Nárok na pandemickú OČR cez jarné prázdniny vzniká len pri zatvorenej škole

TASR, 15. februára 2021 o 05:00

Sociálna poisťovňa upozorňuje na prázdninový režim pri vyplácaní dávky pandemického ošetrovného. Ak budú základné školy v daných regiónoch v čase pred a po jarných prázdninách otvorené, nárok na pandemické ošetrovné rodičovi nevzniká.

Ak je škola otvorená, nárok na ošetrovné nevzniká.

Foto: Pravda, Robo Hakl

Jarné prázdniny v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji sú v týždni od 15. do 19. februára 2021, následne v Košickom a Prešovskom kraji od 22. do 26. februára a napokon v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji od 1. do 5. marca.

Organizácia školského roka v materských školách nepozná pojem prázdniny. „Škôlky môžu byť počas celého roka uzatvorené iba na základe rozhodnutia príslušného orgánu - zriaďovateľa, riaditeľa, hygienika, ministra školstva," vysvetlila hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková s tým, že rodičom žiakov v škôlkach, ktoré sú v období zodpovedajúcom jarným prázdninám školákov zatvorené rozhodnutím príslušného orgánu, preto nárok na ošetrovné trvá aj v tomto období. To znamená, že ak príslušný orgán zatvorí škôlku svojím rozhodnutím v období, ktoré zodpovedá obdobiu nastávajúcich jarných prázdnin školákov, rodičia škôlkarov v tom čase nárok na pandemické ošetrovné mať budú.

Čo sa týka školákov, počas krízovej situácie platí to isté ako pri ostatných prázdninách, ktoré spadajú do obdobia školského vyučovania (1. september až 31. august). „Ak bude pred začatím jarných prázdnin prerušené vyučovanie v školách na základe rozhodnutia príslušného orgánu (minister, zriaďovateľ, riaditeľ, hygienik) a toto prerušenie bude trvať aj počas prázdnin, rodičia detí budú mať nárok na ošetrovné aj počas prázdnin," podotkla hovorkyňa.

Dvoráková pripomenula, že pri nároku na ošetrovné stále platí, že z dôvodu starostlivosti o dieťa je nárok na ošetrovné iba za predpokladu, ak je zariadenie zatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu a iba počas obdobia uvedenom v rozhodnutí príslušného orgánu o jeho zatvorení.

Ak si však bude chcieť na obdobie prázdnin uplatniť nárok na výplatu ošetrovného rodič dieťaťa, ktorého materská škola alebo škola nebola zatvorená rozhodnutím príslušného orgánu, tak nárok na pandemické ošetrovné z dôvodu starostlivosti nebude mať. Výnimku tvoria iba tí, ktorých dieťa je v karanténe alebo ochorie a potrebu starostlivosti pri karanténe alebo chorobe potvrdí lekár.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >