Ako žiť bez plienok? Trocha logiky, trocha intuície, a ide to, radí Nikola Bezáková

Patricia Poprocká, 20. marca 2019 o 06:00

Patria plienky a deti nerozlučne k sebe? Rodičia vláčiaci balíky pampersiek z obchodov si pri tejto otázke asi klopú na čelo, sú však aj takí, ktorí to skúšajú inak. A úspešne.

Nikola Bezáková s dcérkou.

Foto: archív Nikoly Bezákovej

Isteže, nie sme prírodné národy, kde polonahé matky nosia nahé deti celý deň v náručí a pri vykonaní potreby svojho bábätka ho jednoducho odsunú. Ak to nestihnú, sú predmetom smiechu ostatných, upracú a ide sa ďalej.

Fungovať bez plienky je v našej kultúre pri našom spôsobe života ťažšie, no dá sa aj to. Alebo aspoň spotrebu plienok obmedziť. Pezinčanka Nikola Bezáková je príkladom, a dokonca organizuje workshopy, kde iný prístup ukazuje aj ostatným. Poradenstvo z facebooku chce rozšíriť na vlastný web, zameraný na látkové plienky a rastúce veci pre bábätká z prírodných materiálov.

Nikola kombinuje bezplienkovú metódu s látkovými plienkami. Snaží sa vytvárať čo najmenej odpadu.

Foto: archív Nikoly Bezákovej

Nikole záleží na našej planéte. Ako vysvetlila, má malú dcérku a nechce, aby jej dieťa už odmalička vytváralo nerozložiteľný odpad. Tak prešla na látkové plienky, ktoré strieda z bezplienkovou metódou.

„Ukazujem ekologickejší, lacnejší a hlavne zdravší spôsob prebaľovania pre bábätko. Rodičia, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie, a chcú pre dieťa to najlepšie, rozumejú, že jednorazové plienky predstavujú trvalo neudržateľný prístup, ktorým sa tvorí nerozložiteľný odpad. Ten buď skončí na skládke alebo v spaľovni,“ vysvetľuje.

Začiatky pokus - omyl

Sama svojej dcére dáva látkové plienky a zároveň praktizuje aj bezplienkovanie. „Bezplienkovú metódu používame hlavne vtedy, keď má prísť veľká potreba. Väčšinou je to spojené aj s tou malou,“ usmieva sa Nikola.

Priznáva, že to nešlo vždy dokonale. „Na začiatku sú pokusy a omyly, no akonáhle sa vám to začne dariť, budete chcieť pokračovať a veriť si, že to s bábätkom zvládnete,“ približuje.

Ako vraví, dôležité je sledovať reakcie bábätka. „Podľa nich sa naučíme odhadnúť, kedy ide vykonať potrebu. Bábätko vyzliečeme a v bezpečnej polohe, v takzvanom klbku ho podržíme nad nočníkom, umývadlom, záchodom, a podobne,“ vysvetľuje.

Podľa čoho rozpoznať, že sa bábätko chystá na potrebu? Napríklad ak si dá počas dojčenia samé prestávku, mračí sa, mrví, robí rôzne grimasy. Dá sa tiež predpokladať, že ju urobí po prebudení, nadojčení. Tiež ak sa napríklad nevykakalo večer, s veľkou pravdepodobnosťou to urobí ráno.
„Začať sa dá položením bábätka na nepremokavú podložku a sledovaním reakcií, keď vykonáva potreby,“ radí Nikola Bezáková.

Sama sa v začiatkoch spoliehala na intuíciu. „Príliš nám to ale nešlo, tak som prešla som na časovanie a to nám pomohlo,“ opisuje.

Látkové plienky zabezpečia dostatočný komfort aj počas noci.

Foto: archív Nikoly Bezákovej

Prekonať pohodlnosť, o nič iné nejde

Mnohým rodičom sa bezplienkovanie zdá ako niečo neprirodzené a veľká „otročina“ - neustále sledovať dieťa a odhadovať, čo ide práve robiť nejakú potrebu. Argumentujú, že potom nestíhajú iné bežné činnosti. Nikola nesúhlasí. „Všetko sa dá, keď sa chce a určite ide aj o priority.“

Väčšinou je to predovšetkým pohodlnosť, ktorá rodičov drží pri jednorazových plienkach. Špinavú jednoducho vyhodiť, z kabelky vybrať novú, krásne poskladanú, ktorá nezaberá ani veľa miesta...

„Je to o pohodlí rodičov, jednorazová plienka je pohodlná pre nich,“ súhlasí Nikola Bezáková. Vraví však, že čo sa týka trvácnosti, vydržia jednorazová plienka aj látková rovnako. „Ak máte kvalitnú bambusovú vkladačku a flísovú separačku, látková plienka vie vydržať 2 až 3 hodiny, kým je bábätko v suchu. Dlhšie by nemalo byť ani v jednorazovej plienke,“ pripomína.

Riešenie je aj v noci: „Ak dáte nohavičkovú plienku s vlnenými nohavičkami, máte zabezpečený maximálne priedušný prebaľovací systém z prírodných materiálov,“ vysvetľuje.

Šetrí sa príroda aj peniaze

Áno, látkové plienky treba prať, človek však nevytvára odpad. Navyše, stále to vyjde lacnejšie než kúpa neekologických výrobkov.

„Je spočítané, že náklady na vodu, elektrinu, prášky sú stále nižšie ako na jednorazové plienky,“ vysvetľuje Nikola Bezáková. Okrem toho, prášky či gély si dnes ľahko možno vyrábať aj doma vlastné, čo predstavuje ďalšiu úsporu.

„Odporúčam prať v ekologických sypkých práškoch, ktoré sú ľahko odbúrateľné a nepredstavujú záťaž pre životné prostredie a sú podstatne lepšie pre plienky a biele prádlo ako prací gél. Bývajú zabalené v papierových vreckách, ktoré sa dajú recyklovať alebo niektoré dokonca aj kompostovať,“ vraví Nikola.

Nikolinej dcére látkové plienky umožňujú dostatok pohybu.

Foto: archív Nikoly Bezákovej

Látkovky pohyb neobmezujú

Niektorí rodičia sa obávajú, že v látkových plienkach má dieťa obmedzenú pohyblivosť, v dôsledku čoho môže zaostávať v motorickom vývoji.

Nie je to však o plienkach, ale o tom, koľko má dieťa pohybu, či trávi čas aj úplne rozbalené bez plienok a podobne.

„My chodíme spolu cvičiť a moja dcéra Olivka tam je spomedzi detí najpohyblivejšia a to máme látkovky,“ približuje Nikola vlastnú skúsenosť.
Bábätko treba nechávať rozbalené na podložke nielen kvôli pohyblivosti, ale aj nech sa prevetrá pokožka.

Ekoživot

Nikola Bezáková žije ekologicky aj v iných oblastiach. „K nášmu životnému štýlu patria aj bicykle. Bývame v meste, kde vieme vybaviť všetko, či už peši alebo na bicykli. Nákupy robíme tak, že kupujeme väčšie balenia, máme vlastné sáčky a tašky, preferujeme sklo pred plastom. Prešli sme na tuhú drogériu, prací prášok čapujeme do svojej nádoby. Snažíme sa podporovať lokálnych výrobcov. Absolvovali sme aj swapy oblečenia a dávame oblečeniu druhú šancu,“ vysvetľuje.

Ekovýbavička.

Foto: archív Nikoly Bezákovej

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >