- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Čítajte deťom dlhé príbehy, rozvoju mozgu to prospieva viac než ich sledovanie v televízii
Deťom, ktoré trávia veľa času na internete, chýba hlboké literárne čítanie hoci aj tri hodiny denne. Ak čítajú len orientačne, rýchlo a plytko, ich mozog sa nevyvíja tak, ako je potrebné. Upozorňuje na to vysokoškolská pedagogička Ľudmila Hrdináková.
-
Juraj Hipš: Vďaka pubertálnym dcéram som sa stal svätcom
„Chcem, aby moje deti neboli priemerné. Desí ma, ak by boli šedou masou,“ hovorí v našej každotýždňovej ankete o rodičovstve Juraj Hipš, ktorý je nielen riaditeľom mimovládnej organizácie Živica, ale aj otcom troch detí, Viktórie (14), Iniye (14) a Yoriho (5).
-
Zaznamenávame obrovský nárast detských depresií, hovorí psychiater Igor Škodáček
Docent Igor Škodáček je bývalý prednosta Kliniky detskej psychiatrie v Bratislave. Dodnes na nej pomáha detským pacientom. Hovorí, že časy sa zmenili, rovnako aj detské problémy. Napriek tomu základ psychickej pohody detí je stále rovnaký - v rodinách, v rozhovoroch a záujme o detský svet.
-
10 fungujúcich rád, ako okamžite zlepšiť vzťah s dieťaťom
Rodičia svoje deti milujú, ale ako často priznávajú, vychovávať potomkov je tá najťažšia práca na svete. Deti sa veľakrát nesprávajú tak, ako by sme chceli, časté sú konflikty, ktoré rodičov vyčerpávajú a deti môžu negatívne poznamenať.
-
FOTO: Nazrite do súkromia Katky Koščovej. Malá dcéra lozí po nábytku, syn sa pripravuje do školy
Katka Koščová to má doma pestré. Jej dcéra Anna v decembri dovŕšila rok a momentálne skúša vyliezť, kam je to len možné, syn Adam sa už pomaly pripravuje do školy. Má tam nastúpiť v septembri a jej výber speváčka pred blížiacim sa termínom zápisu starostlivo zvažuje.
-
Vyrobte si vlastný krém, s originálnou vôňou aj prísadami. Šetrný a účinný
Skúšali ste si vyrobiť vlastný krém? Je to veľmi zábavné a jednoduché. Najväčšou výhodou je, ako pri väčšine domácich výrobkov – slobodná voľba druhu a známe zloženie. V neposlednom rade je tu aj ekologické hľadisko, keď neprispievate k ničeniu pralesov a produkcii ďalších plastových obalov. Ako na to?
-
Kedy odísť do pôrodnice? Nechoďte zbytočne skoro
Máte krátko pred pôrodom? Potom vás najviac zaujíma, kedy nastane ten správny čas, odísť do pôrodnice.
-
Skoro polovica slovenských mužov si myslí, že dieťa trpí, ak matka pracuje
S tvrdením, že deti trpia, ak je ich matka zamestnaná na plný úväzok, súhlasí 37 percent obyvateľov Slovenska, presnejšie 40 percent mužov a 35 percent žien. Vyplýva to z prieskumu v stredourópskych krajinách, ktorý pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predstavila Slovenská akadémie vied.
-
Video: Čo robiť, keď sa dieťa dusí. Vaša prvá pomoc mu môže zachrániť život
Novorodenci a dojčatá sa môžu veľmi rýchlo začať dusiť, ale tento vážny zdravotný problém sa nevyhýba ani starším deťom. Viete, čo v takej chvíli robiť? Ide doslova o minúty.
-
Aj z hľadania vnútorného šťastia je dnes biznis. Vyskúšali sme workshop o indiánskych praktikách
Chcete zažiť nepoznané? Objaviť vlastné netušené hranice? Workshopy, meditačné či liečebné kurzy sebapoznania sú dnes veľmi módne. Vyskúšali sme jeden z nich.
-
Dvom tretinám detí chýba dôležitý vitamín D, hlavne teraz na jar. Ako ho doplniť?
Dve tretiny deti majú nedostatok veľmi dôležitého vitamínu D, ukázala nedávna štúdia českého Štátneho zdravotného ústavu. Dá sa predpokladať, že na Slovensku by výsledky boli veľmi podobné.
-
Budem požiarnikom! Berte vážne, čím chce byť vaše dieťa, nech to znie akokoľvek bláznivo
Detské túžby sú úprimné a slobodné. Počúvajte ich a podporujte. Tak máte najväčšiu šancu, že vaše dieťa si zvolí vo svojom živote tú pravú cestu, ktorá ho zaujíma a napĺňa.
-
Veľká štúdia znovu dokázala, že vakcína proti osýpkam nespôsobuje autizmus
Štúdia, počas ktorej desať rokov pozorovali vyše 650-tisíc dánskych detí, priviedla vedcov k tomu istému záveru, aký mali aj predchádzajúce výskumy: vakcína proti osýpkam, mumpsu (zápalu príušných žliaz) a rubeole (ružienke), teda súhrnne vakcína MMR, nezvyšuje riziko autizmu u detí.
-
Speváčka Ewa Farna ukázala svoje rastúce bruško, dlho ho tajila
Speváčka Ewa Farna (25) dokázala svoje tehotenské bruško utajiť dlhé mesiace, po zverejnení, že sa stane mamou, ho však už neskrýva.
-
Špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová: Poruchy učenia sa a pozornosti nepodceňujte. Ako deťom pomôcť?
„Porucha pozornosti a učenia sa nie je vidieť. Aj preto má okolie niekedy tendenciu ťažkosti bagatelizovať,“ hovorí špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová.
-
Do dospelosti bez kazu. Je pečatenie detských zubov výhodné?
Dá sa bojovať proti zubnému kazu aj inak ako dôkladným čistením zubov? Niektorí ľudia majú zdravý chrup bez väčšej námahy, iní sa oň márne snažia najrôznejšími spôsobmi. Lekári ponúkajú ako možnosť zapečatenie zubov špeciálnou pastou. Je to dobré riešenie?
-
Deti sa môžu zapojiť do súťaže Detská mapa sveta. Víťazné práce pôjdu do Japonska
Celoslovenskú súťaž Detská mapa sveta organizujú Geografický ústav Slovenskej akadémie vied spolu s Kartografickou spoločnosťou. Deti do 16 rokov zo všetkých typov škôl súťažia do konca marca v kreatívnom zobrazovaní sveta.
-
Čo si obliekali naši olympionici? Zaujímavá výstava ukáže, ako sa menila móda na jednotlivých olympijských hrách
V čom reprezentovali Slovensko naši olympionici na jednotlivých zimných olympijských hrách? Pre športovo založené rodiny, ale nielen tie, pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi zaujímavú výstavu - Móda z olympiád.
-
Foto: Najlepšie retro hračky. Céčka, walkman... Mali ste ich tiež doma?
Výzva: koľko z nasledujúcich retro hračiek ste mali vo svojej detskej izbe?
-
Sedí vaše dieťa v autosedačke v zimnej bunde? Vystavujete ho smrteľnému riziku
Pútate dieťa do autosedačky v zimnej bunde? Robí to tak väčšina rodičov a nevidíme na tom nič zlého, veď dieťa predsa chránia bezpečnostné pásy a sedačka.