Pri školskej taške záleží aj na hrúbke a výstuži popruhov.
Foto: shutterstockAj keď pre deti je hlavným kritériom to, aby taška či prezuvky dobre vyzerali, dôležitejšie než obľúbený obrázok alebo farba je zdravotné hľadisko.
Školská taška by mala spĺňať zdravotné, funkčné i bezpečnostné kritériá. „Pri výbere pozeráme v prvom rade na jej hmotnosť. Tá by u mladších žiakov mala byť do 1 200 gramov,“ upozorňuje vedúca fyzioterapeutka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Handlová Katarína Klátiková s tým, že by ale nízka váha nemala ísť na úkor kvality. To znamená, že by taška mala mať primerané výstuže a vhodný materiál.
Zadná časť tašky má byť pevná, vystužená a anatomicky tvarovaná. Ramenné popruhy by mali byť široké 4 – 5 centimetrov a tiež obalené mäkkou výstužou. Spodný okraj tašky má siahať po panvové kosti a vrchný po ramennú kľúčnu kosť, vhodné sú aj tašky vybavené prídavnými popruhmi v oblasti hrudníka a pása.
„Rodičia by mali dbať, aby ramenné popruhy neboli príliš dlhé, povolené. Zjednodušene, ak taška neprilieha k chrbtu ale visí, podporuje to zaguľatenie hrudnej chrbtice a predsun hlavy,“ vysvetľuje odborníčka. Nevhodné sú aj tašky cez jedno rameno, pretože spôsobujú nerovnomerné zaťaženie vyvíjajúceho sa chrbta, čo má za následok skoliózu. U starších detí, ktoré nosia ťažšie učebnice, je vhodnou alternatívou taška na kolieskach. Aj v tomto prípade by si však mali deti pri jej ťahaní striedať ruky.
Aj prezuvky majú svoje kritériá, keďže deti v nich strávia denne niekoľko hodín. Sú dôležité nielen pre správny vývoj detskej nohy, ale aj chrbtice. Prezuvky by teda mali byť vyrobené z prírodných materiálov, mať správnu veľkosť s dostatočným priestorom pre prsty a anatomicky tvarovanú stielku.
„U menších detí je vhodná aj pracka okolo členka. Obuv odporúčam vyberať v zdravotníckych potrebách,“ hovorí Katarína Klátiková. Rodičia by mali kontrolovať prezuvky aj počas školského roka, a ak sú zničené alebo ak dieťaťu podrastie noha, treba ich vymeniť.