Ženy majú na výplatnej páske o štvrtinu menej ako muži. Na pohovoroch si pýtajú málo

SITA, 8. marca 2021 o 04:20

Ženy dnes síce majú sviatok, dostávajú veľa gratulácií, muži oslavujú ich nežnosť či pracovitosť, ale čo z toho, keď stále majú na výplatnej páske menej ako muži. Priemerný plat ženy aj so všetkými finančnými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1 230 eur v hrubom. Muž podľa portálu Platy.sk zarobí o takmer štvrtinu viac.

Ženy majú nižšie platy aj na vyšších pozíciách.

Foto: Shutterstock.com

Za mzdovou nerovnomernosťou je hneď niekoľko príčin, ukázala analýza portálov Platy.sk a Profesia.sk. „Jednou z nich sú aj iné pracovné preferencie. Na Slovensku máme odvetvia, v ktorých vidíme prevahu jedného pohlavia. Pri ženách sú to sektory ako zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, administratíva či ekonomika, financie a účtovníctvo,“ uviedla PR manažérka Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia. Ako dodala, v reakciách na pracovné ponuky od mužov dominujú telekomunikácie, elektrotechnika a energetika a strojárstvo. Na Slovensku je dlhodobo pozorovateľné, že v sektoroch, kde dominujú ženy, sú platy v priemere nižšie. „Na pozíciách, ktoré vyplnili iba muži, vidíme vyššie priemerné platy ako pri profesiách, ktoré označovali za svoje zamestnanie iba ženy,“ doplnila Richterová.

Zdravotníctvo a sociálna práca, školstvo, ale aj ďalšie odvetvia, v ktorých dominujú ženy, nie sú všade ohodnotené podpriemerne. „Tieto sektory majú v mnohých krajinách Európy lepšie spoločenské a mzdové zaradenie, ako je to u nás na Slovensku,“ podotkla. Ďalším z faktorov, ktoré majú vplyv na platové rozdiely medzi ženami a mužmi, je materská dovolenka. „V našej krajine je starostlivosť o novorodené dieťa takmer vždy na matke. Kým ženy sú niekoľko rokov na materskej dovolenke, ich mužskí kolegovia naberajú v pracovnom živote skúsenosti, s čím často súvisí aj platový progres,“ ozrejmila Richterová.

Ďalším dôležitým dôvodom podľa analýzy, ktorý často súvisí s predošlými spomínanými faktormi, je tiež skutočnosť, že ženy si často už na pracovných pohovoroch pýtajú menej peňazí. Dôvodom môže byť nižšia iniciatíva. „Sú prípady, kedy ženy samy často za živiteľa rodiny považujú muža. Zároveň sa však stretávame s tým, že ženy majú často na trhu práce aj vďaka historickým označovaniam menej sebavedomia a platové vyjednávanie im robí väčší problém. Dôležitým faktom je zároveň aj slovenský fakt, že keď idú ženy do platového vyjednávania, musia vyjednávať s mužským manažérom,“ podotkla Richterová.

Dáta portálu Platy.sk potvrdzujú, že medzi ženami a mužmi sú na Slovensku mzdové rozdiely aj na rovnakých pozíciách. V roku 2020 zarábali manažérky reklamačného oddelenia v priemere 1 439 eur v hrubom. Muži na tejto pozícii zarobili oproti ženám o vyše tretinu viac. Veľké rozdiely možno vidieť aj pri pozíciách HR koordinátor/ka, šéfredaktor/ka či dokladač/ka tovaru. Analýza sa pozrela aj na to, ako sa vyvíja záujem žien o pracovné ponuky v dvoch sektoroch s najvyššími platmi. V informačných technológiách aj vo vrcholovom manažmente je vidieť na Slovensku stále veľkú dominanciu mužov.

Prvé dva mesiace tohto roka priniesli jemný nárast v záujme uchádzačiek o informačné technológie. Kým v roku 2020 tvorili ženy spomedzi kandidátov o IT pozície 16,8 percenta, počas januára a februára tento podiel stúpol o štyri percentá.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >