- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Nie je dôvod na paniku. 10 situácií, keď si môže žena mylne myslieť, že má málo mlieka
„Mala som málo mlieka.“ Veľmi častá veta, ktorou ženy odôvodňujú, prečo prestali s dojčením svojho bábätka. Niekedy sa však stáva, že si tento záver utvoria na základe nesprávneho vyhodnotenia situácie a zbytočne sa stresujú.
-
Zaujímavosť: divadlo pripravuje predstavenie pre dojčatá
Divadlo Jána Palárika v Trnave ako prvé slovenské činoherné divadlo obohatí svoj repertoár o netradičný formát batolárium pre deti od šiestich mesiacov. Divadelný tvar s názvom Púpätko prinášajú poľské tvorkyne, režisérka Alicja Morawska-Rubczak a scénografka Barbara Małecka. Batolárium Púpätko bude mať premiéru 31. marca.
-
Biely šum uspí dieťa takmer zázračne, ale môže poškodiť jeho vývoj
Pocit akoby vyhrali v lotérii milión majú často rodičia, keď objavia pôvab bieleho šumu. Dieťa pri ňom skoro až zázračne zaspí, niektorí odborníci však dvíhajú varovne prst.
-
„Skúška dojčenia.“ Sedem dôvodov, prečo je mylná a nemala by sa robiť
„A priberá? Nejako sa mi nezdá. Nie je bábätko príliš spavé? No nič, urobíme skúšku dojčenia.“ Dodnes si pamätám, ako sa mi stiahol žalúdok a márne som sa pokúšala doktorku presvedčiť, že dojčenie v našom prípade funguje, syn pije dostatočne a teraz skrátka spí. Čo ak pri tej skúške náhodou nevypije dosť a začnú mi nanucovať dokrmovanie? Bolo to veľmi nepríjemné.
-
Dieťa na hruď ako kedysi staré mamy a ide sa! 10 výhod nosenia
„Neber dieťa na ruky, lebo ho rozmaznáš,“ je fráza už dávno prekonaná. Veľa žien svoje deti nielenže berie na ruky, ale dokonca nosí – v nosiči alebo šatke. Má to veľa výhod a uľahčuje to život matke i dieťaťu.
-
Dojčenie počas lekárskych úkonov: Fuj, hanba, riziko alebo užitočná pomôcka?
„Nedávajte ju na prsník, uhryzne vás, keď sa zľakne,“ takúto radu dostala Mirka od pediatričky, keď išla s trojročnou dcérou na odber krvi a chcela jej zmierniť nepríjemný zážitok dojčením. Obavy z dojčenia počas lekárskeho úkonu má viacero žien i lekárov, sú oprávnené?
-
Vianočná kapustnica. Mali by si ju dojčiace ženy odoprieť alebo aspoň obmedziť?
Dobre mienených rád je plno. Aby dieťatko nebolelo bruško, aby ho nenafukovalo, aby ho nezapieklo. Kyslá kapusta zvykne bývať medzi prvými na zozname nežiaducich potravín pre dojčiace ženy. Oprávnene? Naozaj by sa mali dojčiace ženy zriecť vianočnej kapustnice?
-
Prečo bábätká po narodení strácajú na váhe? Je to nevyhnutné a aký úbytok je v poriadku, vysvetľuje odborník
Strata hmotnosti bábätka po jeho narodení trápi veľa rodičov. Najčastejšie sa ženy v pôrodniciach stretávajú s tým, že v poriadku je úbytok váhy do 10 percent, pri väčšom už treba dieťa dokrmovať, lebo „materské mlieko nestačí“. Je o však neobjektívne kritérium, so stratou hmotnosti je to často úplne inak a namiesto dokrmovania by sa malo pomáhať ženám s dojčením.
-
Neumožnili vám v pôrodnici kontakt koža na kožu? Osem možností, ako si ho vynahradíte i doma
Prvé chvíle na tomto svete by mal každý človek stráviť na hrudi svojej matky, v kontakte koža na kožu. Ten prispieva k stabilizácii životných funkcií bábätka a spúšťa hormonálnu reakciu, vďaka ktorej sa podporuje dojčenie i budovanie citovej väzby medzi matkou a dieťaťom. Žiaľ, stále ho neumožňujú všetky pôrodnice, dobrou správou však je, že ho možno aspoň dodatočne vynahradiť.
-
Rarita: V Košiciach sa po roku narodili už druhé štvorčatá, predtým dlho dlho nič
Keď sa pred šiestimi týždňami Sofia, Matej, Alex a Maxim narodili, vážili od 1 150 do 1 750 gramov. V košickej nemocnici ich lekári vypiplali, a tak sú dve deti už doma s mamou a otcom, ďalšie dve si ešte na rodinné prostredie budú musieť chvíľku počkať.
-
Potešte sa pohľadom na rozkošné košické štvorčatá. Majú už jeden rok!
Nádherné štvorčatá Hugo, Damián, Eliška a Noemi prišli na svet minulý rok koncom októbra v košickej nemocnici. A od tej doby robia rodičom len a len radosť. Pozrite sa, ako za ten jeden rok vyrástli.
-
Všetko, čo ste chceli vedieť o spánku maličkých detí
Novorodené bábätko spí prakticky celý deň, rodičia majú často pocit, že sa budí len na kŕmenie. Dieťa od narodenia do troch mesiacov strávi spánkom až 20 hodín denne.
-
Dojčenie ako najlepší vklad do zdravia dieťaťa. Vedci tvrdia, že výhody sú nespochybniteľné
Pozitívny vplyv dojčenia a materského mlieka pre zdravý rast a vývoj bábätka sú neodškriepiteľné. Aké faktory môžu ovplyvniť kvalitu tejto blahodarnej tekutiny?
-
Prečo sa už po pôrode nezisťuje krvná skupina bábätka? Dozviete sa to zväčša len za poplatok
„Moja dcéra čoskoro oslávi dvanásť rokov a ja dodnes neviem, akú má krvnú skupinu. Svoju vlastnú som pritom poznala už ako malé dieťa. Prezradila mi to mama, ktorá túto informáciu dostala snáď už v pôrodnici,“ vraví mamička Petra z Bratislavy. Nie je jediná, koho by zaujímalo, aká krv koluje v žilách jeho dieťaťa.
-
Čo má dieťa zvládať počas prvých 12 mesiacov života? Dajte pozor na správny vývoj
Každé dieťa je iné, existujú však míľniky vo vývoji, ktoré by malo absolvovať plus mínus v čase, ktorý určila príroda. Ak sa veľmi odkláňa od priemeru, rodičia by mali jeho vývoj pre istotu konzultovať s lekárom. Pozrite si, čo by mal vedieť a zvládnuť novorodenec, dieťa v šiestich týždňoch, troch, šiestich a deviatich mesiacoch a v jednom roku života?
-
Deti narodené počas lockdownu začínajú neskôr rozprávať či ukazovať prstom
Vedci zistili, že deti narodené počas lockdownu dosahujú vývinové míľniky neskôr než deti, ktoré prišli na svet pred pandémiou. Začínajú neskôr hovoriť prvé slová, ukazovať prstom či kývať, zato sa však o čosi skôr plazia. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorú zverejnila britská Kráľovská pediatrická fakulta.
-
V postieľke či s rodičmi? Ako by malo spať malé dieťa
S rodičmi či vo vlastnej postieľke? Názory, ako majú malé deti spať, sa rôznia, zástancovia spoločného i oddeleného spania majú svoje argumenty. Ktoré z nich sa zakladajú na pravde, a čo je naozaj pre dieťa prospešné? Prinášame päť najčastejších výhrad, sú opodstatnené?
-
V nemocniciach pribudne psychologická pomoc pre rodičov predčasniatok
Keď sa bábätko narodí predčasne, celý život rodiny sa v tej chvíli zmení. Radosť z očakávaného rodičovstva razom zastrie neistota, strach či žiaľ. A hoci rodič potrebuje byť silný pre svoje bábätko, ktoré bojuje o život v inkubátore, sám sa často, okrem zdravotníkov na oddeleniach a svojich blízkych, nemá na koho obrátiť, aby ho podporil.
-
Na koľko stupňov doma kúriť a kedy s bábätkom chodiť von? 10 praktických rád, ak máte doma novorodenca
Každý z nás mu chce len to najlepšie, no rád je toľko, že človek sa v nich niekedy stráca. Na čo treba pri bábätku naozaj dbať a s čím to, naopak, nepreháňať? Prinášame 10 praktických rád odborníčky.
-
Čistá láska, nič len láska... Nádherné video bábätka v matkinom náručí
Že bábätká väčšinou plačú, prípadne spia a svet poriadne nevnímajú? Toto video vás presvedčí o opaku. Aj párdňové bábätko dokáže vnímať svoju matku, upokojiť sa v jej prítomnosti a nadviazať s ňou hlboké spojenie.