- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Dojčené je u nás každé druhé polročné bábätko. Sedem najčastejších dôvodov prečo Slovenky prestávajú s dojčením
Ani menej, ani viac. Počet dojčených bábätiek na Slovensku sa u nás po ďalšom roku nezmenil, vo veku šiestich mesiacov dostáva materské mlieko každé druhé bábätko. Je to škoda, vzhľadom na to, že dojčiť môže drvivá väčšina žien, ak sa im dostane správnej pomoci a podpory. A to je práve to, čo dnes často chýba.
-
Chcete dojčiť? Týchto 10 vecí sa určite vyvarujte!
Ak žena dojčí, nesmie sa namáhať, jesť jedlá, ktoré by mohli bábätku škodiť, plávať v mori či chlórovanom bazéne, behať či cvičiť, farbiť si vlasy, lakovať nechty, dokonca ani používať parfém by nemala... Tiež ste sa stretli s takýmito radami? Pokojne ich pustite ich z hlavy, ak chce žena úspešne dojčiť, musí sa vyvarovať úplne iných vecí.
-
Separovať v pôrodnici covid pozitívne matky od bábätiek je krutý omyl, píše farmaceutka
Je to stále bežná prax v slovenských pôrodniciach. Oddeliť po pôrode mamičku pozitívnu na covid od jej práve narodeného bábätka. Je to naozaj potrebné, aby boli deti chránené pred nákazou, alebo ide o škodlivé zaobchádzanie? Farmaceutka Terézia Harvanová sa na problém pozrela z odborného hľadiska.
-
Zdráhate sa dojčiť na verejnosti?„Ľudia na váš prsník o pár minút zabudnú, ale vaše dieťa si zapamätá,“ odkazuje Daniela
Je vám hlúpe dojčiť, keď ste niekde vonku medzi cudzími ľuďmi? Aj napriek opakovaným potvrdeniam, že je to úplne normálna vec, obyčajná forma starostlivosti o dieťa, sa mnohé ženy cítia nesvoje.
-
Pozor na týchto päť rád o dojčení. Stretnete sa s nimi možno už po pôrode, situáciu vám však skomplikujú, neuľahčia
Sú veľmi rozšírené, ale, žiaľ, nesprávne. Vyskytujú sa často a vyznievajú dôveryhodne, situáciu vám však viac skomplikujú než uľahčia. Pozor na týchto päť rád o dojčení, ktoré mamičky neraz stále dostávajú už od prvých chvíľ s bábätkom.
-
„Ak žena dojčí na verejnosti, nerobí to preto, že sa chce odhaľovať. Len kŕmi svoje dieťa,“ vraví laktačná poradkyňa
Vo zvolenskej nemocnici začali mamičkám poskytovať od mája tohto roka laktačné poradenstvo. Vyžiadali si ho samy rodičky. Prečítajte si, čo je podľa laktačnej poradkyne Jany Sinatrovej dôležité pre úspešné dojčenie.
-
Ako sa stravovať, ak dojčíte. Rady nutričnej terapeutky
Strava mamičky je veľmi dôležitá pre samotné bábätko, aké sú jej zásady?
-
Zapareninám u detí možno jednoducho predchádzať
Vzniku nepríjemných zaparenín sa môžete vyhnúť, ak budete dodržiavať zásady správnej starostlivosti o bábätkovský zadoček.
-
24 hodín alebo viac? Viete, ako dlho vydrží materské mlieko pri izbovej teplote?
Za bežných okolností dojčia ženy priamo z prsníka podľa potrieb bábätka. Niekedy však materské mlieko odsávajú či odstriekavajú, aby ho mohli použiť neskôr, prípadne ho darovať iným bábätkám. Poznáte zásady správneho uskladňovania materského mlieka?
-
Ako nedojčiť? Týchto 11 praktických krokov vás k tomu zaručene privedie, pozor na takéto „rady“
„Nešlo to,“ pokrčí plecami Alena, matka dvojmesačného chlapčeka na otázku, prečo nedojčí. Rozoberať to nechce, téma jej nie je príjemná, hlavne, že je chlapča spokojné. Je jednou z mnohých matiek, ktoré pôvodne chceli svoje deti dojčiť a teraz sa preto necítia dobre.
-
Áno či nie? Musím bábätku variť zvlášť a kúpať ho každý deň? 10 rýchlych odpovedí na najčastejšie rodičovské otázky
Rozmaznám dieťa, ak ho budem nosiť na rukách? Musím ho kúpať každý deň? Ako je to s prvými jedlami? Množstvo otázok a ešte väčšie množstvo odpovedí, ktoré sú neraz protichodné, podľa toho, kto odpovedá. Čo hovoria najnovšie poznatky o bábätkách a ich potrebách? Tu je stručný prehľad najzákladnejších.
-
V košickom hniezde záchrany by dieťa zomrieť nemohlo
Zamestnanci košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura chodia hniezdo záchrany fyzicky kontrolovať dvakrát denne, ráno a večer. Nespoliehajú sa tak len na signalizáciu, ktorá zrejme zlyhala v nešťastnom prípade z bratislavských Kramárov. Dohra bola tragická, dieťa pravdepodobne v hniezde záchrany ležalo viac dní a bez pomoci zomrelo.
-
„Bude z neho buzerant, ak ho budeš dlho kojiť.“ 30 „rád“ mamičkám z reálneho života
Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou, žiaľ, platí aj pri dojčení. Aj keď ide o prirodzenú a jednoduchú vec, ktorá nám je biologicky daná, aby ľudské mláďa prežilo na tomto svete, snahy o vedecké skúmania a vysvetlenia urobili z dojčenia hotovú vedu a priniesli množstvo mýtov, ktoré ho komplikujú.
-
15 tipov, ako utíšiť plačúce dieťa. Skúsite aj prekvapujúci trik s krabicou?
Ak sa vám nedarí utíšiť plačúce dieťa, možno ste len nevyskúšali všetky možnosti, ktoré sa ponúkajú. Prečítajte si 15 našich dobrých rád. Veríme, že niektoré zaberú práve u vás.
-
Častý problém mamičiek, bolesť bradaviek pri dojčení. Týchto 10 vecí ju zhoršuje, vyhnite sa im
Pri dojčení nemusíte od bolesti zatínať zuby, žiadne „veď si časom zvykneš“, resp. „tých pár týždňov to vydržíš“, neplatí. Bolesť bradaviek pri dojčení je nepríjemná a stretlo sa s ňou veľa žien, našťastie, ide o riešiteľný problém.
-
Deti a chlad. Prečo ich netreba ani do mrazov naobliekať
S dieťaťom na mráz. Treba ho naobliekať, zakryť mu tvár, nezabudnúť na rukavice alebo ho pre istotu nechať radšej hrať sa v teplej izbe?
-
„Zadarmo“ nie je zadarmo. Rodičia, pozor na zľavové kupóny a darčeky
Darčeky pre mamičky malých detí nie sú milou pozornosťou, za akú ich mnohí ľudia považujú. Dostávajú ich ženy už v pôrodniciach, neskôr v pediatrických ambulanciách. Za vzorkou „na skúšku“ však nie je snaha uľahčiť im život, ale premyslený marketingový ťah na zvýšenie odbytu svojich produktov. Ako to funguje?
-
Päť prirodzených potrieb bábätiek, poznáte ich?
Čo bábätká naozaj potrebujú? Žiaľ, povedať nám to nevedia, tak sme odkázaní len na vlastné inštinkty, keď sa snažíme rozpoznať signály, ktoré k nám vysielajú. Niekedy je to jednoznačné, inokedy ťažšie. Ktoré sú skutočné potreby najmenších a ktoré naopak, im len umelo prisudzujeme my dospelí?
-
Tipnite si! Je novorodenec schopný rozpoznať už pár hodín po narodení svoju rodnú reč?
Čo myslíte? Ak len niekoľko hodín starému bábätku pustia z reproduktoru reč matky a nejakú inú, cudziu reč, dokáže ich rozoznať?
-
Najobľúbenejšie mená bábätiek v tomto roku. Ktoré Slováci už dlho milujú?
Ema a Jakub. To sú mená, ktoré i tento rok kraľujú rebríčku najčastejších mien novorodených detí.