Dieťa 1 — 6

 • Obrázok Vedia si vaše deti umyť ruky? Uchráni ich to od chorôb

  Vedia si vaše deti umyť ruky? Uchráni ich to od chorôb

  Umývať si často ruky, to je najlepšia prevencia pred infekciami. Pod tečúcu vodu si ich automaticky vkladáme celý život, ale robíme to tak, aby sme sa pred chorobami naozaj ochránili?

 • Obrázok Pozametaj, utri prach. Čo zvládne dvojročné a čo šesťročné dieťa?

  Pozametaj, utri prach. Čo zvládne dvojročné a čo šesťročné dieťa?

  Deti by mali mať už od malička svoje povinnosti v domácnosti. Nehovoríme o upratovaní hračiek, to je samozrejmosť. Ale o tom, že už dvojroční drobcovia môžu hádzať špinavé oblečenie do koša a šesťročné deti pozametať.

 • Obrázok Spievajte svojmu malému. Bude pokojnejšie i lepšie zaspí

  Spievajte svojmu malému. Bude pokojnejšie i lepšie zaspí

  Dieťa plače a neviete ho utíšiť. Večer zasa odmieta spať. Čo robiť, keď už nič nezaberá? V týchto aj iných prípadoch môže byť pomoc prekvapujúco jednoduchá. Skúste mu zaspievať.

 • Obrázok Spí vaše dieťa dosť? 5 prekvapujúcich dôvodov, prečo by malo večer skoro do postele

  Spí vaše dieťa dosť? 5 prekvapujúcich dôvodov, prečo by malo večer skoro do postele

  Namiesto odporúčaných ôsmich spí mnoho dospelých kvôli návalu povinností o hodinu či dokonce dve menej. Výsledkom je únava a podráždenosť. A čo deti? Dbajte na to, aby sa poriadne vyspali. Spánok je pre ne rovnako dôležitý ako výživa alebo psychická vyrovnanosť.

 • Obrázok Čižmičky na nožičky. Ako vybrať dobrú zimnú obuv

  Čižmičky na nožičky. Ako vybrať dobrú zimnú obuv

  Staré sú mu malé, musíme kúpiť nové. Blíži sa zima, a tak sa rodičia vydávajú spolu s deťmi na neobľúbenú výpravu. Do predajne obuvi, zaobstarať topánky na chladnejšie obdobie roku.

 • Obrázok Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!

  Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!

  Obdobie detského vzdoru, ktoré najčastejšie prichádza medzi druhým a tretím rokem, je síce náročné, ale ľahšie ho prekonáte, ak sa na ňom spolu s potomkom zasmejete.

 • Obrázok K zubárovi už v jednom roku. Nie je to zbytočné

  K zubárovi už v jednom roku. Nie je to zbytočné

  Prvú návštevu u zubára by malo dieťa absolvovať už po dovŕšení jedného roku. Zúbky sú síce v tomto veku ešte väčšinou v poriadku, ale aj tak má vyšetrenie zmysel.

 • Obrázok Pediatri tvrdia: Slovenské batoľatá sa stravujú nezdravo

  Pediatri tvrdia: Slovenské batoľatá sa stravujú nezdravo

  Nadbytok cukru a soli v strave, málo ovocia a zeleniny, zbytočný príjem zdraviu škodlivých údenín. To sú podľa prieskumu Výživa detí – pohľad z ambulancie pediatra časté nedostatky v stravovaní batoliat.

 • Obrázok To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti

  To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti

  Kto je psychicky odolný, toho len tak nepoložia bežné nepríjemnosti všedného dňa ani vážnejšie životné otrasy. Niektoré deti sa rodia psychicky krehké a zraniteľnejšie, rodičia však majú dosť možností, ako ich vnútornú silu podporiť a posilniť.

 • Obrázok Pred 28 rokmi bola priekopníčka

  Pred 28 rokmi bola priekopníčka

  Na Ivanu sa v Bratislave pred 28 rokmi pozerali ako na zjavenie. Na začiatku 90-tych rokov sa o dojčení zďaleka nerozprávalo toľko ako teraz. Skôr naopak, ešte platili socialistické praktiky, podľa ktorých nebolo dojčenie nijako zvlášť preferované. Prvé tri mesiace, nanajvýš šesť, a dosť, ide sa na sunar.

 • Obrázok Mami, mlieko! Dá sa ešte?

  Mami, mlieko! Dá sa ešte?

  Šesť mesiacov, rok, donekonečna? Otázku dokedy dojčiť rieši často viac okolie než samotná matka. Existuje nejaká hranica, a mala by vôbec byť?

 • Obrázok Dovoľte dieťaťu vyjadriť hnev

  Dovoľte dieťaťu vyjadriť hnev

  Keď sa dieťa začne zlostiť, kričí alebo dupoce nohami, rodičia sa ho obvykle snažia okamžite zastaviť. Prestaň! Koľkokrát za deň toto slovo vyslovíte? Veľký výchovný efekt to nemá, dieťaťu naopak potlačovanie emócií škodí. Naučte ho vyjadriť hnev prijateľným spôsobom.

 • Obrázok Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite

  Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite

  Sľubovali ste si, že tie vety pred vlastnými deťmi nikdy nevyslovíte. Počuli ste ich od svojich rodičov a pripadali vám vážne hlúpe. Našťastie sa s tým ešte dá niečo robiť.

 • Obrázok Bez plyšiaka neodídem! Prečo deti potrebujú mäkučkého kamaráta

  Bez plyšiaka neodídem! Prečo deti potrebujú mäkučkého kamaráta

  Trojročná Katka stratila na výlete svojho plyšového medvedíka. A nastal koniec sveta! Rodičia ju presvedčovali, že jej kúpia takého istého, len nech už prestane rumázgať.

 • Obrázok Nech sa trochu nudia! Deti potrebujú aj čas, ktorý im nebude nikto organizovať

  Nech sa trochu nudia! Deti potrebujú aj čas, ktorý im nebude nikto organizovať

  Má vaše dieťa každé odpoludnie nejaké krúžok? Program rozplánovaný na minúty? Rodičia sa snažia svojich potomkov všemožne rozvíjať, čo je určite chvályhodné, ale mali by im dopriať aj dostatok neorganizovaného voľna, kedy si budú robiť, čo samy chcú. Alebo sa len tak nudiť.

 • Obrázok Viete deťom nakvapkať do nosa? Je to malá veda!

  Viete deťom nakvapkať do nosa? Je to malá veda!

  Na prvý pohľad sa zdá, že nič na svete nie je jednoduchšie, ako kvapnúť deťom do nošteka. V skutočnosti je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých a pre niekoho nie tak známych pravidel, aby mal liek požadovaný účinok.

 • Obrázok Ahoj alebo Hi? Ako sa rozprávať s deťmi vo viacjazyčnej rodine

  Ahoj alebo Hi? Ako sa rozprávať s deťmi vo viacjazyčnej rodine

  Ivan je Slovák, za manželku má Holanďanku a spolu sa rozprávajú po anglicky. Ich dve deti vyrastajú v Holandsku. Otázku, ako sa s nimi rozprávať, vyriešili najjednoduchšie, ako šlo. Ivan rozpráva po slovensky, a jeho manželka po holandsky. Deti tak od raného veku vstrebávajú do seba holandčinu, slovenčinu i angličtinu.

 • Obrázok Žiarli na súrodenca? Namiesto trestu mu uznajte jeho pocity

  Žiarli na súrodenca? Namiesto trestu mu uznajte jeho pocity

  S detskou žiarlivosťou sa stretla väčšina matiek, ktoré majú viac detí. Počiatočnú eufóriu po príchode nového člena domácnosti vystriedali starosti s tým, že starší súrodenec nevedel prijať mladšieho. V extrémnych prípadoch ho dokonca pristihli, ako robí malému zle. Pre rodičov je to veľmi náročná situácia. Čo ako sa snažia, vysvetľujú, márne...

 • Obrázok Deti sa potrebujú vylietať. 4 tipy, ako im k tomu vytvoriť podmienky

  Deti sa potrebujú vylietať. 4 tipy, ako im k tomu vytvoriť podmienky

  Keď je dieťa často umrnčané, zlostí sa či nechce počúvať, nehľadajte za tým hneď svoje výchovné zlyhanie. Čo ak má len nedostatok pohybu?

 • Obrázok Rozprávky deťom v čínskych škôlkach hovoria roboti

  Rozprávky deťom v čínskych škôlkach hovoria roboti

  Deti v materskej škôlke v čínskom Pekingu prepukajú v smiech, keď sa snažia vylúštiť hádanku, ktorú dostali od svojho nového učiteľa, malého roztomilého robota s okrúhlou hlavičkou a tvárou v podobe dotykovej obrazovky. Vzdelávací asistent Keeko, ktorý meria 60 centimetrov, sa používa už v 600 materských škôlkach v krajine. Rozpráva deťom príbehy a dáva im rozličné úlohy a hádanky.

Ďalšie naše weby