„To je moje!“ 6 pravidiel, ako naučiť dieťa deliť sa o veci

Patricia Poprocká, 19. augusta 2021 o 04:55

„Moje, moje, moje!!!“ Patrí vaše dieťa tiež k tým, ktoré sa nechcú deliť o hračky? A vy pritom bojujete s pocitmi viny, že vychovávate malého sebca? Nemusíte mať výčitky, takéto správanie je pre dvoj-trojročné deti typické, ich mozog ešte nedokáže rozlišovať medzi vlastníctvom, požičaním či vrátením vecí.

Ak dieťaťu zoberiete vec, o ktorú sa nechce deliť, bude ešte majetníckejšie.

Foto: Shutterstock.com

Deti sa v tomto veku sústreďujú predovšetkým na napĺňanie vlastných potrieb a nemá zmysel s tým bojovať. Čo rodičia môžu robiť, je len mierne ich usmerňovať a vysvetľovať.

Čo myslíte, čo dosiahnete, ak napríklad vaše dieťa nechce požičať hračku kamarátovi, no vy mu ju nasilu zoberiete, napríklad za trest, že sa nechcelo podeliť? Žiadne ponaučenie, aby bolo nabudúce ochotnejšie, sa nekoná, naopak: „Ak dieťaťu hračku za trest vezmete, len zväčšíte jeho obavu, že mu niekto iný zoberie veci,“ vysvetľuje klinická psychologička Angharad Rudkinová v knihe Tanith Careyovej Čo si myslí moje dieťa. Namiesto toho, aby ste dieťa naučili pod hrozbou trestu sa deliť, stane sa ešte viac majetnícke.

„V tomto veku sa dieťa len učí, čo znamená vlastniť, iba pomaly začína chápať, že mu niečo patrí, a preto je zavčasu očakávať, že sa o to hneď podelí,“ pripomína psychologička s tým, že je to beh na dlhšie trate. Hoci rodičia budú dieťaťu pomáhať osvojovať si túto vlastnosť, môže pokojne to trvať ešte aj dva roky, kým sa to dieťa naučí.

Pri učení, aby delenie sa o veci nebolo strašiakom, je dobré držať sa týchto šiestich pravidiel:
1. Ako už bolo spomenuté, určite ho nenúťte a netrestajte, ak tak nechce urobiť.
2. Navrhnite, aby si deti predmetnú vec striedali. Počas čakania si môžete napríklad spolu zaspievať.
3. Skúste dieťaťu vysvetliť, ako sa jeho kamarát asi cíti. Teda, že sa poteší, ak hračku na chvíľu dostane, prípadne že bude smutné, ak mu ju váš potomok zoberie.
4. Za každé delenie sa o veci dieťa pochváľte.
5. Urobte výber. Ak má dieťa zvlášť obľúbené hračky, ktoré naozaj nechce dať z ruky, jednoducho ich pred návštevou schovajte a na prípadné požičiavanie nechajte len tie ostatné.
6. Choďte príkladom – deľte sa o veci aj vy, nerobte z požičiavania vedu. Najlepšie je predviesť priamo pred očami dieťaťa s partnerom, ako vyzerá delenie – poprosíte ho o niečo, čokoľvek, potom poďakujete.
(Zdroj: Čo si myslí moje dieťa)


ANKETA:

Majú/mali vaše deti problém deliť sa o veci?

62,8%20,9%14,0%2,3%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

 • Obrázok Lady Gaga, Elán či Spievankovo? Púšťať deťom detské pesničky alebo postačia dospelácke?

  Lady Gaga, Elán či Spievankovo? Púšťať deťom detské pesničky alebo postačia dospelácke?

  V maternici počúval klasiku a piesne svojho otca. Teraz má trištvrte roka a stále nepočul žiadnu detskú pesničku. „Ani mu ich nemienime púšťať,“ vraví spevák Robo Papp o svojom Leovi, presvedčený, že pri deťoch sa možno zaobísť bez „haťapaťazumby“ a naopak, počúvať hudbu, ktorú obľubujú rodičia. Dá sa to, alebo deti potrebujú piesne primerané svojmu veku, čo ako hlúpe sa zdajú dospelým?

 • Obrázok Prvé dni v škôlke. Praktické tipy, ako zvládnuť detský plač a obavy, ponúka špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová

  Prvé dni v škôlke. Praktické tipy, ako zvládnuť detský plač a obavy, ponúka špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová

  Čím je pre dospelého nástup do nového zamestnania, tým je pre malé dieťa, ktoré bolo doteraz zvyknuté byť stále s rodičmi, nástup do škôlky. Špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová však vraví, že s pomocou vhodných techník možno detské obavy zmierniť. V článku, ktorý pre vás pripravila, si prečítate, že takými technikami môžu byť spoznanie neznámeho, uvoľnenie napätia hrou či reflektujúci rozhovor.

 • Obrázok Hry sú pre predškolákov dôležitejšie než si myslíme. Ktoré a prečo?

  Hry sú pre predškolákov dôležitejšie než si myslíme. Ktoré a prečo?

  Škôlka pre päťročné deti je od septembra povinná, dôvodom je, aby deti najmä zo sociálne slabších rodín ľahšie zvládli školský systém. Rodičia majú ale aj možnosť domáceho vzdelávania, a to, podobne ako pri školskej dochádzke, po dohode so škôlkou. Ako môžete pripraviť na školu svojich predškolákov čo najlepšie doma?

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.

 • Obrázok Viete, čo treba spraviť ako prvé, ak si vaše dieťa poraní zub?

  Viete, čo treba spraviť ako prvé, ak si vaše dieťa poraní zub?

  Nechajte deti voľne sa vylietať, zvlášť teraz cez prázdniny. Aj keď sa občas pritrafí nehoda, nedá sa jej zabrániť. Úrazy tu boli aj budú. Niektoré naozaj vyzerajú nepríjemne, dajú sa však pri zachovaní chladnej hlavy vyriešiť vcelku jednoducho. Ako postupovať pri poranení chrupu, radí zubná odborníčka.

 • Obrázok „Dosť, zatvoriť!“ Ako som päť rokov dojčila svojho syna

  „Dosť, zatvoriť!“ Ako som päť rokov dojčila svojho syna

  „Keď mi kamarátka vravela, že dojčí svoju 1,5-ročnú dcéru, zdalo sa mi to ako sen. Tá moja mala dva mesiace a ja som tŕpla, aby som vydržala aspoň tie prvé tri,“ delí sa o svoj príbeh Laura, ktorá z prvotného strašiaka zvaného dojčenie napokon urobila bežnú súčasť svojho života na dlhé roky.

 • Obrázok Aby v lete nevypadli z cudzieho jazyka. Skvelé zábavné hry pre malé i väčšie deti

  Aby v lete nevypadli z cudzieho jazyka. Skvelé zábavné hry pre malé i väčšie deti

  Deti si síce počas prázdnin od školy potrebujú oddýchnuť, na druhej strane však treba, aby nadobudnuté vedomosti nezabudli. Tie z cudzieho jazyka zvlášť. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako zábavnou formou precvičovať cudzí jazyk bez toho, aby si malé či väčšie dieťa vôbec všimlo, že ide o upevňovanie vedomostí.

Ďalšie články v rubrike >