Koľko má vážiť školská taška aj s učebnicami, aby neškodila chrbtici? Vyberte tú správnu!

gb, 19. augusta 2019 o 10:53

Dajte si záležať na výbere školskej tašky pre svojho potomka. Môžete tak predísť zdravotným problémom dieťaťa.

Školská taška má byť čo najľahšia.

Foto: Shutterstock.com

Pri kupovaní školskej tašky berte do úvahy najmä hmotnosť dieťaťa. ,,Overte si, či je vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov. Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke. Rodičia by mali dozrieť na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci,“ hovorí docentka Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Pripomína, že popruhy musia byť nastaviteľné, školská taška má obopínať obe plecia rovnomerne, aby sa jej hmotnosť rozdelila rovnako a majú byť z mäkkého materiálu, aby sa čo najmenej vtláčali do kľúčovej kosti.

Všímajte si, či vami vybratá školská taška má spevnenú konštrukciu, vystuženie chrbta, pevné dno, dobre stojí na mieste a nepreklápa sa. Praktická je existencia nožičiek, ktoré zmenšia znečistenie tašky. Je určite dobré, ak má model reflexné prvky kvôli zvýšeniu bezpečnosti školáka.

Prečo je dôležité vybrať dobre školskú tašku:
• deti ju nosia pravidelne a dlhší čas
• príliš ťažká aktovka preťažuje svalstvo chrbtice a prispieva k stuhnutiu svalov v krčno-hrudnej časti chrbtice
• dlhodobé preťaženie chrbtice môže spôsobiť trvalejšie ťažkosti, deformácie a aj vznik skoliózy
• ak sa skolióza nelieči včas, môže chrbticu poškodiť tak, že v dospelosti sa už nebude dať napraviť

Hmotnosť školskej aktovky spolu s nákladom nemá byť vyššia než desať percent hmotnosti dieťaťa
Žiaci 1. a 2. ročníka – 2,5 kg
Žiaci 3. a 4. ročníka – 3,5 kg
Žiaci 5. a 6. ročníka – 4,5 kg
Žiaci 7. až 9. ročníka – 5 kg

Hoci ministerstvo školstva odporúča maximálnu hmotnosť školskej tašky, v praxi je takmer nemožné to dodržať. Hlavne rodičov prvákov prekvapí, aká bude ťažká, keď do nej školáčik naukladá všetky učebnice, písanky, peračník, desiatu a pitie. Prvák môže na svojom chrbte nosiť pokojne aj štyri kilogramy, žiaci vyšších ročníkov samozrejme ešte viac.

Je preto dobré dohodnúť sa v škole, ktoré učebnice si dieťa môže nechávať v triede. Ďalšou možnosťou je natočiť si čistú vodu až priamo v škole a nebrať si ju z domu. Skrátka využiť všetky možnosti, aby mali deti nosenie školskej tašky čo najviac uľahčené.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >