10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval

Patricia Poprocká, 9. mája 2019 o 06:02

Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.

Budí sa každú hodinu a najradšej je na rukách? Úplne normálne!

Foto: shutterstock.com

Čo všetko je teda normálne?

Ak sa chce dojčiť každú hodinu

Bábätko má malý žalúdok a materské mlieko je preňho ľahko stráviteľné, takže časté dojčenie kombinované so spánkom je pre najmenšie deti typické. Aj keď má spoločnosť tendenciu posudzovať „dobré“ bábätko podľa toho, koľko hodín spokojne prespí, nie je to celkom tak. Časté budenie a dojčenie sú úplne v poriadku.

Ak spí na prsníku

Napĺňa si potrebu matkinej blízkosti. V minulosti, niekedy aj dnes ukazujú sestričky v nemocnici mamičkám triky, ako dieťa budiť, lebo „na prsníku sa pije, nie spí,“ no nie sú potrebné. Dojčenie nie je len o nasýtení. Dojčenie upokojuje, vytvára interakciu medzi dieťaťom a matkou, zvlášť ak im nebolo dopriate stráviť spoločne prvé chvíle po pôrode. Nebojte sa, že si bábätko na spanie na prsníku „zvykne“, prípadne že zostane hladné. Vôbec nie. Bábätko vie najlepšie, čo potrebuje. A keď spokojne spí na prsníku, je to dôkaz, že sa mu toho všetkého aj dostalo.

Ak nie je schopné prespať celú noc

Súvisí to s tým, že má malý žalúdok, rýchlo vyhladne, navyše sa uisťuje o matkinej blízkosti. Kto spí celú noc, sú väčšinou bábätká kŕmené umelou výživou. Tá je predsa len väčšou záťažou pre tráviaci systém, takže dieťa po nakŕmení spí dlhšie.

Ak trávi väčšinu času na rukách

Ľudské mláďa nie je schopné samostatného života, matku bytostne potrebuje. Byť nosené, v bezpečí matkinej náruče je jeho prirodzenou potrebou. Všetko ostatné je výdobytok modernej spoločnosti, proti prírode.

Ak nie je v perinke

Perinka či zavinovačka je rovnako výdobytkom modernej spoločnosti, s prirodzenými potrebami nemá nič spoločné. Sú teórie, podľa ktorých dieťaťu pripomína maternicu a ľahšie sa v nej upokojí, perinka ho však v skutočnosti oddeľuje od matky, pri dojčení bráni správnemu prisatiu, môže spôsobiť prehriatie bábätka i deformovať vývoj bedrových kĺbov.

Ak sa nekúpe každý deň

Nemusí sa kúpať vôbec. Aj keď v pôrodniciach učia, ako správne kúpať, dokonca s dôrazom, že je „úplne normálne, ak pri tom bábätko plače,“ opodstatnenosť kúpania nikto nezdôvodnil. A už vôbec nie, ak to bábätku spôsobuje stres. Isteže, raz za čas opláchnuť nie je na škodu, môže to však aj celkom pokojne byť s matkou v sprche, kde sa cíti určite bezpečnejšie než osamotené vo vaničke.

Ak nemá cumeľ

Cumlík, fľaša, neodmysliteľné symboly bábätka. Až na to, že úplne mylné a zbytočné. Dokonca škodlivé. Áno, dieťa má prirodzenú potrebu sať. Cumeľ je však len umelou náhradou matkinho prsníka, takže prečo dávať náhradu, ak môže mať originál? Cumlík sa navyše považuje za doplnok, ktorý sťažuje a skracuje dojčenie, takže ak môžete, vyhnite sa mu. Prirodzenejšia je vlastná pästička.

Ak je výlučne na materskom mlieku, bez vody, čajíkov

Ani v najväčších horúčavách prikrmovať netreba. Materské mlieko dáva bábätku v prvých mesiacoch úplne všetko, čo potrebuje. V horúčavách si dieťa žiada prsník častejšie, pije kratšie, čo znamená, že dostáva viac takzvaného predného, redšieho mlieka, ktoré obsahuje viac vody než zadné.

Ak nemá vlastnú postieľku ani kočík

Áno, sú aj také rodiny a nie je to žiaden extrém. Bábätko strávi prvé mesiace v nosiči a v rodičovskej posteli, čím sa mu dostáva napĺňaniu jeho prirodzených potrieb a základov psychickej vyrovnanosti v terajšom i neskoršom veku.

Ak skoro vôbec neplače

Kto navštívil indiánske kmene, vraví, že bábätká ani deti tam skoro vôbec neplačú. Prečo asi? Pretože ich potreby sú napĺňané od prvej chvíle. Nikto ich po príchode na svet nedáva do inkubátorov „na vyhriatie“, nedokrmuje umelým mliekom, nepchá do zavinovačiek, postieľok, kočíkov, nenúti im cumlíky ani fľaše. Bábätko je po narodení s matkou, v jej náručí, pije jej mlieko, spí v jej náručí a nič iné nepotrebuje.Prvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

 • Obrázok Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Dokáže bábätko poznať svoju matku podľa vône? Čo ukázali vedecké pokusy

  Matka svoje dieťa pozná, ale pozná aj dieťa matku? Vedecké experimenty dokázali, že už celkom maličké bábätká majú schopnosť podľa vône rozoznať svoju mamičku.

 • Obrázok Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Ako cumeľ deformuje detský chrup, pozrite si VIDEO

  Cumeľ občas dokáže utíšiť detský plač, a to je tak z jeho výhod asi všetko. Hoci je v spoločnosti zaužívané, že k malým deťom neodmysliteľne patrí, opak je pravdou. Okrem toho, že komplikuje dojčenie a vytvára zbytočný návyk, ovplyvňuje aj vývoj detských zúbkov. Ako, ukazuje toto VIDEO.

 • Obrázok Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Rieši to takmer každá žena, ktorá pripravuje výbavu pre svoje prvé dieťa. Treba mi odsávačku mlieka? Väčšina pôrodníc ju odporúča priniesť so sebou ako dôležitú pomôcku dojčenia, mnohé ju hospitalizovaným mamičkám požičiavajú v rámci vyššieho kreditu zariadenia, v skutočnosti je však pri správnom prístupe k bábätku zbytočná.

 • Obrázok Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Testy DNA zosnulého lekára dokázali, že je otcom desiatok detí

  Holandský lekár, odborník na asistovanú reprodukciu, použil svoje vlastné spermie namiesto vybraných darcov a stal sa otcom 49 detí. Potvrdili to testy DNA, oznámila organizácia Defence for Children (Ochrana detí).

 • Obrázok Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

  Štvrtý mesiac: Janka začína objavovať svet. Očkovanie máme obe šťastne za sebou

  Tento mesiac zbehol strašne rýchlo, ani neviem ako. Nemala som na nič čas, riešila milión vecí, a som rada, že je za mnou. Jana Chvosteková pridáva do pravidelných zápiskov pre ahojmama.sk o svojej malej Janke štvrtý mesiac.

Ďalšie články v rubrike >