Budí sa každú hodinu a najradšej je na rukách? Úplne normálne!
Foto: shutterstock.comČo všetko je teda normálne?
Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.
Budí sa každú hodinu a najradšej je na rukách? Úplne normálne!
Foto: shutterstock.com„A priberá? Nejako sa mi nezdá. Nie je bábätko príliš spavé? No nič, urobíme skúšku dojčenia.“ Dodnes si pamätám, ako sa mi stiahol žalúdok a márne som sa pokúšala doktorku presvedčiť, že dojčenie v našom prípade funguje, syn pije dostatočne a teraz skrátka spí. Čo ak pri tej skúške náhodou nevypije dosť a začnú mi nanucovať dokrmovanie? Bolo to veľmi nepríjemné.
Môžu ženy, ktoré dojčia, jesť na Vianoce kapustnicu? Alebo by sa radšej mali obmedziť, aby dieťatko nebolelo bruško? Kyslá kapusta zvykne bývať medzi prvými na zozname nežiaducich potravín pre dojčiace ženy. Oprávnene?
Dojčenie niekedy bolí, pretože dieťa má pod jazykom vrodenú anomáliu, ktorá znemožňuje správne prisatie na prsník. Riešením je jednoduchý zákrok, ktorý umožní jazyku bábätka normálny rozsah pohybu. Ako zistíte, či je nevyhnutný?
Niektoré deti kúpanie milujú, pri niektorých sa to nezaobíde bez plaču. Bábätko netreba kúpať každý deň, raz za čas predsa len áno a tu sú rady, ako to zvládnuť bez toho, aby dieťa cítilo stres.
Všetci sme boli bábätkami, a predsa sme pri nich často bezradní. O „výchove“ bábätiek sa totiž v priebehu posledných desaťročí rozmohlo množstvo mýtov, ktorým mnohí uverili a posúvajú ich ako „múdre rady“ babičiek ďalej. Neraz však ide o omyly, ktoré v deťoch zanechávajú dlhodobé negatívne stopy.
„To by nemalo robiť. Musí sa to odnaučiť!“ Aj vy počúvate, prípadne ste počúvali takéto vety, často dopĺňané radami, že dieťaťu treba dať cumlík, prípadne namáčať pršteky do pepru, aby s tým prestalo?
Ideálne je, ak nič také vôbec nepotrebujete a bábätko si pije z prsníka materské mlieko kedy koľko potrebuje. Najmä v začiatkoch má však viacero žien problémy s dojčením a vtedy vyvstáva otázka, ako bábätko dokrmovať.