Deti by sa mali hýbať viac.
Foto: Shutterstock.com„Hodiny telesnej výchovy už nie sú u detí tak obľúbené ako kedysi a častokrát predstavujú ich jedinú fyzickú aktivitu. Slováci, ale aj samotní rodičia sa jednoznačne zhodli na tom, že deti by sa mali hýbať viac. Aktívny pohyb v sebe totiž nesie obrovské množstvo zdravotných benefitov. Nielenže zlepšuje ich kondíciu, ale aj koncentráciu a pomáha tiež predchádzať rôznym chronickým chorobám,“ približuje Zuzana Hambáleková z agentúry Neuropea. Prieskum uskutočnili vo februári 2019 na vzorke 531 respondentov starších ako 18 rokov.
Cieľom projektu Viem, čo zjem je podporovať spojenie aktívneho pohybu detí so zdravým stravovaním. Tisícky žiakov, stovky tried a vyše sto základných škôl po celom Slovensku, ktoré sa prihlásili do projektu, prešli niekoľkými zábavno-náučnými aktivitami. Boli to nielen prednášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky o pestrej strave a ďalších témach zdravého stravovania, ale žiaci sa mohli zapojiť aj do dvoch kôl súťaží. Po prvej súťaži venovanej pitnému režimu sa pred pár dňami ukončila aj druhá súťaž Hodina gymnastiky, ktorá bola venovaná práve pohybu.
Do tejto súťaže sa zapojilo 59 tried z 22 slovenských základných škôl. Ich úlohou bolo v rámci hodiny telesnej výchovy prakticky predviesť svoje najobľúbenejšie gymnastické cviky a odfotiť ich v čo najvtipnejšom a najkreatívnejšom prevedení. Pri hodnotení a výbere víťazov sa posudzovala najmä originalita, nápaditosť a náročnosť jednotlivých cvikov. „Pohyb je u detí nesmierne dôležitý nielen pre fyzickú kondíciu, ale aj psychickú pohodu. Gymnastika nie je len pre vrcholových športovcov, gymnastická príprava je základom každého športu a je vhodná skutočne pre každého. Deťom prináša radosť a chuť športovať,“ vysvetľuje generálna sekretárka Slovenskej gymnastickej federácie Monika Šišková.
Projekt Viem, čo zjem je súčasťou globálneho programu, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa na ňom zúčastnilo približne osem miliónov detí. Odborným partnerom projektu je Úrad verejného zdravotníctva SR a uskutočňuje sa s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Bližšie informácie o projekte sú na www.viemcozjem.sk.