- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Ovocie a zeleninu dôkladne umývajte! Lekári varujú pred týmito ťažkosťami
Ovocia a zeleniny nie je v našom jedálničku nikdy priveľa, pozor však, aby boli všetky plody dôkladne umyté. Nečistoty na nich môžu totiž spôsobiť vážne ochorenia, varujú lekári.
-
NÁZOR Chránime deti, samozrejme. Ale až tak, že strácajú základné zručnosti
Bezpečnosť nadovšetko, je hlavným heslom dneška. Bezpečne doma, bezpečne na bicykli, bezpečne vonku, len aby sa niečo nestalo. Isteže, pred nebezpečenstvom treba deti chrániť, nie však za cenu toho, že im uberieme možnosť naučiť sa problémy riešiť a získať zručnosti, ktoré by mali byť pre ich vek prirodzené.
-
KVÍZ Poznáte dobre najznámejšie duety? Kto s kým akú pieseň spieva?
Dnešný kvíz bude o dobrej hudbe. Pripomeňme si spolu najkrajšie svetové i naše duety, otestujte sa – viete, kto s kým čo spieva?
-
Recept na víkend Hokkaido na tri spôsoby. Zapekané, polievka alebo nátierka?
Tekvica hokkaido má veľa výhod – je zdravá, chutná a pri jej spracovaní sa človek príliš nenarobí. Jedlá sú hotové vcelku rýchlo, po príprave bez väčšej námahy. Vyberte si – polievku, nátierku či zapekanú so zemiakmi?
-
„Cítila som, že nech je to akokoľvek ťažké, musím ísť ďalej.“ Katarína po strate manžela našla silu aj vďaka ich spoločnej láske k rastlinám
Našli sa cez inzerát a na prvom stretnutí vedeli, že sa už nerozídu. Napokon spolu strávili takmer 17 rokov, hoci ani zďaleka to nebola prechádzka ružovou záhradou. Naopak, neraz tŕnistá cesta, pre oboch skúška „v dobrom aj zlom“, zavŕšená Mariánovou smrťou. Láska však dodnes žije, v Kataríninom srdci, ich troch deťoch a vzácnej zbierke rastlín, Mariánovom celoživotnom diele, ktoré sa Katka rozhodla venovať vede, konkrétne Masarykovej univerzite v Brne.
-
Tip na výlet Bilíkova chata, pomenovaná po hrdinovi SNP, kedysi najlepšie vybavená chata v Tatrách
Tatry sú krásne v každom ročnom období a ponúkajú množstvo možností pre náročných i menej zdatných turistov. Ak sa chcete zľahka prejsť v nádhernom horskom prostredí, skúste to na Hrebienok. Okrem množstva atrakcií je tam aj chata z 30-tych rokov minulého storočia, pomenovaná po účastníkovi SNP, ktorého popravili v Kežmarku.
-
Najčastejšie chyby pri varení džemov, robíte ich tiež?
Milujete domáce džemy? S mnohými kupovanými sa nedajú porovnať, sú bez ochucovadiel a umelých konzervantov, len čistá chuť ovocia a cukru. Čas prípravy džemov je práve teraz v lete, na čo si dávať pozor, aby dlho vydržali bez plesní? Tu je 10 najčastejších chýb.
-
Koľko stojí prvák? Náklady na pomôcky stúpli o desatinu
Školský rok sa nezadržateľne blíži a rodičia už chystajú deťom výbavu. Náklady na školákov sú z roka na rok vyššie a ani tento nie je výnimkou.
-
Hádanky, tajničky a hry pre malých školákov. Nová séria Šikuľkovia
Komenský sa okrem iného preslávil vetami ako „opakovanie je matkou múdrosti“ alebo „škola hrou“ a práve to druhé napĺňa slovenská autorka, učiteľka Lenka Vymazalová. Napísala už knižky Netreba sa školy báť, tiež nácvikové texty Prečítanku a Prepísanku, ale teraz jej vyšli zábavné úlohy pre malých školákov s krásnym názvom Šikuľkovia.
-
„Od zúfalstva som si ľahla spať do vane...“ Horúčavy dávajú zabrať aj psychike, čo robiť, keď teplo zvyšuje úzkosť?
„Ach, skončí sa toto teplo niekedy?“ Horúčavy dávajú zabrať každému, zraniteľné sú najmä deti a starí ľudia, svoje si však zažívajú aj budúce mamičky, pre ktorých je toto obdobie tiež nesmierne náročné. Nielen fyzicky, mnohé tehotné ženy zažívajú pocity úzkosti.
-
Na dovolenku letecky? Cestujúci vyprodukujú tony odpadu každý deň
Cestujete lietadlom? Je to veľmi bezpečný, pohodlný a rýchly spôsob prepravy, aj keď z hľadiska dopadov na životné prostredie možno mať oprávnené výhrady. Okrem znečisťovania ovzdušia oxidom uhličitým, ktorý vzniká spaľovaním leteckého benzínu, sú tu aj priame následky, ktoré máme na svedomí my, pasažieri – denne počas letov vznikajú tony odpadu plastov a nezjedených jedál.
-
Už sa jej to kráti. Tehotná Veronika Zuzulová si užíva posledné dni s bruškom a takto sa chystá do pôrodnice
Čoskoro sa stane dvojnásobnou mamou, k takmer šesťročnému Julesovi pribudne súrodenec a Veronika Zuzulová si užíva pokročilé štádium tehotenstva s úsmevom na perách.
-
Zubné kazy na mliečnych zuboch sú problém, dokonca veľký. TOTO sú prvé varovné signály
„Veď on aj tak vypadne, nič sa nedeje.“ Tiež si to myslíte o mliečnych zuboch? Možno ste sa s týmto názorom stretli dokonca v zubnej ambulancii, v skutočnosti však opak je pravdou.
-
Aj ja chcem! Roztomilé reakcie detí, keď vidia rodičov prejavovať si lásku
Nie je nič lepšie, než keď dieťa vyrastá v láskyplnom prostredí. Láska, úcta a rešpekt k druhému sa tak preňho od útleho veku stávajú prirodzenou normou, ktorú podvedome napodobňuje. Veľmi jasne to ukazujú aj tieto videá, kde maličké deti vidia rodičov prejavujúcich si lásku. Prosté „aj ja!“, ktoré toľko znamená do ďalšieho života.
-
Chýbalo málo a už by nežil. Rodičia na Orave nechali dieťa v aute, polícia zasiahla v poslednej chvíli
V autosedačke na prednom sedadle pred ubytovňou v Námestove možno vyzeral akoby spal, dvojročný chlapček však pomaly umieral. Rodičia ho nechali v autosedačke na prednom sedadle a takmer oňho prišli.
-
Je pravda, že ak si zdriemnem cez deň, nebudem spať v noci? Sedem najčastejších mýtov o dobrom spánku, týkajú sa vás?
Dobre sa vyspať znamená veľmi veľa. Kvalitný spánok zlepšuje výkon mozgu, posilňuje imunitu, má vplyv i na psychické nastavenie človeka. Nerušene a dlho spať je pri malých deťoch skôr sen, ale neraz sa aj bez nich stáva, že vytúžený spánok nie a nie prísť. Čo pomáha a ktoré rady na rýchle zaspatie skôr situáciu zhoršujú?
-
KVÍZ Hirošima a Nagasaki, august 1945. Čo viete o zhodení atómových bômb na tieto mestá?
„Bolo včasné ráno, pokojné, teplé a krásne. Zrazu ma prekvapil silný záblesk a za ním druhý,“ tak opisuje osudné ráno v Hirošime 6. augusta 1945 lekár Mičihiko Hačija v knihe Hirošimský denník. Zhodenie atómových bômb na japonské mestá Hirošima a Nagasaki pred 79 rokmi spôsobilo obrovské utrpenie a straty a my si toto trpké výročie pripomenieme v dnešnom kvíze.
-
Obyčajný a predsa výnimočný pôrod. Čo myslíte, koľko z toho by bolo dovolené v našich pôrodniciach?
Bol by to taký obyčajný príbeh obyčajného pôrodu, keby sme mohli takéto veci označiť za obyčajné aj v našich pôrodniciach. To, čo sa udialo pred časom v Havířove v Česku je u nás stále aj napriek snahe našich pôrodníc vychádzať rodičom v ústrety skôr raritou. Schválne, čo myslíte, čo všetko by z nasledujúceho príbehu dovolil zdravotnícky personál u nás?
-
Letné nástrahy teenagerov. Čo najviac trápi mladých počas prázdnin?
Absencia školskej rutiny u dospievajúcich môže spôsobiť nárast pocitov izolácie, úzkosti či celkovej nepohody. Upozornila na to Liga za duševné zdravie. Rodičom adolescentov odporúča viesť ich počas leta k zmysluplným aktivitám, obmedzeniu času pred obrazovkou či vnútornému rozvoju.
-
Zbavte sa potreby mať pravdu, nepotrebujete zvíťaziť. Šesť životných múdrostí, ktoré vás urobia spokojnejším a šťastnejším
Šťastie sa nedá získať, nosíme ho v sebe. Práve vnútorná spokojnosť a vyrovnanosť je najdôležitejšia pre radosť zo života. Ako sa k nim dopracovať? Múdrych rád sú plné knižnice, všetky knihy sa však v podstate zhodujú na tom istom.