- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Slovenčinu sa učím na počesť mŕtvej matky, vraví Tom. Cudzinci na Letnej univerzite spoznávajú Slovensko
Krásne prostredie Modry si momentálne vychutnať nedokážu, pasujú sa so skloňovaním, časovaním či výnimkami, ktorých je v našej rodnej reči nadostač. Zahraniční študenti a cudzinci sa tu až do 19. júla učia v rámci Letnej univerzity slovenský jazyk a kultúru.
-
Dievčatá o štúdium informatiky zájem nemajú. Je to škoda
Dievčatá sa veľmi obávajú, či by to štúdium zvládli a ako by na ich neúspechy pozeralo okolie.
-
Sociálne štipendium pre vysokoškolákov sa zvýšilo
Maximálna suma sociálneho štipendia pre vysokoškolákov sa zvýšila na 295 eur. Táto úprava súvisí s nárastom životného minima od 1. júla.
-
Vysvedčenie pred 90 rokmi: Známkovali sa mravy, pilnosť, aj náuka o domácom hospodárstve, a to každý štvrťrok
Hodnotili sa mravy a pilnosť. U tých starších tiež ručné práce, prírodopis a prírodospyt. Náboženstvo bolo povinné od prvého ročníka, dokonca aj známkované. Tak vyzerali vysvedčenia pred 90 rokmi. A nevolali sa vysvedčeniami.
-
Ako sa s deťmi rozprávať o vysvedčení? S pochvalami šetrite, kritiku si odpustite
Je tu koniec školského roka, rozdávajú sa vysvedčenia. Či už má dieťa dôvod na radosť, alebo domov prinesie horšie známky, v oboch prípadoch je dôležité, ako rodičia na výsledok celoročnej školskej práce zareagujú.
-
Vo Fiľakove obnovili školské dielne, deti sa budú učiť základným domácim prácam
Stačilo pol roka a sociálne znevýhodnení žiaci základnej školy vo Fiľakove sa môžu učiť, ako žiť. Škola im v spolupráci s regionálnou samosprávou prerobila učebné priestory, v ktorých sa môžu učiť základným veciam ako je práca v domácnosti, starostlivosť o dieťa či oprava pokazenej techniky. Zámer avizovala koncom novembra.
-
Rodičia prvákov dostanú sto eur na nákup školských potrieb
Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb. Návrh novely zákona o prídavku na dieťa, ktorý predložili poslanci koaličného Smeru-SD, definitívne schválil parlament. Rodičia ho dostanú v októbri.
-
Mladí by nemali piť, alkohol im dokáže poškodiť mozog už za šesť minút
Na prvý pohľad to znie potešujúco – slovenská mládež pije menej než pred pár rokmi a počet litrov alkoholu na hlavu dosahuje priemer Európskej únie. Už ale samotný fakt, že je reč o pití detí, dokonca už 13-ročných, je však znepokojivý. Navyše, skúsenosť s alkoholom, a nie ojedinelú, priznáva tretina 15-ročných.
-
Polícia vyzýva: Netrestajte deti za zlé vysvedčenie!
Polícia pred odovzdávaním koncoročných vysvedčení vyzýva rodičov, aby netrestali deti za zlé známky. Strach z rodičovskej reakcie môže viesť až k úteku z domu.
-
Až 82 percent učiteľov tvoria na Slovensku ženy, len každý desiaty pedagóg má menej ako 30 rokov
Až 82 % všetkých učiteľov tvoria na Slovensku ženy, kým v krajinách OECD je to menej, 68 %. Vyplýva to z medzinárodného výskumu o vyučovaní a vzdelávaní TALIS.
-
Problémy s matematikou? Možno máte doma dyskalkulika
Ach tá matematika! Práve tento predmet robí teraz pred koncoročným vysvedčením mnohým školákom vrásky, keď márne bojujú o lepšiu známku. Často to však vôbec nie je o lenivosti alebo neschopnosti dieťaťa. Možno trpí dyskalkúliou a s tou sa zázraky robiť nedajú. Iba veľmi pomalé krôčky vpred.
-
Pohyb len na telesnej výchove deťom nestačí, zhodujú sa Slováci
Až 97 percent Slovákov sa zhoduje na tom, že deťom nestačí pohyb len na telesnej výchove, ktorú absolvujú dvakrát týždenne. Vyplýva to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom Viem, čo zjem.
-
Veru žiadna sláva. Slovenskí študenti uspeli v externej časti maturity len na 50 percent
Výsledky externej časti maturity, ktorú žiaci písali zo slovenčiny, matematiky a cudzieho jazyka, nie sú žiadny zázrak. Študenti v priemere uspeli len na 50 percent.
-
Letný tábor na poslednú chvíľu. Ako vybrať ten najlepší?
Letné tábory pre deti nestrácajú na popularite. Pracujúci rodičia potrebujú potomkov počas veľkých prázdnin niekam umiestniť a tábor predstavuje lákavú variantu plnú zážitkov a dobrodružstva. Aby však splnil rodičovské aj detské predstavy, je potrebné venovať jeho výberu trochu času a pozornosti a odpovedať si na niekoľko otázok.
-
Školáci na základkách sa v počítačoch vyznajú lepšie ako vysokoškoláci, ukázal test
Do ôsmeho ročníka testovania digitálnych zručností na Slovensku IT Fitness Test sa už zapojilo viac ako 10 tisíc žiakov a študentov základných, stredných a vysokých škôl. „Podľa priebežných výsledkov predstavuje priemerná úspešnosť v kategórii stredných a vysokých škôl 47 percent, o niečo lepšie sú na tom žiaci základných škôl, ich priemerná úspešnosť predstavuje 51 percent," uviedol manažér pre komunikáciu z IT Asociácie Slovenska Juraj Kadáš.
-
Štartuje zbierka školských pomôcok, znevýhodneným deťom uľahčí prístup k vzdelaniu
Nielen nové, ale aj použité, no stále funkčné školské pomôcky možno odovzdať do vyše 40-tich zberných miest na celom Slovensku.
-
Žiaci zvládajú matematiku na 61 percent, slovenčinu na 62 percent. V ktorých okresoch sú najlepší a kde najhorší?
Výsledky Testovania 9, do ktorého sa zapojili deviataci základných škôl a študenti 4. ročníkov osemročných gymnázií, sú známe. Priemerná úspešnosť v matematike bola 61,3 percenta, v slovenčine 62,3 percenta.
-
Deti si chceme vychovávať sami! Proti povinnej škôlke sa časť verejnosti búri
Povinné škôlky pre všetky päťročné deti na Slovensku sú o krok bližšie k uzákoneniu, zákon poslanci posunuli už do druhého čítania. Nie všetci rodičia s tým však súhlasia, spísali preto petíciu, v ktorej žiadajú zachovať slobodnú voľbu.
-
Ústné maturity v plnom prúde. 5 tipov na úspešné zvládnutie dôležitého dňa
Úrad verejného zdravotníctva vydal odporúčania, ako zmierniť stres počas maturitného dňa. Ústna časť maturitných skúšok prebieha na stredných školách v období od 20. mája do 7. júna.
-
Deň v koži vysokoškoláka. Univerzita Komenského pozýva stredoškolákov na nevšednú akciu
Stredoškolskí študenti si budú môcť počas utorka 28. mája sadnúť do vysokoškolských lavíc na bratislavskej Univerzite Komenského. Odborníci z rôznych oblastí, ktorí na univerzite pôsobia, im pútavou formou priblížia vedecké témy na podujatí Zaži deň v koži vysokoškoláka.