Angličtina od tretej triedy už nie je povinná. Žiaci si môžu vybrať

TASR, 3. septembra 2019 o 04:56

Doteraz sa žiaci učili povinne anglický jazyk od tretieho ročníka. Po novom si budú môcť vybrať svetový jazyk, ktorý sa chcú učiť.

Angličtina už nie je povinná od tretej triedy.

Foto: Shutterstock.com

Ešte v uplynulom školskom roku si žiaci ku povinnej angličtine zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk, ktorého výučbu vedela škola zabezpečiť. Na výber mali z nemeckého, ruského, talianskeho, španielskeho a francúzskeho jazyka.

„Po novom si žiaci budú môcť už vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v treťom ročníku povinne. Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v siedmom až deviatom ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk," uviedol rezort školstva. Dôvodom je skutočnosť, že škola má v zmysle školského zákona „umožniť žiakovi ovládať anglický jazyk a aspoň jeden ďalší cudzí jazyk a vedieť ich používať". Časová dotácia musí byť v tomto prípade najmenej dve hodiny týždenne, ktoré je škola povinná zabezpečiť z rámca voliteľných hodín.

Zmena je pre školy dobrovoľná. Rezort školstva predpokladá, že väčšina škôl zostane pri doterajšej praxi a naďalej bude vyučovať povinne anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk.

Ako tvrdí Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, k zmenám pristúpilo na základe komunikácie so školami, ale aj zamestnávateľskými zväzmi. „Okrem toho ovládanie viacerých cudzích jazykov, osobitne nemčiny a francúzštiny, ktoré sú jazykmi obchodu a kultúry, môže zabezpečiť lepšie uplatnenie na trhu práce," uzavrel rezort školstva.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >