Mladý študent už štyri roky zbiera odpad na Príslope

TASR, 2. augusta 2023 o 05:33

Študent Andrej Zjavka z Oravského Podzámku už takmer štyri roky bezodplatne zbiera odpad v okolí sedla Príslop, ktoré tvorí hranicu okresov Dolný Kubín a Námestovo. Likviduje tamojšie čierne skládky, čistí odpočívadlo pri frekventovanej ceste i neďaleký les.

Andrej Zjavka zbiera odpad už štyri roky, verí, že sa časom situácia zlepší.

Foto: TASR

Hovorí, že mnohokrát o kvalite a čistote životného prostredia len rozprávame, no je nutné robiť aj reálne kroky a zmeniť naše myslenie. Za ten čas Andrej vyzbieral 432 vriec odpadu. „Bolo to z vlastnej iniciatívy, vybral som si túto lokalitu preto, lebo je to frekventované miesto, kde sa kopí odpad. Veľmi mi záleží na životnom prostredí a na našej planéte,“ povedal.

Aj keď sa s odpadom morí už štyri roky, nestráca nádej, že sa ho v budúcnosti bude menej. „Ľudia sú rôzni, ale verím, že sa situácia zmení,“ dodal. V lokalite, kde upratuje, našiel podľa svojich slov štyri miesta s čiernymi skládkami. V čistení prostredia pomáha aj obec Oravský Podzámok. Tá zabezpečuje pravidelný odvoz vriec, ktoré vyzbiera.

Aktivita študenta Spojenej školy internátnej v Námestove je motiváciou aj pre ďalších jeho spolužiakov. Myšlienka sa zapáčila jeho učiteľke Miroslave Kvakovej, ktorá sa rozhodla, že ju ďalej rozvinú. Zapojili sa do projektu Mladých reportérov pre životné prostredie. Aktuálne je v ňom sedem študentov námestovskej školy, na ďalší ročník evidujú ešte väčší záujem. V medzinárodnom kole s ich ekologicky ladenou reportážou získali druhé miesto. Založili tiež školský časopis s rubrikou Ekookienko, námety si žiaci pripravujú sami. Podľa učiteľky je veľká časť fotografického a písomného materiálu z ich rúk.

Miroslava Kvaková vraví, že deti si vďaka týmto aktivitám začali viac uvedomovať a všímať, ako vyzerá ich okolie. „I predtým sme mali ako škola rôzne ekologické podujatia, upratovania, no teraz si študenti začali všímať čistotu svojho okolia aj v rámci svojho súkromného času,“ konštatovala.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >