Prvý rok

 • Obrázok Deti a chlad. Prečo ich netreba ani do mrazov naobliekať

  Deti a chlad. Prečo ich netreba ani do mrazov naobliekať

  S dieťaťom na mráz. Treba ho naobliekať, zakryť mu tvár, nezabudnúť na rukavice alebo ho pre istotu nechať radšej hrať sa v teplej izbe?

 • Obrázok „Zadarmo“ nie je zadarmo. Rodičia, pozor na zľavové kupóny a darčeky

  „Zadarmo“ nie je zadarmo. Rodičia, pozor na zľavové kupóny a darčeky

  Darčeky pre mamičky malých detí nie sú milou pozornosťou, za akú ich mnohí ľudia považujú. Dostávajú ich ženy už v pôrodniciach, neskôr v pediatrických ambulanciách. Za vzorkou „na skúšku“ však nie je snaha uľahčiť im život, ale premyslený marketingový ťah na zvýšenie odbytu svojich produktov. Ako to funguje?

 • Obrázok Päť prirodzených potrieb bábätiek, poznáte ich?

  Päť prirodzených potrieb bábätiek, poznáte ich?

  Čo bábätká naozaj potrebujú? Žiaľ, povedať nám to nevedia, tak sme odkázaní len na vlastné inštinkty, keď sa snažíme rozpoznať signály, ktoré k nám vysielajú. Niekedy je to jednoznačné, inokedy ťažšie. Ktoré sú skutočné potreby najmenších a ktoré naopak, im len umelo prisudzujeme my dospelí?

 • Obrázok Tipnite si! Je novorodenec schopný rozpoznať už pár hodín po narodení svoju rodnú reč?

  Tipnite si! Je novorodenec schopný rozpoznať už pár hodín po narodení svoju rodnú reč?

  Čo myslíte? Ak len niekoľko hodín starému bábätku pustia z reproduktoru reč matky a nejakú inú, cudziu reč, dokáže ich rozoznať?

 • Obrázok Najobľúbenejšie mená bábätiek v tomto roku. Ktoré Slováci už dlho milujú?

  Najobľúbenejšie mená bábätiek v tomto roku. Ktoré Slováci už dlho milujú?

  Ema a Jakub. To sú mená, ktoré i tento rok kraľujú rebríčku najčastejších mien novorodených detí.

 • Obrázok Príbeh Zuzany: Nepomáhala láskyplnosť, šatka ani fitlopta. Dcérkinu „koliku“ sme napokon šťastne zvládli inak

  Príbeh Zuzany: Nepomáhala láskyplnosť, šatka ani fitlopta. Dcérkinu „koliku“ sme napokon šťastne zvládli inak

  „Trojhodinové každodenné večerné trápenie... Úporný plač, ruky, nohy v kŕči a nekonečný krik malinkej. Aj ja som si poplakala. Boli sme s manželom vysilení a zúfalí. Nechcela som sa však zmieriť s tvrdením niektorých pediatrov, ako pri synovi, že to ho bolí bruško, upravte stravu, kúpte si probiotiká. NIE. Bruško to nebolo, cez deň bolo všetko v poriadku,“ opisuje Zuzana prvý mesiac s dcérkou. Riešenie napokon našla.

 • Obrázok Kolika a plač bábätiek. Užitočné rady, ako im pomôcť

  Kolika a plač bábätiek. Užitočné rady, ako im pomôcť

  Sú dôvodom detského plaču alebo nie? „Asi má koliku,“ povedia si často rodičia, keď ich bábätko spustí plač, s ktorým si nevedia poradiť. Plyny v brušku, ktoré dieťatku spôsobujú bolesť, označia za zdroj problému, ktorý sa snažia riešiť. Často je to však mylné.

 • Obrázok Kávičku? Radšej nie, ešte kojím... Treba sa počas dojčenia obmedzovať v pití kávy?

  Kávičku? Radšej nie, ešte kojím... Treba sa počas dojčenia obmedzovať v pití kávy?

  Môžem piť kávu, ak dojčím? Ak áno, koľko najviac a ako dlho pred? Túto dilemu riešia mnohé matky s malými deťmi, niektoré dokonca radšej s dojčením skončia, aby sa mohli vrátiť k neobmedzenému popíjaniu obľúbeného nápoja. Ako to je v skutočnosti – predstavuje káva pre dojčenie problém a musí sa žena kontrolovať?

 • Obrázok Drobné pády sú pre deti veľmi dôležité, hovorí pohybová expertka Angelika Kováčová

  Drobné pády sú pre deti veľmi dôležité, hovorí pohybová expertka Angelika Kováčová

  Šatka, ergonomický nosič alebo kočík? Čo je z hľadiska správneho vývoja kĺbov či svalov najvhodnejšie a prečo je pre dieťatko dôležité, aby si zažilo pri prvých krôčkoch aj pády? Vysvetľuje v rozhovore pre ahojmama.sk Angelika Kováčová zo združenia Babyfit, ktoré sa venuje vývinovému pohybu detí.

 • Obrázok Má zmysel pridávať deťom do jedla materské mlieko?

  Má zmysel pridávať deťom do jedla materské mlieko?

  Keď som kojila mladšieho syna, skúšala som materské mlieko dostať ešte aj do jeho staršieho brata. Odsala som a urobila mu z neho kakao či jahodový koktail. Nevedel, čo to má, no prvý hlt vypľul a viac sa pohára nedotkol, opísala pred časom svoje pokusy s materským mliekom pre náš portál Bratislavčanka Ivana. Má zmysel ponúkať materské mlieko deťom inak než z prsníka?

 • Obrázok Kedy začať s jedlom u bábätka? Takto spoznáte, že už je čas

  Kedy začať s jedlom u bábätka? Takto spoznáte, že už je čas

  Začať v štyroch, piatich či šiestich mesiacoch? Čo príručka, to iná rada. Ideálny čas, kedy začať ponúkať bábätku prvé jedlá, je u každého iný. No hoci je každé dieťa iné, záujem o inú stravu než je mlieko, dávajú najavo rovnako. Ako to spoznáte?

 • Obrázok „Synovi som prikladala kyslíkovú masku a nevedela, či prežije.“

  „Synovi som prikladala kyslíkovú masku a nevedela, či prežije.“

  „Nikomu, ani tým najväčším konšpirátorom a antivaxerom, neprajem, aby sa im stalo to, čo nám,“ vraví Bratislavčanka Adriana, mamička dnes ročného Filipka, ktorý ako 5,5-mesačný ochorel na Covid-19. S veľmi nízkou hladinou kyslíka musel byť prijatý v nemocnici a jeho rodičia sa strachovali, či sa im vôbec vráti domov živý. Deti síce vo všeobecnosti nepatria ku skupinám ohrozeným veľmi ťažkým priebehom či dokonca úmrtím, ale výnimky, žiaľ, existujú.

 • Obrázok Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

  Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

  Čerství rodičia, ale i ďalší príbuzní si často kladú otázku, ako dobre vidí práve narodené dieťa. Má zrak rovnaký ako my alebo sú detské očičká iné? Pozrime sa, ako to je!

 • Obrázok Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

  Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

  Spať s dieťaťom v jednej posteli nie je moderný výmysel, ale stará a veľmi rozšírená prax po celom svete. Aj keď sa nás naša západná kultúra snaží presvedčiť, že bábätká potrebujú vlastný priestor a zdôrazňuje riziká spania s rodičmi, je to skôr naopak. Rizikové je spanie v postieľkach, najnovší výskum Európskej komisie navyše odhalil, že drvivá väčšina z nich nespĺňa bezpečnostné štandardy.

 • Obrázok Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Odporúčajú ho rôzne rodičovské príručky výrobcov umelého mlieka, dokonca aj svetoznáma škola Montessori – kŕmenie z fľaše ako spôsob, ktorým sa otec zapája do starostlivosti o bábätko a zbližuje sa s ním. V skutočnosti nejde o iné než propagáciu umelej výživy, na budovanie vzťahu otca s bábätkom je množstvo ďalších možností, ktoré vôbec nemusia ísť na úkor dojčenia.

 • Obrázok Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

  Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

  „S takýmito bradavkami chcete dojčiť? Sú ploché, vpáčené, primalé...“ Koľko žien sa stretlo s takýmto alebo podobným hodnotením svojich bradaviek? Koľkým takéto hodnotenie zobralo sebavedomie a koľké dojčenie preto vzdali úplne? A koľko žien vie, že v skutočnosti je úplne jedno, aké bradavky majú?

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.

 • Obrázok Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Ako dlho môže bábätko nepretržite spať? Sú štyri hodiny pridlho, nemalo by už jesť? Budiť bábätko na kŕmenie stále odporúčajú v nejednej pôrodnici, rovnako i mnohé staré mamy svojim dcéram, už matkám. Správne?

 • Obrázok Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky

  Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky

  Pitný režim je v teplých dňoch mimoriadne dôležitý, vedeli ste však, že pri deťoch záleží aj na tom, z čoho pijú? Trh je zaplavený množstvom detských pohárikov s rôznymi špeciálnymi úpravami proti vyliatiu, na ľahšie pitie a podobne. Viete ale, že pre dieťa je najvhodnejší ten obyčajný dospelácky?

 • Obrázok Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor

  Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor

  Inkubátor sa u nás považuje za nevyhnutný nástroj na záchranu života predčasne narodených detí a matky, ktoré sa dožadujú nepretržitého kontaktu koža na kožu s takýmto bábätkom, za pomätené extrémistky. Najnovšia vedecká štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie však teraz potvrdila, že kontakt koža na kožu je naozaj viac než prístroje.

Ďalšie naše weby