Budí sa každú hodinu a najradšej je na rukách? Úplne normálne!
Foto: shutterstock.comČo všetko je teda normálne?
Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.
Budí sa každú hodinu a najradšej je na rukách? Úplne normálne!
Foto: shutterstock.comNiektorí rodičia ich považujú za základ novorodeneckej výbavy. Dôvody sú rôzne: Aby bábätku nebolo zima, aby sa nepoškrabalo, aby neochorelo – skrátka aby malo všetok potrebný komfort. Potrebujú však bábätká rukavičky, ponožky a čiapku naozaj?
Že bábätká ešte dokopy nič nevnímajú? Iste, väčšinu času prespia, nevedia rozprávať a svoje potreby vyjadrujú najzreteľnejšie plačom. Už v troch mesiacoch však dokážu napodobňovať ostatných – od grimás až po zvuky, ako toto trojmesačné dievčatko na VIDEU.
Počet výhradne dojčených detí pri odchode z pôrodnice klesá, preto sa české ministerstvo zdravotníctva rozhodlo zakročiť. Chce, aby nemocnice viac pomáhali ženám s dojčením a chránili ich pred marketingovými praktikami výrobcov umelého mlieka, cumlíkov a iných produktov.
Horúčavy a vlastný smäd nás na to priam nabádajú – dajte deťom napiť. Bábätkám je to však zbytočné. Materské mlieko im plne stačí a je oveľa vhodnejšie ako voda. Prečo? Vysvetľujú odborníčky zo združenia Mamila.
Cestovanie s bábätkom býva pre mnohých rodičov ťažkou skúškou. Kým niektoré deti zaspia hneď po naštartovaní motora, iní rodičia celé kilometre bojujú s neutíchajúcim plačom. Riešení veľa nie je, bábätko si skrátka žiada svoje. A inak než plačom to vyjadriť nevie.
Vo voľnom čase, celkom zadarmo, ale s pocitom na nezaplatenie. Dôchodkyne z Veľkého Medera vo svojom klube už dlhší čas pomáhajú bábätkám po celom Slovensku.
„Kedy má dvíhať hlavičku? Prečo toľko plače? Ako sa s ním dá tráviť čas? To je len niekoľko otázok, ktoré víria v hlavách čerstvých rodičov,“ hovorí odborníčka na vývin detí Marta Olle. „Prvé roky života sú pri tom nesmierne dôležité, pretože určujú, či dieťa využije všetok svoj potenciál, ktorý dostalo do vienka,“ dopĺňa ju pediatrička Beata Kartousová.