom čase slovenské pôrodnice mierne zlepšili, napríklad v Bratislave či Leviciach ho začali konečne umožňovať aj po cisárskom reze, v porovnaní s vyspelejšími zahraničnými štátmi však stále zaostávame. Stáva sa, najmä po cisárskych rezoch, že si ženy vidia bábätko až po niekoľkých hodinách, v horších prípadoch až na druhý deň, a v prípade predčasne narodených detí je to obdobie ešte dlhšie. A to i napriek štúdiám, ktoré hovoria, že kontakt koža na kožu je pre predčasne narodené deti životne dôležitý. No a nájdeme aj prípady, kedy aj po vaginálnom pôrode žene dieťa zoberú a donesú jej ho už umyté, oblečené či dokonca zabalené v perinke.
A hoci sú prvé chvíle jedinečné a neopakovateľné a nesmierne dôležité, ak počas nich kontakt koža na kožu nie je, je dobré si ho vynahradiť aspoň dodatočne. Ako sa hovorí – vždy lepšie ako nič.
Bez ohľadu na vek bábätka vyzliecť seba i dieťa a položiť si ho na svoj hrudník. Nechajte ho na sebe – ležať, spať, dojčiť sa, čokoľvek mu vyhovuje.
Nosiť ho – v nosiči alebo šatke kedykoľvek počas dňa, pokojne nech tam aj spí a nasáva blízkosť matky.
Mať bábätko často na rukách, držať ho, objímať, hladkať, nech cíti dotyk.
Prihovárať sa mu, stačí aj úplne normálne rozprávať, čo práve robíte, ako sa cítite.
Spievať. Uspávanky nie sú prežitok ani výmysel starých mám, .
Pozerať dieťaťu do očí, ak je hore – bude vyhľadávať vašu tvár. I rozpoznávať.
Masáž – nemusí byť žiadna profi, stačí intuitívne a jemne, ako to bábätku vyhovuje.
Dojčiť. Tak dlho a tak často, ako chce. Pokojne môže aj spať na prsníku. Je to normálne, ak priberá.
(Čerpané z mamila.sk/facebook)
ANKETA: