Prvý rok

 • Obrázok Slávny antropológ James Mc Kenna: Spánok s bábätkom v jednej posteli nie je nebezpečný, naopak

  Slávny antropológ James Mc Kenna: Spánok s bábätkom v jednej posteli nie je nebezpečný, naopak

  Výskumu spánku detí a rodičov sa venuje vyše 20 rokov. Jeho početné štúdie a knihy obleteli takmer celý svet. Vzdeláva zdravotníkov, podporuje rodičov a bojuje proti nezmyselným tlakom na samostatný spánok bábätiek. Biologický antropológ James McKenna poskytol rozhovor portálu Prosímspinkej.cz, ktorý so súhlasom autorky, antropologičky Lenky Medvecovej, prinášame v plnom znení.

 • Obrázok Veľké prekvapenie, Janka sa už postavila na nôžky

  Veľké prekvapenie, Janka sa už postavila na nôžky

  Čo na začiatku prázdnin vyzeralo na psychiatriu, sa ku koncu zmenilo na pohodu. „Už som si nejako zvykla, že mám obe deti doma,“ vraví Jana Chvosteková v pravidelných mesačných zápiskoch pre ahojmama.sk. Osemmesačná Janka sa už prvý raz postavila a pohyb po dome sa jej zapáčil, takže jej je všade plno.

 • Obrázok O predčasne narodené deti sa stará 300 sestier, bolo by dobré viac zapájať rodičov

  O predčasne narodené deti sa stará 300 sestier, bolo by dobré viac zapájať rodičov

  Asi 300 zdravotných sestier na Slovensku sa stará o predčasne narodené deti. Tých sa rodí každoročne čoraz viac, pričom často trpia vážnymi zdravotnými problémami a v nemocniciach trávia dlhé týždne až mesiace.

 • Obrázok Som zlá mama, keď nedojčím? 6 nezmyslov o dojčení

  Som zlá mama, keď nedojčím? 6 nezmyslov o dojčení

  Odborníci hovoria o výhodách, oponenti skúšajú všetko možné. Pohoršujú sa, znevažujú, dokonca diskusie o dojčení prirovnávajú k tým o očkovaní. V každom prípade sa dnes o dojčení hovorí. Aj vďaka škandálom, keď matkám zakazovali dojčiť v banke či reštaurácii. Verejnosť je rozdelená, aj vďaka týmto mýtom, ktoré sa tešia obľube.

 • Obrázok Fľašu s vodou netreba. 5 dôvodov, prečo v horúčavách stačí bábätkám materské mlieko

  Fľašu s vodou netreba. 5 dôvodov, prečo v horúčavách stačí bábätkám materské mlieko

  Horúčavy a vlastný smäd nás na to priam nabádajú – dajte deťom napiť. Bábätkám je to však zbytočné. Materské mlieko im plne stačí a je oveľa vhodnejšie ako voda. Prečo? Vysvetľujú odborníčky zo združenia Mamila.

 • Obrázok Všetko o dojčení, príďte na Deň s laktačnou poradkyňou

  Všetko o dojčení, príďte na Deň s laktačnou poradkyňou

  Bezplatné rady aj ukážky dojčenia ponúkne vo štvrtok 1. augusta Nemocnica Svet zdravia v Dunajskej Strede počas Dňa s laktačnou poradkyňou.

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou Siedmy mesiac: Dovolenka? Asi v septembri na psychiatrii

  Môj prvý rok s Jankou Siedmy mesiac: Dovolenka? Asi v septembri na psychiatrii

  Čo pred mesiacom vyzeralo ako letná idylka, dnes občas pripomína blázinec. „Začali nám prázdniny a ja som došla k záveru, že v septembri idem asi na dovolenku na psychiatriu,“ hodnotí júl Jana Chvosteková, matka dvoch malých detí v pravidelných zápiskoch pre ahojmama.sk. Každý, kto má doma malé deti, ju zrejme dokonale chápe.

 • Obrázok Nepoužívajte cumlík, odkazujú brazílski vedci v najnovšej štúdii

  Nepoužívajte cumlík, odkazujú brazílski vedci v najnovšej štúdii

  Zahoďte cumlík, zle vplýva na dojčenie! Taký je záver vedeckej štúdie z Brazílie, krajiny, kde je cumeľ takmer automatickou výbavou každej mamičky. Štúdia ukázala, že jeho používanie výrazne skracuje obdobie dojčenia bábätiek.

 • Obrázok Zakrývate dieťa v kočíku plienkou? Radšej to nerobte, riskujete jeho zdravie

  Zakrývate dieťa v kočíku plienkou? Radšej to nerobte, riskujete jeho zdravie

  Hoci veľké horúčavy poľavili, vysoké teploty toto leto ešte určite nepovedali posledné slovo. Veľa mamičiek umiestňuje v horúcich dňoch na kočík, v ktorom prepravujú svoje dieťa, plienku, ktorá má bábätko ochrániť pred slnečnými lúčmi, prípadne aj hmyzom. To však môže byť veľmi nebezpečné pre jeho zdravie.

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Malá dcérka Jany Chvostekovej zo Zbudskej Belej dovŕšila pol roka a toto obdobie je pre celú rodinu veľmi príjemné. Užívajú si slnečné počasie aj pokojné vidiecke prostredie. „Výlety do mesta obmedzujem na minimum, radšej každého volám k nám do oázy kľudu,“ píše Jana vo svojich pravidelných zápiskoch pre náš portál.

 • Obrázok Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Extrémne horúcich týždňov ako bol tento je pred nami toto leto ešte veľa. Mamičky najmä najmenších detí stoja často pred dilemou – čo robiť? Rady sú neraz až protirečivé. Nechoďte s bábätkom von, nezostávajte v klimatizovaných priestoroch... Čo teda robiť? Pravda je, ako vždy, niekde uprostred.

 • Obrázok „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  Téma dojčenia na verejnosti je stále predmetom búrlivých diskusií. Najväčší problém s ním majú často tí, ktorých sa vôbec netýka. Nedávno v Česku matku za dojčenie na koncerte verejne skritizoval muž, ktorý ju dokonca bez jej vedomia odfotil a fotografiu zverejnil na internete aj s dehonestujúcim komentárom. Žena je Slovenka a jej príbeh opäť potvrdzuje, že veci sú často úplne iné než sa neznalým veci z diaľky zdajú.

 • Obrázok Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany za pätnásť rokov svojej existencie zachránili 66 novorodencov, z ktorých väčšina išla do náhradných rodín, len sedem detí procesom adopcie neprešlo a k ďalších šiestim sa vrátili biologické matky.

 • Obrázok Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Na nadváhu detí má okrem sedavého životného štýlu a nezdravej stravy vplyv aj ďalší faktor – či a ako dlho boli dojčené. Na súvislosť medzi dojčením a obezitou poukázala nedávna štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie. Vyplýva z nej, že čím dlhšie sú bábätká dojčené, tým je nižšie riziko obezity.

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Schytali sme to všetky tri. Moja imunita si po dvoch pôrodoch asi povedala dosť, a tak ja, čo sa snažím vyhýbať sa antibiotikám, som bola nútená jedny vybrať. Choré boli aj obe dievčatá, takže sme máj strávili prakticky zavreté doma.

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

 • Obrázok Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Matka svoje dieťa pozná, ale pozná aj dieťa matku? Vedecké experimenty dokázali, že už celkom maličké bábätká majú schopnosť podľa vône rozoznať svoju mamičku.

 • Obrázok 10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

  Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.

 • Obrázok Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Cumeľ občas dokáže utíšiť detský plač, a to je tak z jeho výhod asi všetko. Hoci je v spoločnosti zaužívané, že k malým deťom neodmysliteľne patrí, opak je pravdou. Okrem toho, že komplikuje dojčenie a vytvára zbytočný návyk, ovplyvňuje aj vývoj detských zúbkov. Ako, ukazuje toto VIDEO.

Ďalšie naše weby