Ako deti rastú, zdokonaľuje sa i reč. Trojročné dieťa ešte nemusí hovoriť čisto, štvorročnému by už ale mali rozumieť aj cudzí.
Foto: shutterstockNiektoré deti si vyžadujú logopedickú starostlivosť takpovediac automaticky – teda ak vývinovo zaostávajú alebo majú nejaké vrodené poruchy (zraku, sluchu, neurologické, autizmus), prípadne ak sú predčasne narodené, mali popôrodné adaptačné problémy a podobne. U tých ostatných je to na posúdení dospelých. Ak máte pochybnosti, či vaše dieťa rozpráva dobre, neváhajte sa obrátiť na odborníka.
Rečové pokroky, resp. správnu výslovnosť detí mladších než tri roky logopédi len sledujú, nenaprávajú. Nervový systém týchto detí sa totiž stále vyvíja, a je teda prirodzené, že nevyslovujú ešte všetko správne. Až po treťom roku sa dá určiť, čo je už porucha, ktorú treba riešiť a ako.
– ak ich dieťa vo veku tri a pol roka nesprávne vyslovuje hlásky K, G, H, CH
– ak po dovŕšení štyroch rokov nesprávne vyslovuje hlásky F, V, S, Z, C, Dz, Š, Ž, Č, Dž
– ak reč ich štvorročného dieťaťa je pre cudzích nezrozumiteľná
– ak po dovŕšení piatich rokov nevyslovuje správne L a R
Okrem nesprávnej výslovnosti je ďalším rozšíreným problémom zajakavosť. Postihuje zhruba päť percent detskej populácie a u jedného percenta pretrvá do dospelosti. V tomto prípade sa rozlišujú dve zajakavosti – pravá, ktorá si vyžaduje dlhodobú a intenzívnu terapiu a takzvaná vývinová neplynulosť, ktorá sa objavuje medzi druhým a piatym rokom veku a zvykne spontánne vymiznúť.
– pretrvávajú dlhšie ako šesť mesiacov
– dieťa rozpráva s námahou, napína svaly rečových orgánov alebo krku
– ak sa v rodine v minulosti vyskytol problém so zajakavosťou, je dobré navštíviť logopéda tiež