- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Do školy bez stresu. Ako pomôcť deťom zvládnuť prvé dni po prázdninách, čo je najdôležitejšie?
Školský rok je tu, ako čo najľahšie zvládnuť jeho prvé dni? Adaptácia na nový režim je u niektorých detí úplne jednoduchá, sú však aj také, ktoré majú problémy a cnie sa im za bezstarostnosťou prázdnin. Ako im môžu rodičia prechod uľahčiť, radí odborníčka.
-
Nikdy nechodila ani na ZUŠ-ku, so svojou kresbou teraz vyhrala celosvetovú súťaž
Štrnásťročná školáčka z Trstenej zvíťazila so svojou kresbou v celosvetovej súťaži Detská mapa sveta v Juhoafrickej republike. Práca Nely Korčuškovej bola ocenená medzinárodnou porotou v najsilnejšie obsadenej vekovej kategórii od 13 do 15 rokov.
-
Do škôl sa vracia viac ako 720 tisíc žiakov, zavádzajú sa významné zmeny
Zhruba 720 tisíc žiakov sa v pondelok vráti do školských lavíc, pretože sa začína školský rok 2023/2024. Počas tohto roka budú zavedené rôzne zmeny. Nový školský rok otvorí minister školstva Daniel Bútora na základných školách v Brezovej pod Bradlom a vo Zvolene.
-
O chvíľu to zasa vypukne! Nenechávajte adaptáciu na školu na posledný deň prázdnin
Už o pár dní sa začne nový školský rok. Ako naň môžete dieťa pripraviť?
-
Príprava na školu. Koľko má spať žiak na prvom stupni, koľko stredoškolák?
Či sa nám to páči alebo nie, školské prázdniny sa končia. Zostáva posledný týždeň, kedy je už najvyšší čas začať dieťa postupne prelaďovať z voľného letného režimu opäť na ten školský s povinnosťami. Jedným zo základných faktorov je spánok. Koľko by mali deti spať a ako ich dostať do postele včas?
-
Novinka pri školských absenciách: Rodičia budú môcť ospravedlniť svoje deti v školách na niekoľko dní
Od septembra začnú platiť v školách nové pravidlá ospravedlňovania. Rodičia budú môcť ospravedlniť neprítomnosť svojich detí na niekoľko dní.
-
Kritériá vhodnej školskej tašky: Má siahať po kríže či bedrá a aké popruhy sú najlepšie?
Prázdniny síce ešte nekončia, v druhej polovici augusta je však už čas pozrieť sa, čo treba deťom do školy dokúpiť. Prezuvky a školská taška sú nevyhnutnosťou, a ak práve riešite, aké vášmu dieťaťu vybrať, sú tu rady odborníčky.
-
Výbava pre školáka zdražela, čo všetko musia rodičia kúpiť?
Letné prázdniny sa čoskoro končia a začiatkom septembra zasadnú žiaci a študenti opäť do školských lavíc. Špeciálne pre rodičov prvákov to znamená zvýšené výdavky. Ich základná výbava môže stáť tento rok orientačne okolo 230 eur, pričom nákup pre nich sa medziročne predražil skoro o 30 eur.
-
Vymyslená identita, fiktívne vzdušné zámky. Online závislosti ničia životy už školákom, pozor najmä na tieto štyri
„Všetko je na webe“ – niekdajší reklamný slogan je už dávno realitou, žiaľ, nástrahám internetu veľa ľudí len ťažko odoláva. Okrem podvodov, šikanovania či iných foriem online zneužívania sa rozrastá aj internetová závislosť, a to už medzi mladými.
-
Mladý študent už štyri roky zbiera odpad na Príslope
Študent Andrej Zjavka z Oravského Podzámku už takmer štyri roky bezodplatne zbiera odpad v okolí sedla Príslop, ktoré tvorí hranicu okresov Dolný Kubín a Námestovo. Likviduje tamojšie čierne skládky, čistí odpočívadlo pri frekventovanej ceste i neďaleký les.
-
Školy sa môžu predregistrovať do pilotného projektu Aktívna škola
Školy sa môžu v týchto dňoch zapojiť do predregistrácie v rámci pilotného projektu Aktívna škola. Zapojením sa do projektu sa má zvýšiť podiel pohybu žiakov a skvalitniť denná dávka pohybu prostredníctvom rôznych aktivít. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe.
-
Viac ako polovica obyvateľov SR vo veku 15+ má vyšší stupeň vzdelania
Vzdelanostná úroveň obyvateľstva Slovenska sa zvyšuje. V poslednom medzicenzálnom období (2011 až 2021) prekročil počet osôb s vyšším stupňom vzdelania polovicu všetkých obyvateľov SR vo veku 15 rokov a viac. Poukazuje na to Štatistický úrad SR, vychádzajúci z výsledkov cenzov a aktuálnej Národnej analytickej správy.
-
Slovenskí štvrtáci sú v čitateľskej gramotnosti rovnako dobrí ako žiaci z krajín EÚ
V rámci medzinárodného výskumu čitateľskej gramotnosti žiakov štvrtého ročníka základných škôl dosiahli slovenskí žiaci podobný výsledok, ako bol priemer Európskej únie.
-
Žiaci základných škôl budú mať minimálne tri hodiny telesnej výchovy týždenne
Od septembra tohto roka budú mať žiaci základných škôl povinné minimálne tri hodiny telesnej výchovy týždenne a stredoškoláci dve. Vyplýva to z novely školského zákonu, ktorú schválil parlament.
-
Choďte von! Učenie vonku pomáha k psychickej pohode i lepším výsledkom
Sústredenejší, pokojnejší, veselší a dokonca aj s lepšími študijnými výsledkami. To všetko sú prínosy toho, ak deti trávia dostatok času na čerstvom vzduchu. Väčšina z nich však, žiaľ, žije skôr opačne, podľa prieskumu strávia denne vonku v priemere sotva 30 minút.
-
Záujem o stredné školy je vysoký, čo robiť, ak sa dieťa nedostane na vysnené štúdium
Záujem o stredné školy je v posledných rokoch veľmi vysoký, príčinou sú silné populačné ročníky. Na jedno miesto tak v súčasnosti pripadá viac detí ako pred pár rokmi. Dôsledkom bude vyšší počet žiakov, ktorých neprijmú na vysnenú školu. Prijímacie pohovory prebiehali na stredných školách minulý týždeň.
-
Hlavná školská inšpektorka: „Domáce úlohy by mali byť dobrovoľné.“ Oporu v zákone nemajú
Robili sa vždy, majú sa robiť aj naďalej? Domáce úlohy, to je jedna z horúcich školských tém. Svojím názorom do debaty prispela aj hlavná školská inšpektorka. A hovorí: ak už domáce úlohy, tak len dobrovoľné.
-
Slovenské školy navštevuje vyše 10 tisíc žiakov z Ukrajiny
Slovenská školská sústava musela absorbovať desiatky tisícok ukrajinských žiakov.
-
Obedy zadarmo by mohli mať aj žiaci prvých štyroch ročníkov na osemročných gymnáziách
Okruh detí, na ktoré možno poskytnúť dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom, by sa mohol rozšíriť o žiakov, ktorí navštevujú prvý až štvrtý ročník osemročných gymnázií. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dotáciách, ktorý do Národnej rady predložili poslanci.
-
Savo vo fľaši – šikana či „len“ zábava? Psychológ vysvetľuje, čo je za násilným detským správaním a aká je najlepšia reakcia rodičov
Prípad 12-ročnej školáčky v Banskej Bystrici, ktorej niekto nalial do fľaše na pitie dezinfekciu Savo, vyšetruje polícia. Nesie známky šikanovania, aj keď to škola popiera, a zároveň rozvíril debatu o krutostiach, ktoré si deti navzájom robia. Čo ich k tomu vedie a prečo nie je najlepším riešením premiestniť dieťa do inej školy, vysvetľuje psychológ Marek Madro, ktorý sa v združení IPčko venuje práve problémom mladých.