Hry sú pre predškolákov dôležitejšie než si myslíme. Ktoré a prečo?

pt, 17. augusta 2021 o 04:26

Škôlka pre päťročné deti je od septembra povinná, dôvodom je, aby deti najmä zo sociálne slabších rodín ľahšie zvládli školský systém. Rodičia majú ale aj možnosť domáceho vzdelávania, a to, podobne ako pri školskej dochádzke, po dohode so škôlkou. Ako môžete pripraviť na školu svojich predškolákov čo najlepšie doma?

Hry vonku sú rovnako dôležité ako tie spoločenské, každá rozvíja v deťoch niečo iné.

Foto: shutterstock

Podľa psychologičky a odbornej garantky Linky detskej istoty Kataríny Trlicovej je dobré deti začať privykať na určitý režim a venovať sa rôznym aktivitám. Ide napríklad o dostatok pohybu v prírode, sociálne kontakty s rovesníkmi, tiež čítanie – rozprávok, príbehov a encyklopédií. No a, samozrejme, rozhovory a hry.

Tie vonku rozvíjajú v deťoch pohybové schopnosti a často aj tímovosť - napríklad vybíjaná, futbal, preťahovanie lanom. Ako príprava na školu sú vhodné aj spoločenské hry – pomáhajú rozvíjať kreativitu, odbúravajú strach z nových vecí a zároveň posilňujú emočný kvocient, napríklad učia trpezlivosti, súdržnosti či tvorivej práci.

Práve o hrách ako jednom z vhodných nástrojov na vylepšovanie vzťahov medzi deťmi hovorila nedávno pre ahojmama.sk aj rodičovská koučka z Mamedeti.sk Katarína Winterová. Podľa nej sú vhodné tímové hry, kde nejde o to, kto prvý alebo kto najviac, ale ak hráči musia spolupracovať a postupovať ako tím.

Čaro má aj pexeso

Ponuka spoločenských hier je naozaj pestrá a každá má svoje výhody. Pri hrách, v ktorých jeden vyhráva a druhý prehráva, sa síce deti skôr rozhádajú, no tiež sa niečo nové učia. „Spoznávajú rôzne rolové pozície, ako aj výhru či prehru, učia sa rešpektovať pravidlá, spoluhráčov a ovládať svoje správanie,“ pripomína Katarína Trlicová.

Za dôležité považuje ponúknuť dieťaťu edukatívne a tvorivé hry. Prínosy seba má však aj obyčajné pexeso. „Rozvíja krátkodobú pamäť, pozornosť a zároveň buduje slovnú zásobu. Podstatné je, aby sa rozvíjala u dieťaťa fantázia a schopnosť sa jasne vyjadrovať,“ vyratúva odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik Štěpánka Zoubková.

Nezabúdajte na voľnosť

Aj pri hrách však treba sledovať signály, ktoré dieťa počas nich vysiela. „Rodičia by mali sledovať napríklad postoj dieťaťa k hre. Dieťa nemá byť vystavené pocitu frustrácie alebo sa dostať do stresu, lebo hra potom skončí plačom,“ dodáva Štěpánka Zoubková.

A ešte jedna dôležitá rada psychologičky, na čo netreba zabúdať popri všetkých rôznych organizovaných hrách: „Veľmi dôležité je ponechať dieťaťu aj čas byť sám so sebou a hrať sa podľa vlastných predstáv a fantázie,“ zdôrazňuje Katarína Trlicová.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >