Hry sú pre predškolákov dôležitejšie než si myslíme. Ktoré a prečo?

pt, 17. augusta 2021 o 04:26

Škôlka pre päťročné deti je od septembra povinná, dôvodom je, aby deti najmä zo sociálne slabších rodín ľahšie zvládli školský systém. Rodičia majú ale aj možnosť domáceho vzdelávania, a to, podobne ako pri školskej dochádzke, po dohode so škôlkou. Ako môžete pripraviť na školu svojich predškolákov čo najlepšie doma?

Hry vonku sú rovnako dôležité ako tie spoločenské, každá rozvíja v deťoch niečo iné.

Foto: shutterstock

Podľa psychologičky a odbornej garantky Linky detskej istoty Kataríny Trlicovej je dobré deti začať privykať na určitý režim a venovať sa rôznym aktivitám. Ide napríklad o dostatok pohybu v prírode, sociálne kontakty s rovesníkmi, tiež čítanie – rozprávok, príbehov a encyklopédií. No a, samozrejme, rozhovory a hry.

Tie vonku rozvíjajú v deťoch pohybové schopnosti a často aj tímovosť - napríklad vybíjaná, futbal, preťahovanie lanom. Ako príprava na školu sú vhodné aj spoločenské hry – pomáhajú rozvíjať kreativitu, odbúravajú strach z nových vecí a zároveň posilňujú emočný kvocient, napríklad učia trpezlivosti, súdržnosti či tvorivej práci.

Práve o hrách ako jednom z vhodných nástrojov na vylepšovanie vzťahov medzi deťmi hovorila nedávno pre ahojmama.sk aj rodičovská koučka z Mamedeti.sk Katarína Winterová. Podľa nej sú vhodné tímové hry, kde nejde o to, kto prvý alebo kto najviac, ale ak hráči musia spolupracovať a postupovať ako tím.

Čaro má aj pexeso

Ponuka spoločenských hier je naozaj pestrá a každá má svoje výhody. Pri hrách, v ktorých jeden vyhráva a druhý prehráva, sa síce deti skôr rozhádajú, no tiež sa niečo nové učia. „Spoznávajú rôzne rolové pozície, ako aj výhru či prehru, učia sa rešpektovať pravidlá, spoluhráčov a ovládať svoje správanie,“ pripomína Katarína Trlicová.

Za dôležité považuje ponúknuť dieťaťu edukatívne a tvorivé hry. Prínosy seba má však aj obyčajné pexeso. „Rozvíja krátkodobú pamäť, pozornosť a zároveň buduje slovnú zásobu. Podstatné je, aby sa rozvíjala u dieťaťa fantázia a schopnosť sa jasne vyjadrovať,“ vyratúva odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik Štěpánka Zoubková.

Nezabúdajte na voľnosť

Aj pri hrách však treba sledovať signály, ktoré dieťa počas nich vysiela. „Rodičia by mali sledovať napríklad postoj dieťaťa k hre. Dieťa nemá byť vystavené pocitu frustrácie alebo sa dostať do stresu, lebo hra potom skončí plačom,“ dodáva Štěpánka Zoubková.

A ešte jedna dôležitá rada psychologičky, na čo netreba zabúdať popri všetkých rôznych organizovaných hrách: „Veľmi dôležité je ponechať dieťaťu aj čas byť sám so sebou a hrať sa podľa vlastných predstáv a fantázie,“ zdôrazňuje Katarína Trlicová.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

 • Obrázok Lady Gaga, Elán či Spievankovo? Púšťať deťom detské pesničky alebo postačia dospelácke?

  Lady Gaga, Elán či Spievankovo? Púšťať deťom detské pesničky alebo postačia dospelácke?

  V maternici počúval klasiku a piesne svojho otca. Teraz má trištvrte roka a stále nepočul žiadnu detskú pesničku. „Ani mu ich nemienime púšťať,“ vraví spevák Robo Papp o svojom Leovi, presvedčený, že pri deťoch sa možno zaobísť bez „haťapaťazumby“ a naopak, počúvať hudbu, ktorú obľubujú rodičia. Dá sa to, alebo deti potrebujú piesne primerané svojmu veku, čo ako hlúpe sa zdajú dospelým?

 • Obrázok Prvé dni v škôlke. Praktické tipy, ako zvládnuť detský plač a obavy, ponúka špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová

  Prvé dni v škôlke. Praktické tipy, ako zvládnuť detský plač a obavy, ponúka špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová

  Čím je pre dospelého nástup do nového zamestnania, tým je pre malé dieťa, ktoré bolo doteraz zvyknuté byť stále s rodičmi, nástup do škôlky. Špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová však vraví, že s pomocou vhodných techník možno detské obavy zmierniť. V článku, ktorý pre vás pripravila, si prečítate, že takými technikami môžu byť spoznanie neznámeho, uvoľnenie napätia hrou či reflektujúci rozhovor.

 • Obrázok „To je moje!“ 6 pravidiel, ako naučiť dieťa deliť sa o veci

  „To je moje!“ 6 pravidiel, ako naučiť dieťa deliť sa o veci

  „Moje, moje, moje!!!“ Patrí vaše dieťa tiež k tým, ktoré sa nechcú deliť o hračky? A vy pritom bojujete s pocitmi viny, že vychovávate malého sebca? Nemusíte mať výčitky, takéto správanie je pre dvoj-trojročné deti typické, ich mozog ešte nedokáže rozlišovať medzi vlastníctvom, požičaním či vrátením vecí.

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.

 • Obrázok Viete, čo treba spraviť ako prvé, ak si vaše dieťa poraní zub?

  Viete, čo treba spraviť ako prvé, ak si vaše dieťa poraní zub?

  Nechajte deti voľne sa vylietať, zvlášť teraz cez prázdniny. Aj keď sa občas pritrafí nehoda, nedá sa jej zabrániť. Úrazy tu boli aj budú. Niektoré naozaj vyzerajú nepríjemne, dajú sa však pri zachovaní chladnej hlavy vyriešiť vcelku jednoducho. Ako postupovať pri poranení chrupu, radí zubná odborníčka.

 • Obrázok „Dosť, zatvoriť!“ Ako som päť rokov dojčila svojho syna

  „Dosť, zatvoriť!“ Ako som päť rokov dojčila svojho syna

  „Keď mi kamarátka vravela, že dojčí svoju 1,5-ročnú dcéru, zdalo sa mi to ako sen. Tá moja mala dva mesiace a ja som tŕpla, aby som vydržala aspoň tie prvé tri,“ delí sa o svoj príbeh Laura, ktorá z prvotného strašiaka zvaného dojčenie napokon urobila bežnú súčasť svojho života na dlhé roky.

 • Obrázok Aby v lete nevypadli z cudzieho jazyka. Skvelé zábavné hry pre malé i väčšie deti

  Aby v lete nevypadli z cudzieho jazyka. Skvelé zábavné hry pre malé i väčšie deti

  Deti si síce počas prázdnin od školy potrebujú oddýchnuť, na druhej strane však treba, aby nadobudnuté vedomosti nezabudli. Tie z cudzieho jazyka zvlášť. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako zábavnou formou precvičovať cudzí jazyk bez toho, aby si malé či väčšie dieťa vôbec všimlo, že ide o upevňovanie vedomostí.

Ďalšie články v rubrike >