- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Úrady a peniaze
-
Kto zabráni žene dojčiť na verejnosti, dostane pokutu, rozhodli v Rumunsku
O čo sa slovenské aktivistky pokúšali pred poldruha rokom petíciou, rumunskí poslanci teraz jednoducho uzákonili. Prijali zákon, ktorý ženám zaručuje právo dojčiť svoje dieťa kdekoľvek a každý, kto by im v tom bránil, sa dopúšťa priestupku.
-
Svätí, politici, hrdinovia telenoviel... Ako sa vyberali deťom mená kedysi a čo je módne dnes
„Meno som dostal po Leninovi, keďže na rok, v ktorom som sa narodil, pripadlo práve sté výročie jeho narodenia. Starší brat, narodený na Pražskú jar, je Alexander po Dubčekovi, mladší mal byť Leonid po Brežnevovi, no to sme rodičom našťastie vyhovorili,“ s úsmevom spomína päťdesiatnik Vladimír na pôvod svojho mena. Nie je jediný, koho rodičia sa inšpirovali osobnosťami svojej doby.
-
ČO S TÝM „Prečo musím?“ Dá sa vyhnúť povinnej škôlke pre predškolákov?
Škôlka pre päťročné deti bude od septembra povinná. Kým väčšina rodičov rieši, či pre ich deti bude voľné miesto, mamička Andrea má opačný problém. Syna do škôlky dať nechce a hľadá spôsob, ako to urobiť. Viete jej poradiť? Tu je jej príbeh:
-
Nastávajúca mamička môže dostať príspevok až 333 eur mesačne. Všetko o novej tehotenskej dávke
Už týždeň môžu nastávajúce mamičky žiadať Sociálnu poisťovňu o novú dávku v tehotenstve, ktorá im má kompenzovať zvýšené výdavky v tomto období života.
-
Ženy majú na výplatnej páske o štvrtinu menej ako muži. Na pohovoroch si pýtajú málo
Ženy dnes síce majú sviatok, dostávajú veľa gratulácií, muži oslavujú ich nežnosť či pracovitosť, ale čo z toho, keď stále majú na výplatnej páske menej ako muži. Priemerný plat ženy aj so všetkými finančnými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1 230 eur v hrubom. Muž podľa portálu Platy.sk zarobí o takmer štvrtinu viac.
-
NÁZOR Riešiť pandémiu či interrupcie? Krajčí má jasno
Pekne potichučky, keď každý rieši alarmujúci nárast ochorení a úmrtí na COVID-19, a ako inak – rýchlou zmenou vyhlášky, ktorá má platiť už o dva týždne. Minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý od nástupu do funkcie za každú cenu pretláča obmedzenie interrupcií, urobil ďalší krok.
-
Nárok na pandemickú OČR cez jarné prázdniny vzniká len pri zatvorenej škole
Sociálna poisťovňa upozorňuje na prázdninový režim pri vyplácaní dávky pandemického ošetrovného. Ak budú základné školy v daných regiónoch v čase pred a po jarných prázdninách otvorené, nárok na pandemické ošetrovné rodičovi nevzniká.
-
Svadba? Kdeže, korona! Pandémia drasticky znížila počet sobášov
Valentínsky týždeň sa označuje aj za týždeň manželstva, v súčasnej situácii však Slováci na manželstvo nie sú príliš naladení. Dôvodom je pandémia koronavírusu, ktorá výrazne znížila počet svadieb na Slovensku, a to zhruba o štvrtinu.
-
Ochrana či buzerácia? Absurdity zákazov vychádzania
Nátlak vládnych politikov prinútiť čo najviac ľudí, aby sa nechali plošne otestovať, vytvoril opäť množstvo absurdít aj čo sa týka starostlivosti o deti. Napríklad: Na prechádzku kilometer od bydliska môžete aj bez testu s trojročným dieťaťom, so štvorročným už nie. Tiež môžete odprevadiť dieťa do škôlky, vstúpiť do nej už nie. Pýtať sa na zmysel je zbytočné, skôr sa vynára otázka: Naozaj toto máme dodržiavať?
-
Pandemický rodičovský príspevok dostanú aj dohodári
Pandemický rodičovský príspevok budú môcť naďalej poberať aj tí zamestnanci, ktorí vykonávajú činnosť na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, teda takzvaní dohodári.
-
Aj tento rok môžu mladomanželia požiadať o pôžičku na bývanie
Mladomanželia zároveň môžu získať bonus pri narodení dieťaťa.
-
Školy sa po prázdninách neotvoria, rodičia dostanú pandemické ošetrovné
S návratom detí do škôl to veru nádejne nevyzerá, dobrou správou je aspoň to, že štát rodičom poskytne finančnú podporu, pandemické ošetrovné.
-
Rodičia dostanú viac. Veľký prehľad zmien v tomto roku
Rodiny si v tomto roku finančne polepšia. A to všetci – pracujúci rodičia, tí na materskej a dokonca aj ženy, ktoré svoje dieťa ešte len čakajú. Štát im dá viac peňazí, a to formou zvýšenia existujúcich dávok, prípadne zavedením nových. Tu je prehľad najdôležitejších zmien v tomto roku.
-
Rodičia bez peňazí nezostanú, štát im príspevok bude vyplácať dlhšie, rozhodla vláda
Rodičia, ktorí počas pandémie stratili nárok na rodičovský príspevok a nemohli nastúpiť do zamestnania, si môžu vydýchnuť. Štát im bude pomáhať i naďalej, a to predĺžením poberania takzvaného pandemického rodičovského príspevku.
-
Na vláde preberú predĺženie rodičovskej dovolenky
Ak žena nebude môcť do práce alebo dieťa nevezmú do škôlky, mala by mať nárok na predĺženie rodičovskej dovolenky.
-
Rodičia vysokoškolákov majú stratiť nárok na daňový bonus na dieťa
Daňový bonus na dieťa má byť od začiatku budúceho roka v dvojnásobnej výške na deti až do pätnástich rokov ich veku.
-
Od budúceho roka má vzrásť rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa
Rodičom by mali od budúceho roka stúpnuť dávky na dieťa. Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť prídavok na dieťa aj rodičovský príspevok. Vyplýva to z predbežných informácií zverejnených na legislatívno-právnom portáli Slov-lex. Obe dávky vypláca rodičom príslušný úrad práce.
-
Centrá pre deti a rodinu majú svojim zverencom tvoriť úspory z výživného
Vytváranie úspor deťom umiestneným v centrách pre deti a rodinu má zabezpečiť novela zákona o sociálnoprávnej ochrane a kuratele. Parlament ju posunul do druhého čítania.
-
Tehotné ženy i študentky majú dostať nový príspevok, stačí splniť jedinú podmienku
Tehotné ženy aj študentky si v budúcom roku zrejme finančne prilepšia. Vláda sa im chystá zaviesť nové dávky, ktoré budú dostávať od 13. týždňa až do nástupu na materskú dovolenku. Takto ich chce okrem iného aj motivovať k rodičovstvu a prispieť k znižovaniu počtu interrupcií.
-
Prídavok na dieťa vzhľadom na priemernú mzdu dramaticky klesá
Zvyšovanie sumy prídavku závisí od rastu životného minima, a to stúpa pomalšie ako priemerné hrubé zárobky na Slovensku.