Podmienky pre hendikepované deti by sa mali zlepšiť v sedemnástich školách, dostali príspevok na úpravu priestorov.
Foto: shutterstock.comMinisterstvu školstva bolo predložených 23 projektov na odstránenie stavebných bariér v školách. Ministerstvo schválilo 17 z nich, v celkovej výške 149 512 eur.
Projekty sú zamerané na odstránenie bariér v základných a stredných školách, v ktorých sa vzdelávajú žiaci so zdravotným znevýhodnením a v špeciálnych školách.
„Jeden projekt bol pri hodnotení vyradený z dôvodu nedodržania podmienok uvedených vo výzve. Ostatné projekty splnili podmienky uvedené vo výzve, neboli však podporené z dôvodu umiestnenia sa pri bodovom hodnotení na nižšom poradí,“ vysvetlilo ministerstvo.
Rezort školstva má na odstránenie stavebných bariér v školách, ktoré navštevujú žiaci so zdravotným postihnutím v tomto roku vyčlenených 150-tisíc eur. Maximálna výška finančného príspevku na jeden projekt, takto uľahčujúci vzdelávanie, je 10-tisíc eur. Žiadateľ musí prispieť aspoň piatimi percentami z pridelenej sumy.
S bezbariérovosťou má problém aj väčšina obyčajných škôl. Piatak Marcel si napríklad v zime zlomil nohu, v dôsledku čoho v škole vymeškal takmer dva mesiace. Niežeby to bola taká ťažká zlomenina, jednoducho sa nemal ako dostať do triedy na druhom poschodí. Triedu kvôli nemu nepresťahovali a nebolo toho, kto by ho do triedy každé ráno vynášal a potom podľa potreby prenášal.
Neprispôsobené priestory komplikujú vyučovanie nielen v prípade úrazov, ale aj bránia začleneniu sa postihnutých detí medzi ich nehendikepovaných rovesníkov. Sú školy, ktoré postihnutých žiakov jednoducho neprijímajú.
Integrácia takýchto žiakov, v zahraničí bežná, je pritom žiadúca aj u nás. Deťom prospieva, o čom svedčí príklad maličkej štvortriednej Základnej školy v Záhradnom, okres Prešov. Tam hendikepované deti prijímali v minulosti a berú aj teraz.
Momentálne majú napríklad dievčatko s Downovým syndrómom, ale aj chlapca s obrnou. Školu navštevujú i ďalšie tri deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktoré sa učia podľa individuálnych vzdelávacích plánov. Aj oni v minulosti získali peniaze z projektu Odstránenie stavebných bariér v školách, ktoré navštevujú žiaci so zdravotným postihnutím. Vytvorili bezbariérový vstup do školy a kúpili základné pomôcky. Pokračujú však v zháňaní peňazí cez charitu na ďalšie špeciálne pomôcky pre hendikepovaných žiakov.