Ak dieťa dostane prsník ešte pred rozplakaním sa, prisáva sa spokojné a oveľa ľahšie.
Foto: shutterstock.comBábätko sa potrebuje dojčiť hneď po zobudení, niekedy dokonca už počas spánku, vysvetľuje vo videu občianske združenie Mamila, ktoré pomáha mamičkám so starostlivosťou o dieťa.
Pozrite si VIDEO OZ Mamila o tom, ako si bábätko pýta dojčenie a ako často ho možno dojčiť.
Dáva to najavo tým, že sa začne mrviť, otáčať hlávkou, vyplazovať jazyk či otvárať ústočká. Niektoré deti si k ústočkám prikladajú aj pästičku a snažia sa ju dostať dnu. Už vtedy je dobré ponúknuť bábätku prsník, prispieva to k jeho spokojnosti.
Ak bábätko po týchto svojich prejavoch prsník nenájde, začne mrnkať, neskôr sa rozplače. Tomu je možné predísť práve tým, že zareagujeme už na prvé signály.
Mnohé matky v pôrodniciach dostávajú rady, že bábätko po prebudení treba najprv prebaliť, a až potom nadojčiť. Opak je však pravdou. „Novorodencov neprebaľujeme po zobudení a pred nadojčením. Prebaľovanie zaberie veľa času a bábätko môže začať plakať,“ vysvetľuje Mamila vo videu. Plač potom komplikuje prisatie a dojčenie. Nehovoriac o tom, že zbytočne dieťa vystavíme stresu.
Okrem toho, bábätká aj tak kakajú a cikajú počas dojčenia, prípadne po nadojčení. Mamila radí rodičom, aby si všímali znaky záujmu o dojčenie, ktoré vydáva ich dieťa. „Bábätko jasne komunikuje, že sa chce prisať, ešte predtým, než sa rozplače,“ vysvetľuje Mamila s tým, že túto potrebu dojčiť sa môžu rodičia plniť bez obáv, že ho rozmaznajú prípadne že sa preje.
Prsník možno ponúknuť kedykoľvek, aj keď sa začne dieťa v spánku mrviť, alebo aj vtedy, ak sa práve nadojčilo. Dojčenie má totiž aj mnohé iné funkcie než zasýtenie.