Cmúľa si bábätko pršteky? Kedy je to normálne a kedy už zlozvyk, od ktorého ho treba odnaučiť?

Patricia Poprocká, 7. novembra 2024 o 05:38

„To by nemalo robiť. Musí sa to odnaučiť!“ Aj vy počúvate, prípadne ste počúvali takéto vety, často dopĺňané radami, že dieťaťu treba dať cumlík, prípadne namáčať pršteky do pepru, aby s tým prestalo?

Prštek v ústach, kedy to začína byť problém?

Foto: Shutterstock.com

Veľa matiek sa stretáva s radami, že dieťa sa „musí odnaučiť cmúľať si pršteky, lebo inak sa toho zlozvyku nezbaví“, prípadne „bude mať krivé zuby“ a podobne. Áno, veľa bábätiek si naozaj cmúľa pršteky. Je to ale naozaj problém?

Faktom je, že všetky deti skôr či neskôr objavia svoje pršteky a hrajú sa s nimi a skúmajú práve ústami, ako všetky predmety v tomto veku. Prvý raz sa to deje spravidla v troch mesiacoch. Takéto cmúľanie je úplne normálne a vôbec to netreba riešiť.

Ďalšou skupinou sú bábätká, ktoré nemajú dostatok satia na prsníku. A to preto, že sa nedojčia tak často, ako potrebujú, keď sa napríklad žena riadi umelo nastavenými intervalmi (častá a mylná rada v pôrodniciach býva každé dve hodiny), inokedy preto, že prsník dieťa odmieta, keďže z neho tečie príliš veľa alebo príliš málo mlieka, čo mu práve nevyhovuje.

V takom prípade je vhodné dieťaťu tento nedostatok zabezpečiť, nie však umelou náhradou – cumlíkom, ani drastickým potretím prštekov niečím štipľavým, ale práve tým, čo im chýba, teda prikladaním na prsník. Cumlík nie je vôbec riešením, pretože ak sa dospelí obávajú, že cmúľanie prstov zle vplýva na vývoj tvárovej časti lebky a rast zubov, ktoré môžu narásť krivo, presne taký istý škodlivý vplyv na zdravie má aj cumlík.

„Ak sa teda deje to, že bábätko si začína sať prsty či palec čoraz častejšie, že sa satím prstov upokojuje, používa toto satie na zaspatie, všetky tieto situácie má zmysel riešiť citlivým vymenením prstov za prsník,“ odporúča Andrea Poloková, autorka knihy Praktický návod na dojčenie. Ak sa dieťa na prsníku správa nepokojne a odťahuje sa, v takom prípade môže ísť o spomínaný prebytok alebo nedostatočný tok mlieka, čo je dobré riešiť s laktačnou poradkyňou.

„Pokiaľ bude mať bábätko dostatok príležitostí sa dojčiť a dojčenie bude spojené s dostatočným príjmom mlieka a spokojnosťou na prsníku, nestane sa z cmúľania prstov zvyk, ktorý bude ničiť zuby dieťaťa a ktorý je ťažké odučiť,“ uzatvára Andrea Poloková.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Prvý rok - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >