Bunkre spred druhej svetovej vojny sú jedinečnou vojenskou stavbou.
Foto: Boris MackoObec Slanská Huta bola podľa prvej písomnej zmienky z roku 1772 kolóniou želiarov, ktorí pracovali ako robotníci v sklárskej hute. Dnes je to maličká obec, ktorá sa hrdí jedinečnými vojenskými stavbami, ktoré mali chrániť Slovensko po Viedenskej arbitráži.
Tiahnu sa v lesoch nad obcou, v lúkach po okolí, dva sú dokonca v súkromných záhradách. Malé betónové bunkre v Slanskej Hute postavili v rokoch 1938 – 1939, ako súčasť ochrany slovenských hraníc pred horthyovským Maďarskom.
Po podpísaní Viedenskej arbitráže ostala Slanská Huta súčasťou Československa a pre jej blízkosť hraníc tu postavili systém guľometných bunkrov z betónu – objekty ľahkého opevnenia vzor 37. Hovorilo sa im aj „ropíky“. Názov vznikol z názvu Riaditeľstvo opevňovacích prác (ROP), ktoré malo na starosti ich vybudovanie.
Išlo o pás 55 ľahkých železobetónových opevnení, ktorý sa tiahol od obcí Kuzmice a Michaľany až po Slanskú Hutu. Mali zabrániť postupu maďarskej armády na slovenské územie. Dodnes sa ich zachovala ani nie polovica a hoci ide o unikátne vojenské stavby, nik sa o nich nestará a nie sú pamiatkovo chránené. A tomu žiaľ, zodpovedá aj ich stav. Vnútorné zariadenie úplne chýba, rovnako aj pôvodné pancierové dvere. Samotné stavby sa zachovali len vďaka betónovým stenám s hrúbkou jeden meter.
Hrubé múry odolali strelám, času aj nepriazni počasia.
Foto: Boris MackoNevie sa dokonca ani presný počet, koľko ich ostalo. Niektoré zdroje hovoria o dvadsiatke, iné o sedemnástich. Najviac ich nájdete práve v blízkosti Slanskej Huty. Zopár bunkrov je v lesoch nad obcou. Ďalšie sú na lúkach v okolí – pri tej nad cintorínom sú aj tabule, kde si návštevníci nájdu množstvo informácií.
Ak ste už na tomto mieste, tak si v prípade dobrého počasia môžete vychutnať aj výhľady na zrúcaniny hradu Slanec, pekne sa črtá aj hrebeň Slanských vrchov. Vidno odtiaľ aj Trebišov, či Sečovce. Lesy v okolí zas ponúkajú viacero turistických trás. Napríklad k jazeru Izra.
Skrátka, výlet do Slanskej Huty stojí za to. Malá obec s ani nie 250 obyvateľmi toho ponúka viac, ako by sa mohlo zdať.
Výhľady sú naozaj nádherné.
Foto: Boris MackoEšte jeden, ukrytý pod stromami.
Foto: Boris Macko