Nastávajúca mamička môže dostať príspevok až 333 eur mesačne. Všetko o novej tehotenskej dávke

Gabriela Bachárová, 7. apríla 2021 o 05:00

Už týždeň môžu nastávajúce mamičky žiadať Sociálnu poisťovňu o novú dávku v tehotenstve, ktorá im má kompenzovať zvýšené výdavky v tomto období života.

Tehotné ženy majú nárok na novú dávku.

Foto: Shutterstock.com

Na rozdiel od iných dávok nemocenského poistenia nový príspevok, ktorý dostal názov tehotenské, môžu ženy poberať aj popri práci či podnikaní, teda v období, keď majú príjem alebo poberajú iné dávky, napríklad materské, nemocenské či rodičovský príspevok.

Ako informuje Sociálna poisťovňa, na novú dávku žena dosiahne, ak bola najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch nemocensky poistená. Do tohto obdobia sa môže zarátať aj obdobie prerušeného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo poberania rodičovského príspevku. Na dávku majú nárok i ženy, ktoré pracujú ako samostatne zárobkovo činné osoby. Nesmie im však, rovnako ako ženám, ktoré si platia dobrovoľné nemocenské poistenie, nedoplatok na poistnom presiahnuť päť eur. Nová dávka sa netýka tehotných študentiek, pre tie je určené takzvané tehotenské štipendium, o ktoré treba požiadať príslušnú školu.

Prehľadne: kto má na novú dávku nárok?
- zamestnankyňa
- povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
- dobrovoľne nemocensky poistená osoba
- poistenka, ktorej vznikol nárok na tehotenské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote (ochranná lehota je spravidla sedem dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade, ak nemocenské poistenie trvalo menej ako sedem dní, ochranná lehota je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie).
- poistenka, ktorá má prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyňa) alebo poberania rodičovského príspevku (samostatne zárobkovo činná osoba)


Podľa informácií zo Sociálnej poisťovne nárok na novú dávku vznikne tehotným ženám od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda od 13. týždňa tehotenstva a budú ju poberať až do skončenia tehotenstva (to sa môže uskutočniť pôrodom, ale i umelým prerušením tehotenstva alebo spontánnym potratom). Vyplácanie tehotenského pokračuje aj po nástupe na materskú dovolenku

Výška dávky

Výška dávky bude závisieť od dosiahnutých vymeriavacích základov (hrubých príjmov), z ktorých žena odvádzala poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, čo je spravidla predchádzajúci kalendárny rok. Výška dávky predstavuje 15 percent denného vymeriavacieho základu. Stanovená je aj jej najnižšia a najvyššia možná hranica. V roku 2021 môže budúca mamička dostávať tehotenské v rozpätí od 215,50 eura do 333,90 eura mesačne (minimálne tehotenské na kalendárny deň bude v sume 7,18 eura a maximálne tehotenské 10,77 eura). Dávky sa vyplácajú do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa tehotenské vypláca.

Nárok na dávku si žena uplatní prostredníctvom Žiadosti o tehotenské, ktorú jej vystaví a očakávaný deň pôrodu na ňom potvrdí gynekológ po dosiahnutí 13. týždňa tehotenstva. Ak si chce poistenka uplatniť nárok na tehotenské z viacerých nemocenských poistení, lekár vystaví a potvrdí osobitne tlačivo pre každé z nich. Budúca mamička doručí tlačivo poštou či osobne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (zamestnankyňa podľa sídla zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba podľa trvalého pobytu).

Ďalšou možnosťou je ísť cestou elektronického formulára, ktorý pod názvom Žiadosť o tehotenské nájdete na webe Sociálnej poisťovne. Ten spolu s tlačivom od lekára odošlete elektronicky. Žiadosť o tehotenské je najlepšie predložiť ihneď po jej vystavení, aby nedošlo k premlčaniu.

Pozor, po ukončení tehotenstva je potrebné pobočke Sociálnej poisťovne zaslať Potvrdenie o skončení tehotenstva, ktoré vystaví lekár zdravotníckeho zariadenia, v ktorom bolo tehotenstvo ukončené, alebo gynekológ, ktorý sa o ukončení tehotenstva dozvedel. Gynekológ na tlačive potvrdí dátum ukončenia tehotenstva.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Svätí, politici, hrdinovia telenoviel... Ako sa vyberali deťom mená kedysi a čo je módne dnes

  Svätí, politici, hrdinovia telenoviel... Ako sa vyberali deťom mená kedysi a čo je módne dnes

  „Meno som dostal po Leninovi, keďže na rok, v ktorom som sa narodil, pripadlo práve sté výročie jeho narodenia. Starší brat, narodený na Pražskú jar, je Alexander po Dubčekovi, mladší mal byť Leonid po Brežnevovi, no to sme rodičom našťastie vyhovorili,“ s úsmevom spomína päťdesiatnik Vladimír na pôvod svojho mena. Nie je jediný, koho rodičia sa inšpirovali osobnosťami svojej doby.

 • Obrázok ČO S TÝM „Prečo musím?“ Dá sa vyhnúť povinnej škôlke pre predškolákov?

  ČO S TÝM „Prečo musím?“ Dá sa vyhnúť povinnej škôlke pre predškolákov?

  Škôlka pre päťročné deti bude od septembra povinná. Kým väčšina rodičov rieši, či pre ich deti bude voľné miesto, mamička Andrea má opačný problém. Syna do škôlky dať nechce a hľadá spôsob, ako to urobiť. Viete jej poradiť? Tu je jej príbeh:

 • Obrázok Ženy majú na výplatnej páske o štvrtinu menej ako muži. Na pohovoroch si pýtajú málo

  Ženy majú na výplatnej páske o štvrtinu menej ako muži. Na pohovoroch si pýtajú málo

  Ženy dnes síce majú sviatok, dostávajú veľa gratulácií, muži oslavujú ich nežnosť či pracovitosť, ale čo z toho, keď stále majú na výplatnej páske menej ako muži. Priemerný plat ženy aj so všetkými finančnými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1 230 eur v hrubom. Muž podľa portálu Platy.sk zarobí o takmer štvrtinu viac.

 • Obrázok NÁZOR Riešiť pandémiu či interrupcie? Krajčí má jasno

  NÁZOR Riešiť pandémiu či interrupcie? Krajčí má jasno

  Pekne potichučky, keď každý rieši alarmujúci nárast ochorení a úmrtí na COVID-19, a ako inak – rýchlou zmenou vyhlášky, ktorá má platiť už o dva týždne. Minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý od nástupu do funkcie za každú cenu pretláča obmedzenie interrupcií, urobil ďalší krok.

 • Obrázok Nárok na pandemickú OČR cez jarné prázdniny vzniká len pri zatvorenej škole

  Nárok na pandemickú OČR cez jarné prázdniny vzniká len pri zatvorenej škole

  Sociálna poisťovňa upozorňuje na prázdninový režim pri vyplácaní dávky pandemického ošetrovného. Ak budú základné školy v daných regiónoch v čase pred a po jarných prázdninách otvorené, nárok na pandemické ošetrovné rodičovi nevzniká.

 • Obrázok Svadba? Kdeže, korona! Pandémia drasticky znížila počet sobášov

  Svadba? Kdeže, korona! Pandémia drasticky znížila počet sobášov

  Valentínsky týždeň sa označuje aj za týždeň manželstva, v súčasnej situácii však Slováci na manželstvo nie sú príliš naladení. Dôvodom je pandémia koronavírusu, ktorá výrazne znížila počet svadieb na Slovensku, a to zhruba o štvrtinu.

 • Obrázok Ochrana či buzerácia? Absurdity zákazov vychádzania

  Ochrana či buzerácia? Absurdity zákazov vychádzania

  Nátlak vládnych politikov prinútiť čo najviac ľudí, aby sa nechali plošne otestovať, vytvoril opäť množstvo absurdít aj čo sa týka starostlivosti o deti. Napríklad: Na prechádzku kilometer od bydliska môžete aj bez testu s trojročným dieťaťom, so štvorročným už nie. Tiež môžete odprevadiť dieťa do škôlky, vstúpiť do nej už nie. Pýtať sa na zmysel je zbytočné, skôr sa vynára otázka: Naozaj toto máme dodržiavať?

Ďalšie články v rubrike >