Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

Patricia Poprocká, 29. mája 2020 o 04:46

Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.

Takto vidí Anička Huťová slávne da Vinciho dielo.

Foto: facebook

A takto van Goghove Slnečnice.

Foto: facebook

Anička Huťová má 28 rokov a Downov syndróm. Rada kreslí, tancuje a parádi sa. Miluje čelenky, prstene a krásne šaty. Okrem tanečnej školy pravidelne navštevuje aj Centrum rodiny v bratislavskej Dúbravke, kde sa môže realizovať. Centrum organizuje pre mentálne postihnutých terapeutické stretnutia, na ktorých jednotlivé skupiny kreslia, maľujú či tancujú. Chodievajú tam dospelí i deti s Downovým syndrómom, autizmom či obrnou.

Koronakríza zasiahla aj ich, preto sa teraz rozhodli v spolupráci s galériou White and Weiss usporiadať v rámci projektu Umenie pomáha Benefičnú dražbu. Jej predmetom sú momentálne práve spomínané dva Aničkine obrazy. Slnečnice namaľovala, pretože ich mali na terapii dané ako predlohu, Dámu s hranostajom si však už vybrala sama.

Kto by chcel tieto obrazy získať, môže sa zapojiť do spomínanej dražby, ktorá prebieha na facebooku, na týchto linkoch: Dáma s hranostajom, Slnečnice do 1. júna do 23. hodiny. Vyvolávacia cena jedného obrazu bola 20 eur, momentálne je však už vyššia.

Získané peniaze pôjdu na nákup pomôcok a zabezpečenie ďalšej terapie pre postihnutých v Centre rodiny Dúbravka, ktoré vopred ďakuje všetkým zúčastneným za podporu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

 • Obrázok Bratislavský Výtvarný salón predstaví tvorbu ľudí s mentálnym postihnutím

  Bratislavský Výtvarný salón predstaví tvorbu ľudí s mentálnym postihnutím

  Oboznámiť širokú verejnosť s výtvarným nadaním, spôsobom, akým stvárňujú svoj svet ľudia s mentálnym postihnutím, je cieľom výstavy Výtvarný salón ZPMP 2020. V Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave je prístupná do 31. októbra.

 • Obrázok Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Má 22 rokov, Downov syndróm a patrí medzi najlepších jazdcov Špeciálnych olympiád na svete. Kým sa ale Filip Graňo dostal na špičku, musel zdolať množstvo prekážok. Bez pomoci najbližších by to nezvládol, všetci na sebe zapracovali, niektoré veci zmenili od základov, aby sa dnes vedeli tešiť z úspechov a zároveň pomáhať druhým.

 • Obrázok Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.

 • Obrázok Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.

 • Obrázok Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?

 • Obrázok Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.

 • Obrázok Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.

Ďalšie články v rubrike >