Obuť či neobuť? Odborníci odporúčajú robiť prvé kroky určite naboso.
Foto: shutterstockPrečo naboso? „Pri pohybe do priestoru dieťa aktívne využíva dotyk celého chodidla s podlahou,“ vysvetľujú. Ak má dieťatko na nohách obuté topánky, práve „vďaka“ nim tento dôležitý kontakt s podložkou stráca.
A hoci si dospelí často myslia, že pevné topánočky zabezpečia dieťaťu rovnomerný vývoj chodidiel, aby neboli povykrúcané do strán, aby dieťa neskôr nechodilo čaptavo, môže dôjsť k presnému opaku. „Najmä pri lezení po štyroch môžu pevné topánky viesť k tomu, že dieťa začne vytáčať chodidlá do strán, čo môže neskôr ovplyvniť aj polohu chodidiel pri chôdzi,“ pripomínajú odborníčky.
Takže: Nechajte vaše dieťa bosé, nech si prvé krôčiky skúša tak, ako mu „nohy narástli“. Ak mu to chcete uľahčiť, zabezpečte mu protišmykovú podložku, napríklad ponožky s pogumovaným chodidlom, alebo ešte lepšie – nechajte ho chodiť úplne naboso, bez ponožiek.
Ako sme už na ahojmama.sk písali v článku Nevoďte dieťa za ruky, pri učení sa chodiť nie je dobré držať dieťa za ruku, a ani za obe ruky, ktoré má potom zdvihnuté, čo je tiež častý zvyk mnohých dospelých. Žiaľ, nesprávny, ktorý odďaľuje nástup samostatnej chôdze, sťažuje prirodzené nachádzanie rovnováhy a negatívne ovplyvňuje pohybové návyky, čo má vplyv aj na zdravie.
Ak chcete dieťa podporiť v samostatnej chôdzi, Sprievodca rodiča dnešného radí ponúknuť dieťaťu pomocnú ruku na úrovni jeho pása, aby sa mohlo chytiť. Prípadne ho ešte dospelý môže zachytiť v oblasti panvy. Nie je to však nevyhnutné, napokon, ako povedala Angelika Kováčová v nedávnom rozhovore pre ahojmama.sk, drobné pády sú pre dieťa nesmierne dôležité a užitočné.
Dieťa teda nechajte, nech si skúša prvé kroky naboso a slobodne. „Nechajte ho, nech rozhoduje, kam sa vydá,“ odkazuje Lenka Žofajová vo svojej knihe.