- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Zabehla polmaratón, ani netušila, že je tehotná. Dvojičky napokon porodila prirodzene, čo je dnes rarita
Luciin syn mal 13 mesiacov, keď sa pri bežeckých tréningoch začala cítiť nesvoja. Vysoký tep, hormonálne výkyvy… Lekárova odpoveď na jej stav bola jednoznačná: „Veď to je tam samá ruka, samá noha.“ Čakala dvojičky, a to už 18. týždňov.
-
Dá sa to vo Švédsku, prečo nie u nás?
Bábätko narodené v 29. týždni tehotenstva nemusí byť zákonite umiestnené do inkubátora, aby prežilo. Že to tak nie je? Pozrite si nasledujúce video zo Švédska. Bábätko bezprostredne po narodení putuje na matkinu hruď a v kontakte koža na kožu robia zdravotníci všetky ďalšie úkony.
-
Slzy, mdloby, závraty... Čo všetko môže byť predzvesťou tehotenstva
Tisnú sa vám slzy do očí pri pozeraní romantického filmu, alebo hoci len pri pohľade na krásnu prírodnú scenériu? Nemusíte sa báť, že starnete alebo strácate rozum, aj takáto navonok banalita môže signalizovať, že čakáte bábätko.
-
Konečne! Ženy si môžu vybrať, koho chcú mať pri pôrode a nemocnica im to musí umožniť. Kedy ale môže lekár sprievod stále vykázať?
Ženy si môžu zvoliť blízku osobu, ktorá ich bude pri pri pôrode sprevádzať, od júna im toto právo garantuje zákon, ktorý konečne nadobudol účinnosť. Výhodou oproti dnešnému stavu je, že vybraný človek môže byť so ženou celý čas od príchodu do nemocnice, doteraz si zariadenia určovali, na ktorú fázu pôrodu sprevádzajúcu osobu vpustia.
-
Unikátne odhalenia: Čo všetko vníma dieťa v maternici ešte pred narodením a aký vplyv na jeho psychiku má citové rozpoloženie matky?
Aký je život dieťaťa pred narodením? Vníma oveľa viac než by si mnohí mysleli a na jeho osobnosť a emocionálny stav majú vplyv aj rozhodnutia, ktoré robia jeho rodičia ešte počas jeho života v maternici. Viac opisuje kniha, ktorá sa dostáva na slovenský trh.
-
Priam neuveriteľný príbeh: K cystickej fibróze sa pridružila cukrovka, no Marcela sa teší z druhého synčeka: „U mňa je vždy všetko komplikované, iné ani nepoznám“
Cystická fibróza je vážna diagnóza a v prípade Marcely (33) zďaleka nie jediná. Napriek početným zdravotným komplikáciám sa však mladá žena teší už z narodenia druhého synčeka, aj keď – jednoduché to nebolo.
-
Tehotenské chute, prečo vznikajú? Je choré, ak má žena chuť na hlinu či psie granuly?
Celé tehotenstvo som sa nemohla na jogurty a paradajky ani pozrieť, už pri myšlienke na ne ma napínalo. Dovtedy patrili k mojim obľúbeným jedlám. Naopak, priam ako z učebnice, nevedela som sa dojesť kyslej kapusty a uhoriek. A hoci som si nevedela predstaviť, že sa to ešte niekedy zmení, po narodení dcéry sa mi skutočne chute vrátli do normálu, spomína Alica.
-
Má dieťa narodené cisárskym rezom slabšiu imunitu a možno po ňom ešte rodiť prirodzene? Sedem mýtov a faktov o cisárskom reze. Aká je pravda?
Cisárskym rezom sa na Slovensku rodí každé tretie dieťa. Hoci by to mal byť život zachraňujúci úkon v prípade, že nie je možné porodiť prirodzene, neraz sa k nemu uchyľujú zdravotníci aj v neoprávnených prípadoch a preto sú požiadavky na zníženie počtu cisárskych rezov oprávnené.
-
Cisársky rez, život zachraňujúci i nebezpečný zároveň. Prečo je po ňom dobré piť kávu a v čom pomáha žuvačka?
Cisárskym rezom končí u nás každé tretie tehotenstvo. Hoci sú mnohí ľudia presvedčení, že je jedno, akým spôsobom príde dieťa na svet, nie je to tak. Cisársky rez je operácia, vážny zásah do organizmu, ktorý môže mať v prípade komplikácií aj fatálne následky. Negatívny vplyv má aj na samotné bábätká a ich imunitu.
-
Strach dokáže skomplikovať aj úplne bezproblémový pôrod. Čo robí s telom ženy a ako s ním pracovať?
Psychická pohoda má na pôrod väčší vplyv než by sa mohlo zdať. Potvrdzujú to mnohé štúdie i odborníci, podľa ktorých by sa na ňu malo pri pôrodoch dbať väčšmi než doteraz. Ak by sme to mali zhrnúť jednou vetou, znela by: Nebojte sa!
-
Nedarí sa počať dieťa? Doprajte si čas
Bola to dlhá cesta, ale stála za to. Aj keď netuším, vďaka čomu sa to napokon zvrtlo k dobrému, približuje svoj príbeh Petra, jedna z množstva žien, ktoré boli podľa štatistík neplodné. Má tri deti. Všetky počala prirodzene.
-
Nešiť, nesadať na medzu. Čo zakazovali predkovia tehotným ženám a čo zostalo dodnes
Nič nešiť ani neplátať, nepozerať sa na mrzákov, nechodiť na zábavy či neubližovať zvieratám. Na tehotné ženy sa v minulosti vzťahovalo množstvo obmedzení. Naši predkovia verili, že ich dodržiavanie prispeje k tomu, aby mala žena ľahký pôrod a narodilo sa jej zdravé dieťa.
-
Žiadne tabu. Je sex v tehotenstve rizikom, či si ho možno užiť bez obáv?
Sex v tehotenstve – áno či nie? Na túto tému je stále veľa mýtov a niekedy až neuveriteľných predsudkov. Faktom je, že milovanie počas nízkorizikového tehotenstva nepredstavuje nebezpečenstvo pre ženu ani pre plod. Kedy ale lekári odporúčajú sexuálne aktivity obmedziť?
-
Pôrodný príbeh: Bábätko sa neotočilo hlavičkou dolu, jeho matka zvolila netradičné riešenie. „Bála som sa, ale do piatich minút bolo hotovo.“
Ak sa bábätko neotočí v maternici pred pôrodom hlavičkou dolu, najčastejšie príde na svet cisárskym rezom. Aj keď nie je vždy nevyhnutný, lekári ho v tomto prípade volia ako bezpečnejšiu alternatívu. Je tu však ešte ďalšia možnosť, a to otočiť dieťa ešte v maternici do želanej polohy manuálne. Košičanka Janka o tom vie svoje.
-
Krvácanie v tehotenstve, postrach každej ženy. Kedy je nebezpečné a kedy o nič nejde?
„Bola som v piatom mesiaci, keď som z ničoho nič začala krvácať. Veľmi som sa prestrašila, s manželom sme okamžite utekali do nemocnice a ja som sa v duchu prihovárala bábätku, že nie, že to predsa nie je možné, aby sme sa zrazu len tak rozdelili, aby bol koniec,“ opisuje Petra nemilú skúsenosť a obavy z potratu.
-
Je normálne, že po pôrode bolí brucho a ako sa starať o poranenia? Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o šestonedelí
Aké je krásne a jedinečné, také vie byť aj náročné. Reč je o šestonedelí, teda prvých šiestich týždňoch po narodení bábätka. Žena si musí vytvoriť nový režim fungovania s dieťaťom, okrem toho prechádza ešte množstvom fyzických zmien, keď sa jej telo po pôrode vracia do pôvodného stavu. Aké zmeny, procesy i pocity sú pre toto obdobie prirodzené?
-
KVÍZ o počatí. Má orgazmus vplyv na ovuláciu? Ako dlho prežijú spermie v tele ženy?
Prešiel si tým každý z nás, no ako dobre sa vyznáme v teórii? Aká je životnosť spermií, čo je fétus a môžu mať dvojičky dvoch rozličných otcov? Otestujte si znalosti v našom dnešnom kvíze!
-
„Neprebaľujte ju, lebo jej ublížite.“ Výpovede žien o tom, čo zažili po pôrode na oddeleniach šestonedelia, a je to teda sila!
Darmo médiá píšu o dôležitosti kontaktu koža na kožu v prvých hodinách a dňoch po pôrode, darmo sa zdôrazňujú nenahraditeľné prínosy dojčenia a potreba podpory matiek, v niektorých našich nemocniciach akoby zastal čas. „Nedojčite ju dnes, stačí zajtra,“ žiaľ, aj takýchto pokynov sa dnes dostáva matkám na oddelení šestonedelia.
-
Tehotenstvo a kilogramy. Koľko môže pribrať tehotná žena podľa najnovších poznatkov? Je normálne, ak krátko pred pôrodom schudne?
Tehotenstvo a nárast hmotnosti idú ruka v ruke. Kedysi sa udávalo, že ideálny nárast hmotnosti je 12 kilogramov, v čom je započítaná aj váha bábätka, placenty či plodovej vody. Platí to aj dnes?
-
Tehotenskú cukrovku neberte na ľahkú váhu. Môže poškodiť zdravie navždy
Tehotenská cukrovka postihuje čoraz viac žien. Jej výskyt stúpa súčasne s nárastom cukrovky v spoločnosti, najmä u žien nad 35 rokov. Podľa údajov zdravotnej poisťovne Dôvera má tehotenskú cukrovku každá ôsma žena, čo vôbec nie je málo. A hoci väčšina z nich nepociťuje výrazné ťažkosti, tehotenská cukrovka prináša riziká pre ňu aj dieťa.