- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Zhoršuje dojčenie depresiu? Alebo ju dokonca spôsobuje?
„To sú hormóny, prestane kojiť a to prejde...“ Zvykne sa konštatovať pri zlom psychickom stave žien s bábätkami. Niektorí, vrátane zdravotníkov, dokonca celkom vážne hovoria o „laktačnej psychóze“, ktorá má mať negatívny vplyv na duševné zdravie matiek. V skutočnosti je to celkom inak.
-
Kde má byť noštek a ako brada? Tri znaky, podľa ktorých spoznáte správne prisatie bábätka na prsník
Pije moje bábätko správne a dostáva dosť mlieka? Túto otázku si dáva veľa dojčiacich žien. Ako to spoznať?
-
Priľahneš ho a zadusí sa! Ktoré rady o spaní môžete ignorovať
Bábätko má spať s matkou. Výrobcovia i zástancovia detských postieľok a baby monitorov dychu asi protestujú, výskumy však odhalili prospešnosť spoločného spánku. Dieťa je vyrovnanejšie, matka spokojnejšia.
-
Oplatí sa dojčiť dieťa aj po šiestom mesiaci?
Pol roka je minimum, ktoré odporúčajú svetoví odborníci, lekári aj väčšina rodičovských informačných brožúr. Prvých šesť mesiacov by malo byť bábätko dojčené, prostredníctvom materského mlieka dostáva všetky živiny, potrebné na jeho rast, imunitu a optimálny vývoj. A čo potom?
-
Musí toto naozaj už vedieť? 10 vecí, ktorým malé deti netreba učiť, dospejú k nim aj samé
Dieťa sa rodí bezbranné a je toho veľa, čo sa musí naučiť. Nie je to ale často nič z toho, čo si mnohí rodičia kladú ako výchovnú úlohu. Paradoxne, mnoho zo zručností, ktoré sa dospelí snažia dieťa za každú cenu a čo najskôr učiť, idú v skutočnosti proti tomu, čo je deťom prirodzené a prospešné.
-
Ako najlepšie prikrmovať bábätko a dokedy má trvať výlučné dojčenie? Svetová zdravotnícka organizácia prišla s prevratnými odporúčaniami
Prvýkrát po 20 rokoch vydala Svetová zdravotnícka organizácia nové usmernenie týkajúce sa začatia kŕmeni bábätiek jedlom. Obsahuje sedem základných bodov a prináša hneď niekoľko prevratných noviniek, aj o umelom mlieku.
-
Na darovanie materského mlieka sú prísne pravidlá. Nemocnicam chýba
Tak, ako zásoby krvi, potrebujú nemocnice aj zásoby materského mlieka. Tie potom dostávajú novorodenci, ktorých vlastné matky z nejakých dôvodov nedojčia alebo nemôžu. A to najmä detičky so zhoršeným zdravotným stavom a predčasne narodené.
-
Pusiniek pre bábätko nie je nikdy dosť. Toto dojímavé video to len potvrdzuje
Rady odborníkov „maznajte sa so svojím bábätkom čo najviac“ nie sú len prázdnym mlátením slamy. Ak by ste niekedy zapochybovali, či to má zmysel, pozrite si nasledujúce video. Nepotrebuje ani komentár.
-
Veľké porovnanie dojčenia v štátoch EÚ. Ako je na tom Slovensko, vie to niekto vôbec?
Koľko trojmesačných bábätiek je na Slovensku dojčených a ako sme na tom v porovnaní s ďalšími štátmi Európskej únie?
-
Odoberanie krvi bábätkám bude ľahšie i menej bolestivé
Menšie množstvo odobratej krvi, menej bolesti i rýchlejšie výsledky. Neonatologické oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice zaviedlo novinku, ktorá výrazne uľahčí odbery krvi bábätkám.
-
Navonok banálna, ale neľahká situácia: Keď sa bábätko rozplače na rukách starej mame alebo kamarátke, čo robiť?
„Prišla k nám návšteva, každý si chcel pozrieť nášho syna, ktorý mal vtedy asi mesiac. Koloval z náručia do náručia, čo som celkom znášala, kým nezačal plakať. Ostala som celá nesvoja a najradšej by som ho vytrhla z rúk mojej mamy, ktorá sa ho snažila utíšiť. Ovládla som sa ale a slušne jej povedala, nech mi ho vráti,“ spomína Alena.
-
Bozkávať bábätko alebo radšej nie?
„Pozor, nepribližuj sa k nemu príliš, nemá ešte imunitu, nech ho niečím nenakazíš.“ Veľa žien sa drží tejto rady a svoje čerstvo narodené bábätko radšej drží ďalej od dotykov, o bozkávaní nehovoriac. Opodstatnene?
-
Toto je raj! Dominika Cibulková s deťmi na Maldivách, hádajte, bez čoho sa tam malá Ninka nezaobíde?
Nádherné more, šťastné detičky i rodičia. Dominika Cibulková sa podelila o fotografie z exotickej dovolenky na Maldivách, kam sa vybrali s manželom i oboma deťmi. Ako tam je? Ako v raji, aspoň podľa zverejnených fotiek.
-
„Len ťa využíva, musíš ho naučiť...“ Nemusíte brať takéto vety vážne, svoje bábätko určite nerozmaznáte, ani v týchto 6 prípadoch
Nesprávajú sa vždy tak, ako by sme si predstavovali, ale nie preto, že nám chcú robiť napriek. Sú to skrátka bábätká, ktoré nám dávajú najavo svoje potreby a nedokážu sa ovládať. Ak na ich požiadavky reagujeme, robíme pre ne to najlepšie čo môžeme. Žiaľ, okolie vždy toľko pochopenia nemá a rodičov zneisťuje poznámkami: „Len ťa využíva“ „Rozmaznávaš ho“ „Musí si zvykať“ „Nech sa naučí“ a podobne.
-
Nemocnica zachraňuje novorodencov cieleným podchladením
Neonatologická klinika Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici ročne zachráni desiatky novorodencov z celého Slovenska terapeutickou metódou celotelová riadená hypotermia. Cielené podchladenie bábätka využíva v liečbe takzvanej asfyxie.
-
Je problém, ak bábätko váži viac než by podľa tabuliek malo? Treba vtedy dávať dieťaťu vodu namiesto mlieka?
„Môj syn od narodenia priberal veľmi rýchlo. Nemal ani pol roka, keď vážil už 10 kíl. Občas som sa stretla s názorom, že by som ho mala menej kojiť, lebo je nezdravé toľko vážiť v takom nízkom veku. Pravdupovediac, nevedela som si predstaviť ako to urobiť, keďže by inak plakal, tak som to nechala tak,“ opisuje Alena.
-
Dojčených bábätiek na Slovensku už štvrtý rok ubúda, no úrady hovoria o úspechu
Menej než pred rokom, no naše úrady aj tak hovoria o pozitívnom trende. Dojčených bábätiek počas prvých šiestich mesiacov života je na Slovensku podľa oficiálnych štastitík 55 percent. Rok predtým ich bolo 56,3 percenta a v roku 2019 zatiaľ najviac, 57,2. Odvtedy toto číslo klesá.
-
Treba sa ponáhľať, aby sa predišlo alergiám? Kedy by malo bábätko začať s ochutnávaním potravín
Bábätko by malo začať ochutnávať potraviny už po štvrtom mesiaci, aby sa tým predišlo neskorším možným alergiám. Takéto odporúčania rodičia nachádzajú na viacerých informačných letákoch od výrobcov umelej výživy, a tiež im to radia aj niektorí lekári. Je naozaj potrebné dávať deťom potraviny tak skoro?
-
Je to problém alebo nie? 9 vecí, ktoré komplikujú dojčenie a celkom zbytočne
Ako každý prvý augustový týždeň, aj tento je venovaný na celom svete dojčeniu. Tohtoročný svetový týždeň dojčenia sa nesie v duchu hesla: „Nech môžu dojčiť.“ Dôvodom je, že práve veta „Nemohla som dojčiť“ je najčastejším vysvetlením, ktorý uvádzajú matky ako dôvod, že nedojčia. Za ňou sú však často len neriešené problémy, ktoré by sa dali pri dostatočnej pomoci vyriešiť.
-
Silný argument, prečo dojčiť. V materskom mlieku objavili priam zázračnú molekulu, ktorá rozvíja mozog bábätka
Maličkú molekulu, ktorá má schopnosť výrazne rozvíjať mozog bábätka, objavili vedci v materskom mlieku. Je to ďalší dôvod, prečo dojčiť svoje dieťa.