Ich mozog sa vyvíja odlišne.
Foto: shutterstock.comNeznamená to, že je dobré svoje dieťa vychovávať rodovo stereotypne, teda dievčatku ponúkať len bábiky a podporovať ho v učení cudzích jazykov a chlapcovi kupovať autíčka a smerovať ho k matematike. Ženy už desaťročia ukazujú, že sú rovnako schopné a inteligentné ako muži. Avšak biologické rozdiely medzi nami jednoducho existujú.
Na začiatku tehotenstva sa ľudský mozog vyvíja ako bezpohlavný. Neskôr však už naň začínajú pôsobiť pohlavné hormóny, ženský estrogén a mužský testosterón. Dôsledkom je napríklad rozdielne množstvo bielej a šedej mozgovej kôry. Tej bielej, ktorá je zodpovedná napríklad za jazykové nadanie, majú ženy priemerne desaťkrát viac. Šedej zasa dostali do vienka viac muži, a lepšie sa preto orientujú v priestore a majú lepšie matematické a logické schopnosti.
Absolútne to neznamená, že chlapec sa nemôže perfektne naučiť po anglicky a dievča vynikať v zvládnutí matematických príkladov. Značí to, že chlapci sú zvyčajne lepší v matematike a dievčatá zasa v jazykoch.
Chlapci sa ďalej vyznačujú aj lepšou priestorovou predstavivosťou a priestorovou pamäťou a majú tiež rýchlejší takzvaný reakčný čas, čo je doba, ktorá uplynie od podnetu až po našu reakciu. Preto muži rýchlejšie reagujú napríklad v prípade hroziacej dopravnej nehody.
Jazyk muži používajú na prenos faktov. Ako sa to prejavuje v praxi, pozná asi väčšina žien. Partner namiesto očakávaného súcitu hneď svojej žene navrhuje nejaké praktické riešenie problému.
Slovné úlohy chlapcom neprospievajú
Vráťme sa však z dospelého života ešte do školy. V škole chlapcom neprospievajú časovo ohraničené úlohy, typicky napríklad písomky, ktoré musia zvládnuť v stanovenom čase. Možno aj preto sa chlapci v porovnaní so žiačkami celkovo považujú za horších žiakov.Vedci Richard Woodcock a Stephen Camarata na základe svojho výskumu z roku 2006, v ktorom skúmali viac ako osemtisíc ľudí od najmenších detí až po seniorov, vyjadrili záver, že ženy majú schopnosť „efektívne, účelne a presne dokončiť prácu strednej náročnosti“. Chlapci sú v škole navyše znevýhodnení aj v slovných úlohách.
Dievčatá začínajú rozprávať skôr
Dievčatá sú zasa lepšie v porozumení jazyku, obratnejšie sa slovne vyjadrujú, jazyk im viac slúži na vyjadrenie pocitov, lepšie rozpoznávajú pocity ostatných, majú väčší zmysel pre detail a sú šikovnejšie v jemnej motorike. Možno ste si aj z vlastnej skúsenosti všimli, že dievčatá začínajú rozprávať skôr ako chlapci. Majú aj bohatšiu slovnú zásobu, podľa jedného výskumu žena použije priemerne za deň 20-tisíc slov a muži len sedemtisíc.Vyššie spomenutí vedci urobili aj test čitateľskej gramotnosti, v ktorom účastníci mali počas troch minút prečítať čo najviac textu a dokázať mu aj porozumieť. Priemerná presnosť sa u dievčat pohybovala na úrovni 50 percent, zatiaľ čo u chlapcov len 20 percent.
Ako vidieť, rozdiely medzi mužským a ženským mozgom naozaj existujú. Napriek tomu sú si obe pohlavia rovné a v tomto duchu je potrebné aj deti vychovávať.
(Zdroj: publikácia Pět pohledů na nadání od autorky Jany Marie Havingerovej)