Príbeh Martiny: Synovo zajakávanie sme vyriešili, ale úplne inak, než radila lekárka

Patricia Poprocká, 19. septembra 2021 o 04:50

Martinin syn mal 20 mesiacov, keď sa po dlhšom neutíšenom plači začal zajakávať. Ona sama si dodnes vyčíta svoj podiel viny, problém sa jej však napokon podarilo vyriešiť. Ako? Presne opačne než zneli odporúčania lekárky.

Viac než na rady lekárky sa Martina zameriavala na synove potreby a tie sa snažila napĺňať. Ilustračné foto.

Foto: shutterstock.com

Tu je jej príbeh, o ktorý sa podelila so združením MAMILA, aby povzbudila ďalšie mamičky.

Celé sa to začalo, keď počas letných horúčav dostal silnú nádchu a teploty, čo bola jeho prvá vážnejšia choroba vôbec. „Cez deň bol v celkom dobrej nálade, smial sa a vystrájal skoro ako obvykle, no noci hrôza: nevedel spať, striedavo zaspával a zobúdzal sa, s plačom pýtal prsník, ale zároveň odmietal, hádzal a metal sa mi na rukách, kopal ma, ale keď som ho položila, ešte väčší rev a naťahoval sa za mnou,“ opisuje. Čo najviac pomáhalo, bolo, ak ho držala aj počas spánku, posediačky, nakoľko sa chlapča inak neprisávalo.

„Takže som noci presedela. Tretiu noc nadránom som dajako zaspala, on sa dostal mimo mňa a začal plakať, no nevedela som sa prebrať, pýtal dojčenie, ale bola som mimo, nie a nie sa posadiť, poležiačky nechcel... Priznám sa, aj keď sa hanbím za to a vyčítam si to: plakal trasúc sa asi 10 minút... Nakoniec som sa spamätala, posadila a vzala ho do náručia. Okamžite sa prisal a zaspal,“ spomína na kritickú chvíľu.

Odvtedy sa Martinin synček začal zajakávať. Keď chcel povedať prvé slovo, tak sa niekoľkokrát opakoval prvú slabiku. „Prichádzalo to v takých vlnách, niekedy vôbec a niekedy nevedel zo seba dostať viac než „ma ma ma ma ma ma ma ma mama“ - keď bol unavený, alebo rozrušený.“

Martina ostala znepokojená, keďže predtým chlapček rozprával celkom čisto a začínal dokonca tvoriť vety. Rozhodla sa vyhľadať detskú lekárku. Tá jej odporúčala prestať s dojčením, argumentujúc, že v tomto veku dieťaťu materské mlieko prakticky už nič nedáva, predpísala mu liek na upokojenie a poslala ich na neurológiu.

Martine to však celé nedávalo zmysel. „Nechápala som jej odporúčania, keďže sme na vlastnej koži zažili, aký neuveriteľný vplyv a silu má dojčenie na požiadanie, nosenie a spoločné spanie. Náš synček bol totiž dosť uplakaný vynervovaný novorodenec, pri pôrode a v pôrodnici, zažil príliš veľa stresu, no vďaka intenzívnemu noseniu a dojčeniu sa nám zázračne menil pred očami, až sme sa zrazu začali stretávať na každom kroku s otázkami typu: či je stále taký spokojný a usmiaty, dokonca aj u lekára,“ vysvetľuje.

Vo svojej neistote sa ešte obrátila na laktačnú poradkyňu, ktorá jej poradila iné: A to tráviť veľa času so synom v kontakte koža na kožu. Nechať ho dojčiť sa vždy, keď bude príležitosť, nosiť ho, nenechať ani na chvíľu samého, pokiaľ sám nebude kontakt odmietať. „Nechať ho skrátka nasýtiť sa bezpečia pri mne,“ spresňuje Martina.

Poslúchla, dúfajúc, že neskončí v centre pre disfluenciu alebo u logopéda. Boli to dni, keď bol jej syn každú chvíľu na prsníku alebo aspoň v jej náručí. „Tie noci boli naozaj intenzívne, ako keď bol novorodenec: spanie na mojej hrudi, bruchu a dojčenie aj každú chvíľu. No očividne ho to upokojovalo a ja som sa tešila, že mu viem pomôcť.“

Zlepšenie synovej reči, a to výrazné, si uvedomila asi po dvoch týždňoch. O ďalších pár dní po koktaní už nebolo ani stopy a Martina bola šťastím bez seba.

„Dúfam, že táto moja skúsenosť môže pomôcť ženám v podobnej situácii alebo vo všetkých ťažkých chvíľach ostať vnímavými, a nenechať sa zneistiť teóriami o tom, že dieťa sa dojčením podľa svojich potrieb, nosením či spoločným spaním stáva nesamostatným, rozmaznaným, nešikovným či závislým... Ono to totiž funguje presne naopak, pretože toto sú tie najprirodzenejšie veci na svete, ktoré dieťatko potrebuje, aby sa cítilo v bezpečí a správne a získalo tak zdravé silné odolné základy. Snáď to čím skôr pripustia aj všetci lekári...,“ uzatvára svoj príbeh.

Celú výpoveď Martiny si môžete prečítať na tomto linku MAMILY.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

 • Obrázok Zapínate dieťaťu tablet, aby sa pokojne najedlo? Nerobte to, škodíte mu

  Zapínate dieťaťu tablet, aby sa pokojne najedlo? Nerobte to, škodíte mu

  Mirko má rok a chystá sa večerať. Pre neho i jeho mamu už to je známy rituál: Usadiť ho do detskej jedálenskej stoličky, na pultík pred neho umiestniť misku, pred ňou tablet. „Pustím mu rozprávku, on pozerá, nevrtí sa, nerozhadzuje jedlo, pokojne a veľa zje,“ vyratúva Jana výhody takéhoto stravovania. Negatíva nerieši, no je ich hneď niekoľko.

 • Obrázok Keď zvažujete, či prestať s dojčením... 13 vecí, ktoré treba vedieť o odstavení dieťaťa

  Keď zvažujete, či prestať s dojčením... 13 vecí, ktoré treba vedieť o odstavení dieťaťa

  Návodov, ako prestať dojčiť, je plný internet. Najochotnejšie sú, samozrejme, stránky výrobcov umelého mlieka, detských fliaš či cumlíkov, množstvo rád a odporúčaní však možno nájsť aj v médiách určených pre rodičov. Mamičky sa dozvedia, ako začať, čoho sa vyvarovať, s čím rátať... O čo všetko však odstavením prichádzajú ony aj ich dieťa? Vôbec toho nie je málo.

 • Obrázok Netečie a netečie... VIDEO chlapčeka, ktorý sa nechal nalákať figurínou vyvoláva úsmev i ľútosť

  Netečie a netečie... VIDEO chlapčeka, ktorý sa nechal nalákať figurínou vyvoláva úsmev i ľútosť

  Vyzerá to ako mamine, no žiaľ, je to len napodobenina, ktorá nič nedáva. Video zachytáva malého ukrajinského chlapca, očividne zvyknutého na dojčenie, ako sa nechal nalákať figurínou, ku ktorej si prišiel pre svoje mliečko. Samozrejme, ostal sklamaný, až vám ho príde ľúto.

 • Obrázok Lady Gaga, Elán či Spievankovo? Púšťať deťom detské pesničky alebo postačia dospelácke?

  Lady Gaga, Elán či Spievankovo? Púšťať deťom detské pesničky alebo postačia dospelácke?

  V maternici počúval klasiku a piesne svojho otca. Teraz má trištvrte roka a stále nepočul žiadnu detskú pesničku. „Ani mu ich nemienime púšťať,“ vraví spevák Robo Papp o svojom Leovi, presvedčený, že pri deťoch sa možno zaobísť bez „haťapaťazumby“ a naopak, počúvať hudbu, ktorú obľubujú rodičia. Dá sa to, alebo deti potrebujú piesne primerané svojmu veku, čo ako hlúpe sa zdajú dospelým?

 • Obrázok Prvé dni v škôlke. Praktické tipy, ako zvládnuť detský plač a obavy, ponúka špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová

  Prvé dni v škôlke. Praktické tipy, ako zvládnuť detský plač a obavy, ponúka špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová

  Čím je pre dospelého nástup do nového zamestnania, tým je pre malé dieťa, ktoré bolo doteraz zvyknuté byť stále s rodičmi, nástup do škôlky. Špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová však vraví, že s pomocou vhodných techník možno detské obavy zmierniť. V článku, ktorý pre vás pripravila, si prečítate, že takými technikami môžu byť spoznanie neznámeho, uvoľnenie napätia hrou či reflektujúci rozhovor.

 • Obrázok „To je moje!“ 6 pravidiel, ako naučiť dieťa deliť sa o veci

  „To je moje!“ 6 pravidiel, ako naučiť dieťa deliť sa o veci

  „Moje, moje, moje!!!“ Patrí vaše dieťa tiež k tým, ktoré sa nechcú deliť o hračky? A vy pritom bojujete s pocitmi viny, že vychovávate malého sebca? Nemusíte mať výčitky, takéto správanie je pre dvoj-trojročné deti typické, ich mozog ešte nedokáže rozlišovať medzi vlastníctvom, požičaním či vrátením vecí.

 • Obrázok Hry sú pre predškolákov dôležitejšie než si myslíme. Ktoré a prečo?

  Hry sú pre predškolákov dôležitejšie než si myslíme. Ktoré a prečo?

  Škôlka pre päťročné deti je od septembra povinná, dôvodom je, aby deti najmä zo sociálne slabších rodín ľahšie zvládli školský systém. Rodičia majú ale aj možnosť domáceho vzdelávania, a to, podobne ako pri školskej dochádzke, po dohode so škôlkou. Ako môžete pripraviť na školu svojich predškolákov čo najlepšie doma?

Ďalšie články v rubrike >