- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Tichý boj otcov. Popôrodná úzkosť sa netýka len žien. Toto sú príznaky mužskej depresie
Viete, že popôrodná depresia sa môže týkať aj otcov? Narodenie dieťaťa je zásahom do života oboch rodičov a „popôrodná depresia u mužov,“ je síce menej známa, ale existuje. Aké sú znaky?
-
Treba v aute vypínať airbag a môže cesta lietadlom spôsobiť predčasný odtok plodovej vody? 10 najčastejších otázok o cestovaní v tehotenstve
Mali sme kúpené letenky na Sicíliu, vybavené ubytovanie, naplánované výlety, všetko asi mesiac vopred. Pár dní pred termínom odletu som však zistila, že som tehotná. S partnerom sme váhali, či cestovať alebo nie. Napokon sme to zrušili z prozaického dôvodu – bolo mi nevoľno a cítila som veľkú únavu, takže bolo úplne jedno, či ležím doma alebo na Sicílii.
-
„Od zúfalstva som si ľahla spať do vane...“ Horúčavy dávajú zabrať aj psychike, čo robiť, keď teplo zvyšuje úzkosť?
„Ach, skončí sa toto teplo niekedy?“ Horúčavy dávajú zabrať každému, zraniteľné sú najmä deti a starí ľudia, svoje si však zažívajú aj budúce mamičky, pre ktorých je toto obdobie tiež nesmierne náročné. Nielen fyzicky, mnohé tehotné ženy zažívajú pocity úzkosti.
-
Obyčajný a predsa výnimočný pôrod. Čo myslíte, koľko z toho by bolo dovolené v našich pôrodniciach?
Bol by to taký obyčajný príbeh obyčajného pôrodu, keby sme mohli takéto veci označiť za obyčajné aj v našich pôrodniciach. To, čo sa udialo pred časom v Havířove v Česku je u nás stále aj napriek snahe našich pôrodníc vychádzať rodičom v ústrety skôr raritou. Schválne, čo myslíte, čo všetko by z nasledujúceho príbehu dovolil zdravotnícky personál u nás?
-
Milý príbeh. Do pôrodnice s eskortou. Ako policajti pomohli mladému páru na preplnenej diaľnici
Ako z filmu, mladý pár sa ponáhľa z Trnavy do bratislavskej pôrodnice a má skutočne na mále. Dieťa sa pýta na svet, pôrodné kontrakcie silnejú, budúci otec šliape na plyn. Rýchlu jazdu si všimnú policajti, ktorí ich auto, samozrejme, zastavujú.
-
Šokujúce alebo inšpiratívne? Čo si myslíte o tomto pôrode, keď pri ňom pomáha staršia dcéra?
Je toto už príliš? Každá žena by mala rodiť, ako chce, v polohe a prostredí, ako sa jej žiada, dokonca aj v spoločnosti, aká jej vyhovuje. Nasledujúca séria fotografií ukazuje v našich končinách naozaj čosi nevídané.
-
VIDEO Kontakt koža na kožu po cisárskm reze môže vyzerať aj takto
Veľa s o ňom hovorí, v mnohých pôrodniciach ho odmietajú umožniť, pretože si jednoducho nevedia predstaviť, ako by mal vyzerať. Isteže, kontakt koža na kožu po ciráskom reze je niečo iné ako po prirodzenom pôrode, je však možný a dokonca takto nádherný ako na nasledujúcom krátkom videu.
-
Mamičky, pozor! Táto pôrodnica ponúka v lete bezplatné predpôrodné kurzy, novinkou je aj príprava na dojčenie
Nemocnica v Komárne pripravila predpôrodné kurzy pre budúce mamičky, počas prázdnin bezplatne. Predpôrodná príprava zahŕňa stretnutia s pôrodnou asistentkou a laktačnou poradkyňou.
-
Česká vláda chce zaviazať nemocnice, aby pomáhali ženám s dojčením, pripúšťa dokonca tresty. A čo na Slovensku?
Počet výhradne dojčených detí pri odchode z pôrodnice klesá, preto sa české ministerstvo zdravotníctva rozhodlo zakročiť. Chce, aby nemocnice viac pomáhali ženám s dojčením a chránili ich pred marketingovými praktikami výrobcov umelého mlieka, cumlíkov a iných produktov.
-
Zabehla polmaratón, ani netušila, že je tehotná. Dvojičky napokon porodila prirodzene, čo je dnes rarita
Luciin syn mal 13 mesiacov, keď sa pri bežeckých tréningoch začala cítiť nesvoja. Vysoký tep, hormonálne výkyvy… Lekárova odpoveď na jej stav bola jednoznačná: „Veď to je tam samá ruka, samá noha.“ Čakala dvojičky, a to už 18. týždňov.
-
Dá sa to vo Švédsku, prečo nie u nás?
Bábätko narodené v 29. týždni tehotenstva nemusí byť zákonite umiestnené do inkubátora, aby prežilo. Že to tak nie je? Pozrite si nasledujúce video zo Švédska. Bábätko bezprostredne po narodení putuje na matkinu hruď a v kontakte koža na kožu robia zdravotníci všetky ďalšie úkony.
-
Slzy, mdloby, závraty... Čo všetko môže byť predzvesťou tehotenstva
Tisnú sa vám slzy do očí pri pozeraní romantického filmu, alebo hoci len pri pohľade na krásnu prírodnú scenériu? Nemusíte sa báť, že starnete alebo strácate rozum, aj takáto navonok banalita môže signalizovať, že čakáte bábätko.
-
Konečne! Ženy si môžu vybrať, koho chcú mať pri pôrode a nemocnica im to musí umožniť. Kedy ale môže lekár sprievod stále vykázať?
Ženy si môžu zvoliť blízku osobu, ktorá ich bude pri pri pôrode sprevádzať, od júna im toto právo garantuje zákon, ktorý konečne nadobudol účinnosť. Výhodou oproti dnešnému stavu je, že vybraný človek môže byť so ženou celý čas od príchodu do nemocnice, doteraz si zariadenia určovali, na ktorú fázu pôrodu sprevádzajúcu osobu vpustia.
-
Unikátne odhalenia: Čo všetko vníma dieťa v maternici ešte pred narodením a aký vplyv na jeho psychiku má citové rozpoloženie matky?
Aký je život dieťaťa pred narodením? Vníma oveľa viac než by si mnohí mysleli a na jeho osobnosť a emocionálny stav majú vplyv aj rozhodnutia, ktoré robia jeho rodičia ešte počas jeho života v maternici. Viac opisuje kniha, ktorá sa dostáva na slovenský trh.
-
Priam neuveriteľný príbeh: K cystickej fibróze sa pridružila cukrovka, no Marcela sa teší z druhého synčeka: „U mňa je vždy všetko komplikované, iné ani nepoznám“
Cystická fibróza je vážna diagnóza a v prípade Marcely (33) zďaleka nie jediná. Napriek početným zdravotným komplikáciám sa však mladá žena teší už z narodenia druhého synčeka, aj keď – jednoduché to nebolo.
-
Tehotenské chute, prečo vznikajú? Je choré, ak má žena chuť na hlinu či psie granuly?
Celé tehotenstvo som sa nemohla na jogurty a paradajky ani pozrieť, už pri myšlienke na ne ma napínalo. Dovtedy patrili k mojim obľúbeným jedlám. Naopak, priam ako z učebnice, nevedela som sa dojesť kyslej kapusty a uhoriek. A hoci som si nevedela predstaviť, že sa to ešte niekedy zmení, po narodení dcéry sa mi skutočne chute vrátli do normálu, spomína Alica.
-
Má dieťa narodené cisárskym rezom slabšiu imunitu a možno po ňom ešte rodiť prirodzene? Sedem mýtov a faktov o cisárskom reze. Aká je pravda?
Cisárskym rezom sa na Slovensku rodí každé tretie dieťa. Hoci by to mal byť život zachraňujúci úkon v prípade, že nie je možné porodiť prirodzene, neraz sa k nemu uchyľujú zdravotníci aj v neoprávnených prípadoch a preto sú požiadavky na zníženie počtu cisárskych rezov oprávnené.
-
Cisársky rez, život zachraňujúci i nebezpečný zároveň. Prečo je po ňom dobré piť kávu a v čom pomáha žuvačka?
Cisárskym rezom končí u nás každé tretie tehotenstvo. Hoci sú mnohí ľudia presvedčení, že je jedno, akým spôsobom príde dieťa na svet, nie je to tak. Cisársky rez je operácia, vážny zásah do organizmu, ktorý môže mať v prípade komplikácií aj fatálne následky. Negatívny vplyv má aj na samotné bábätká a ich imunitu.
-
Strach dokáže skomplikovať aj úplne bezproblémový pôrod. Čo robí s telom ženy a ako s ním pracovať?
Psychická pohoda má na pôrod väčší vplyv než by sa mohlo zdať. Potvrdzujú to mnohé štúdie i odborníci, podľa ktorých by sa na ňu malo pri pôrodoch dbať väčšmi než doteraz. Ak by sme to mali zhrnúť jednou vetou, znela by: Nebojte sa!
-
Nedarí sa počať dieťa? Doprajte si čas
Bola to dlhá cesta, ale stála za to. Aj keď netuším, vďaka čomu sa to napokon zvrtlo k dobrému, približuje svoj príbeh Petra, jedna z množstva žien, ktoré boli podľa štatistík neplodné. Má tri deti. Všetky počala prirodzene.