- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Školskú dochádzku zaviedla Mária Terézia. Na prevratnej reforme sa podieľal aj Slovák
Žiakom sa už naplno rozbehla škola. Tá škola, ktorá vychádza z tereziánskej školskej reformy z konca 18. storočia. Aká bola?
-
Deťom s ADHD sa uľaví, keď si rodičia vyriešia svoje problémy
Hyperaktivita, slabé sebaovládanie, impulzivita, nepozornosť a neschopnosť vydržať pri aktivite či dokončiť ju, to všetko môže nasvedčovať, že dieťa má poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
-
Rodičia už nemusia kvôli prídavku predkladať úradom práce potvrdenia o návšteve školy
Rodičia už od septembra tohto roka nemusia na úrady práce doručovať papierové potvrdenia o návšteve školy, aby preukázali nárok na prídavok na dieťa. Upozorňuje na to ústredie práce.
-
Angličtina od tretej triedy už nie je povinná. Žiaci si môžu vybrať
Doteraz sa žiaci učili povinne anglický jazyk od tretieho ročníka. Po novom si budú môcť vybrať svetový jazyk, ktorý sa chcú učiť.
-
Psychologička radí: Žiakom doprajte po návrate zo škole oddych, nenúťte ich hneď do učenia
Striedať oddych s učením, to je podľa psychologičky rada, ako začať nový školský rok optimisticky a s energiou.
-
Kedy budú prázdniny v novom školskom roku? Tu je harmonogram
Presne 190 dní strávia žiaci v budúcom školskom roku 2019/2020 v školských laviciach. Počet dní, keď si budú môcť v ňom užívať prázdniny, je 92 (bez víkendov a sviatkov).
-
Rodičia prvákov dostanú prvýkrát sto eur na nákup školských pomôcok
Na pomôcky pre prvákov prvýkrát prispeje v tomto roku aj štát. Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú v októbri tohto roka 100-eurový príspevok. Od 1. septembra totiž vstúpi do platnosti novela zákona o prídavku na dieťa.
-
Učiteľka a poetka Jana Barillová: Dvojka zo správania žiakom dnes vôbec nepripadá ako trest
V školstve pôsobí 25 rokov, z toho 20 učí deti. Píše pre ne dokonca básne, ktoré môžu recitovať na súťažiach. Vydala už tri knihy, momentálne pracuje na štvrtej. Jej vzťah k práci vysoko prevyšuje to, čo od učiteľov žiadajú predpisy. Kým niektorí vďačne končia s odzvonením poslednej hodiny, ona pokračuje aj doma v snahe deťom učivo čo najpútavejšie priblížiť a zatraktívniť. Jana Barillová, učiteľka na základnej škole v Hrabušiciach na Spiši.
-
Ako deti aj seba pripraviť na školu a škôlku. Hlavne žiadny stres!
Už o pár dní to znovu vypukne. Začiatok nového školského roka. Najťažší asi bude pre deti, ktoré nastupujú do prvej triedy a pre čerstvých škôlkarov. A samozrejme aj ich rodičov. Ako toto náročné obdobie zvládnuť čo najlepšie?
-
Už žiadne autá! V Trnave pôjdu žiaci do školy peši
Tak tento nápad by sa mal rozšíriť po celom Slovensku a netrvať len pár dní. Novinkou tohtoročného Európskeho týždňa mobility v Trnave bude Pešibus. Zabezpečí spoločný peší presun detí z vybraných trnavských sídlisk do škôl.
-
Viete, čo má obsahovať správna desiata do školy?
So začiatkom školského roka pribúda aj rodičom nová každodenná povinnosť – príprava desiatej. Ľahké občerstvenie, ktoré má zasýtiť, doplniť energiu, zároveň príliš nezaťažiť organizmus, aby sa mohlo dieťa kvalitne sústrediť na zvyšok vyučovania. Viete, čo má správna desiata obsahovať?
-
Koľko má vážiť školská taška aj s učebnicami, aby neškodila chrbtici? Vyberte tú správnu!
Dajte si záležať na výbere školskej tašky pre svojho potomka. Môžete tak predísť zdravotným problémom dieťaťa.
-
Máte doma prebytočné školské pomôcky? Posuňte ich ďalej
Majú skončiť v koši alebo sa povaľovať kade tade po byte? Posuňte ich ďalej a potešte iných. Zbierku školských pomôcok, hoci použitých, ale funkčných organizuje aj tento rok Slovenská katolícka charita. Chce tým pomôcť deťom zo sociálne slabších pomerov, krízových centier a z charitných detských domov.
-
Veľký prieskum v slovenských školách: Pohárik si dá každý druhý žiak
Zaberá prevencia, alebo si mladí nachádzajú iný typ zábavy, bez omamných látok? V každom prípade pijú alkohol menej, aspoň podľa najnovšieho prieskumu Centra vedecko-technických informácií v pôsobnosti ministerstva školstva.
-
Mladí Košičania a ich rádiovo ovládané autíčko zažiarili v Číne, v súťaži získali striebro
Richard Maguľák a Viliam Podhajecký zo strednej elektrotechnickej školy v Košiciach sa na medzinárodnej súťaži vedcov v Číne vo svetovej konkurencii nestratili. Ich rádiovo ovládané autíčko, ktoré predvádzali, im vynieslo druhé miesto.
-
Školy dostali slávny Proglas v troch jazykoch aj s vysvetlivkami
Školy budú mať od septembra unikátnu učebnú pomôcku, slávne dielo Konštatnína Filozofa Proglas. Báseň v slovenčine, staroslovienčine a angličtine vydala Nadácia Konštantína Filozofa a distribuovala ju do škôl a vzdelávacích inštitúcií.
-
16-ročný mladík za volantom nabúral do stromu, s kamarátom takmer uhoreli
Bez vodičského preukazu, v noci a zrejme prirýchlo šiel v pondelok pred polnocou 16-ročný chlapec s kamarátom na ceste medzi Tesárskymi Mlyňanmi a Slažanmi v okrese Zlaté Moravce. Nechýbalo veľa, a havária mala fatálne následky.
-
Bravo! Škola učí deti dávno zabudnutý, no dôležitý predmet
Ostatné školy by si mali zobrať príklad. Vlastné políčka, motyky, hrable a – poďme do práce. Revúcka Základná škola J. A. Komenského je jedinou v regióne, ktorá dodnes vyučuje predmet Pestovateľské práce. V časoch, keď je chemicky neošetrená zelenina vzácnosťou, by sa mali inšpirovať k dávnemu predmetu vrátiť všetky školy.
-
Zlý hudobný sluch alebo dysmúzia zostáva na celý život
Piesne rozozná, až keď sa v nich začne spievať. Z hudobných nástrojov počuje bubon a občas klavír, ostatné jej splýva v jeden zvuk, skrátka melódiu. Či je falošná alebo čistá, už nedokáže posúdiť. Spieva rada, všetci jej však vravia, že falošne, tak radšej len sama pre seba. Petra trpí dysmúziou, teda poruchou hudobných schopností.
-
Trnavskí stredoškoláci predviedli s vlastným elektromobilom na ekomaratóne pekný výkon
Nevyhrali ani nesplnili svoj hlavný cieľ, napriek tomu nemožno hovoriť o neúspechu. Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sa na celoerópskom Shell ekomaratóne v Londýne oproti vlaňajšku zlepšili a obsadili 31. miesto.