Hendikepované deti to budú mať v školách jednoduchšie, štát dá na odstránenie bariér 150-tisíc eur

SITA, pt, 17. júla 2019 o 05:48

Sedemnásť základných a stredných škôl, ktoré navštevujú deti zo zdravotným znevýhodnením by malo svojim žiakom zlepšiť podmienky na vyučovanie. Od štátu totiž dostanú peniaze na bezbariérovú úpravu priestorov.

Podmienky pre hendikepované deti by sa mali zlepšiť v sedemnástich školách, dostali príspevok na úpravu priestorov.

Foto: shutterstock.com

Ministerstvu školstva bolo predložených 23 projektov na odstránenie stavebných bariér v školách. Ministerstvo schválilo 17 z nich, v celkovej výške 149 512 eur.

Projekty sú zamerané na odstránenie bariér v základných a stredných školách, v ktorých sa vzdelávajú žiaci so zdravotným znevýhodnením a v špeciálnych školách.

„Jeden projekt bol pri hodnotení vyradený z dôvodu nedodržania podmienok uvedených vo výzve. Ostatné projekty splnili podmienky uvedené vo výzve, neboli však podporené z dôvodu umiestnenia sa pri bodovom hodnotení na nižšom poradí,“ vysvetlilo ministerstvo.

Rezort školstva má na odstránenie stavebných bariér v školách, ktoré navštevujú žiaci so zdravotným postihnutím v tomto roku vyčlenených 150-tisíc eur. Maximálna výška finančného príspevku na jeden projekt, takto uľahčujúci vzdelávanie, je 10-tisíc eur. Žiadateľ musí prispieť aspoň piatimi percentami z pridelenej sumy.

S bezbariérovosťou má problém aj väčšina obyčajných škôl. Piatak Marcel si napríklad v zime zlomil nohu, v dôsledku čoho v škole vymeškal takmer dva mesiace. Niežeby to bola taká ťažká zlomenina, jednoducho sa nemal ako dostať do triedy na druhom poschodí. Triedu kvôli nemu nepresťahovali a nebolo toho, kto by ho do triedy každé ráno vynášal a potom podľa potreby prenášal.

Neprispôsobené priestory komplikujú vyučovanie nielen v prípade úrazov, ale aj bránia začleneniu sa postihnutých detí medzi ich nehendikepovaných rovesníkov. Sú školy, ktoré postihnutých žiakov jednoducho neprijímajú.

Integrácia takýchto žiakov, v zahraničí bežná, je pritom žiadúca aj u nás. Deťom prospieva, o čom svedčí príklad maličkej štvortriednej Základnej školy v Záhradnom, okres Prešov. Tam hendikepované deti prijímali v minulosti a berú aj teraz.

Momentálne majú napríklad dievčatko s Downovým syndrómom, ale aj chlapca s obrnou. Školu navštevujú i ďalšie tri deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktoré sa učia podľa individuálnych vzdelávacích plánov. Aj oni v minulosti získali peniaze z projektu Odstránenie stavebných bariér v školách, ktoré navštevujú žiaci so zdravotným postihnutím. Vytvorili bezbariérový vstup do školy a kúpili základné pomôcky. Pokračujú však v zháňaní peňazí cez charitu na ďalšie špeciálne pomôcky pre hendikepovaných žiakov.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

 • Obrázok Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.

 • Obrázok Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.

 • Obrázok Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.

 • Obrázok Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?

 • Obrázok Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.

 • Obrázok Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.

 • Obrázok Na vozíku a sám vychoval dve deti: „Je jedno, či chodíte, alebo nie. Dôležité je, ako žijete svoj život“

  Na vozíku a sám vychoval dve deti: „Je jedno, či chodíte, alebo nie. Dôležité je, ako žijete svoj život“

  Optimizmus a radosť zo života by mohol vyučovať na vysokej škole. Hoci je Jan Lacko už 26 rokov na vozíku, sám dokázal po rozvode perfektne vychovať dve deti. Ľudia ho za to potľapkávali po pleciach, on však nechápal, čo je na tom obdivuhodného. „Či na vozíku, alebo nie, o deti som sa postarať musel,“ vraví rozhodne.

Ďalšie články v rubrike >