Blízkosť mamy je pre bábätko skvelou výbavou pre prítomnosť i budúcnosť. Na snímke rodičovská poradkyňa Adriana Kráľová so svojím dieťaťom.
Foto: Adriana Kráľová, Materský rajAko vysvetľuje psychiatrička MUDr. Jela Maliariková, tak, ako sa deti v útlom veku môžu absolútne spoľahnúť na starostlivosť matky, ktorá im svojou blízkosťou poskytuje pocit bezpečia, tak isto sa neskôr budú vedieť spoľahnúť samé na seba. „Tento pocit istoty, bezpečia a spokojnosti, ktoré dieťa zažívalo najmä počas prvého roku života v rodičovskom náručí, sa uchováva po celý život v podvedomí a je základom psychického zdravia,“ vysvetľuje odborníčka v príručke Rodičia a ja.
Nosené deti sú v neskoršom veku odolnejšie voči neurózam, depresiám, závislostiam i psychickým poruchám. Dokážu tiež nadväzovať zdravé medziľudské vzťahy a majú vyššiu emočnú inteligenciu.
Nosenie je pre bábätká ideálne, pretože im najviac pripomína prostredie v maternici. „Cítia rytmus matkinej chôdze, vnímajú jej hlas, telesné teplo, tlkot srdca,“ približuje Jela Maliariková.
Ako dodáva, niektoré bábätká si nosenie vyžadujú, dôležité je však nosiť aj deti, ktoré to navonok nedávajú najavo. Známy americký pediater Dr. William Sears odporúča nosiť bábätko aspoň tri hodiny denne. Pochopiteľne, môžete aj viac, nosenie neškodí, ak nosíte dieťa správne.
Nenosia sa len bábätká, nosenie je dôležité i pre dvoj- či trojročné deti, ktoré už síce potrebujú samé objavovať svet, ale sa pri tom rýchlo unavia, prípadne vystrašia, a rodičovská náruč je pre ne stále miestom, kde sa cítia bezpečne a môžu sa uvoľniť. A ešte – veľa sa dozvedia.
„Rodič môže dieťaťu počas nosenia rozprávať o veciach, ktoré spoločne vidia, odpovedať na zvedavé otázky. Keď rodič komunikuje s iným dospelým, dieťa je v centre diania a nie na okraji. To všetko je prospešné pre rozvoj psychiky, jej intelektuálnej i emočnej zložky,“ zdôrazňuje Jela Maliariková.
ANKETA: