Je v poriadku ukazovať svoje deti na sociálnych sieťach? Celebrity hovoria nie, deti v núdzi však nemajú na výber

gb, 18. októbra 2022 o 04:00

Veľa slovenských celebrít usiluje o ochranu súkromia svojich detí, preto na sociálnych sieťach nezverejňujú ich fotky. Deti v núdzi, ktorým pre zhoršujúce sa ekonomické podmienky hrozí odobratie z rodiny, však musia byť vidieť. Na Slovensku pod hranicou chudoby žije až 700 tisíc ľudí a pre vysokú infláciu majú problém s nákupom potravín či platením energií. Úsmev ako dar momentálne pomáha vysporiadať sa s neľahkou situáciou až 2 000 rodinám, teraz prichádza s novou zbierkou.

Ohrozené deti potrebujú pomoc.

Foto: Úsmev ako dar

Zhoršujúca sa ekonomická situácia, rastúce ceny energií – obdobie neistôt sa dotýka nespočetne veľa rodín na Slovensku, ktorým hrozí, že túto zimu prežijú len s ťažkosťami. Podľa údajov Svetovej banky sa do chudoby môže prepadnúť až 450 tisíc Slovákov. Úsmev ako dar momentálne sprevádza viac ako 2 000 rodín, aby sa popasovali s nadchádzajúcimi mesiacmi a predišlo sa tak odobratiu dieťaťa do ústavnej starostlivosti. Je pritom dôležité poukázať na to, že 180 detí v ústavnej starostlivosti počas dvoch rokov stojí štát 6,6 milióna eur, zatiaľ čo s odborným sprevádzaním stojí rovnaký počet detí spoločnosť 1,7 milióna eur.

„Počet rodín, ktoré potrebujú našu pomoc, stále rastie. Naše rodiny dlhodobo sprevádzame a intenzívne im pomáhame – zmierňujeme chudobu, hlad a chlad, riešime otázky bývania a hľadáme riešenia na zlepšenie situácie v rodine, aby deti mohli ostať s rodičmi. V súčasnosti, žiaľ, len ťažko hľadáme finančné a ľudské zdroje na to, aby sme pomohli všetkým rodinám, ktoré nás žiadajú o pomoc,“ opisuje situáciu Štefan Adamjak, výkonný riaditeľ Úsmevu ako dar. Najväčší tlak pritom podľa jeho slov zažívajú matky samoživiteľky.

Kampaň podporil aj moderátor Sajfa.

Foto: Úsmev ako dar

Dôležitá je finančná aj materiálna pomoc

Úsmev ako dar pomáha rodinám aj sprístupňovať zdravotnú starostlivosť či lieky. Ďalším príkladom je pomoc so stravou, keďže deti už nemajú nárok na bezplatný obed v škole, na vyučovanie chodia bez desiaty a teplé jedlo častokrát nedostanú ani doma. Organizácii sa však vďaka donorom podarilo rozdať už viac ako 46 800 obedov a zabezpečiť tak deťom aspoň jedno teplé jedlo denne.

Dlhodobo podporujú aj mamu Karolínu a jej tri maloleté deti. Bývajú spoločne v sociálnom nájomnom byte a Karolína je momentálne v rozvodovom konaní pre agresívne správanie otca detí. Rodina má žiaľ dlhy za elektrinu a ak ich nevyrovnajú a nevrátia byt zdevastovaný otcom do pôvodného stavu, budú musieť nájomný byt opustiť a zostanú bez strechy nad hlavou. Úsmev ako dar sa snaží rodine pomôcť, aby nedošlo k ich vysťahovaniu a deti nemuseli ísť do ústavnej starostlivosti.

„Pomáhame rodinám, pre ktoré boli energie drahé už minulý rok a nevieme si predstaviť, ako to zvládnu počas nadchádzajúcej zimy. Aj ceny palivového a štiepaného suchého dreva vzrástli až trojnásobne, len nedávno sme pomáhali matke samoživiteľke s troma deťmi zabezpečiť na zimu 15 kubíkov dreva,“ približuje v tlačovej správe ďalší príklad pomoci Radoslav Dráb, predseda Úsmev ako dar.

Nová kampaň otvára diskusiu o súkromí detí

V spoločnosti sa často hovorí o práve dieťaťa na súkromie a o korektnosti zverejňovania fotografií detí na sociálnych sieťach rodičov. Svoje o tom vedia niektoré známe tváre slovenského showbiznisu, ktoré si prísne strážia súkromie svojich ratolestí na sociálnych sieťach či v médiách. A zatiaľ čo na deti slávnych je verejnosť zvedavá, príbehy detí zo sociálne slabého prostredia mnohokrát prehliada, upozorňuje nová kampaň Deti v núdzi musí byť vidieť, do ktorej sa zapojilo viacero známych tvárí ako moderátor Matej „Sajfa“ Cifra a raper Majself.

„Naše deti nemusí byť vidieť. Viete, koho však vidieť byť musí? Deti, ktoré sú v núdzi. Deti, ktorým hrozí im strata domova. Deti, ktorým hrozí strata rodiny,“ vyjadril svoju podporu na sociálnych sieťach moderátor Sajfa. „Sú podstatnejšie veci, ako riešiť, či celebrity dávajú tváre detí na sociálne siete alebo nie. Toho, koho treba vidieť, sú deti v núdzi, tie potrebujú našu pomoc. Aj materiálnu, aj emocionálnu. Deťom v núdzi hrozí, že prídu o strechu nad hlavou, poďme im aspoň trochu pomôcť,“ vyzýva na sociálnej sieti raper Majself.

Zapojiť do zbierky sa môže ktokoľvek v akejkoľvek sume, všetky finančné dary sú distribuované tak, aby boli využité čo najzmysluplnejšie. 120 zamestnancov organizácie a 300 dobrovoľníkov prispieva k lepšej budúcnosti detí z rodín v núdzi. Rodiny v núdzi môžete podporiť vo finančnej zbierke na www.usmev.sk/podporte. Ukážme spoločne, že si všímame problémy rodín v núdzi a pomôžme im v ich ťažkej situácii.

Úsmev ako dar už 30 rokov vykonáva terénnu sociálnu prácu, posilňuje svojpomoc širokých rodín, pripravuje a sprevádza náhradných rodičov, buduje centrá pre obnovu rodiny a zariadenia núdzového bývania či domy na polceste pre mladých bez rodinného zázemia, poskytuje opusteným deťom oporné vzťahy, napĺňa ich potreby v oblasti voľného času a osobnostného rozvoja, sieťuje kompetentných odborníkov a podieľa sa na tvorbe legislatívnych noriem.

Plnohodnotné a harmonické detstvo v kruhu  rodiny je nezastupiteľnou hodnotou pre každé dieťa i celú spoločnosť. „Táto hodnota si zaslúži našu ochranu a deti, ktorým ju nemôžu sprostredkovať vlastní rodičia, si zaslúžia našu podporu. Programy spoločnosti Úsmev ako dar vznikli a trvajú práve preto, aby podporu deťom a ich rodinám dlhodobo prinášali,” uzatvára organizácia.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >