- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Má dieťa narodené cisárskym rezom slabšiu imunitu a možno po ňom ešte rodiť prirodzene? Sedem mýtov a faktov o cisárskom reze. Aká je pravda?
Cisárskym rezom sa na Slovensku rodí každé tretie dieťa. Hoci by to mal byť život zachraňujúci úkon v prípade, že nie je možné porodiť prirodzene, neraz sa k nemu uchyľujú zdravotníci aj v neoprávnených prípadoch a preto sú požiadavky na zníženie počtu cisárskych rezov oprávnené.
-
Cisársky rez, život zachraňujúci i nebezpečný zároveň. Prečo je po ňom dobré piť kávu a v čom pomáha žuvačka?
Cisárskym rezom končí u nás každé tretie tehotenstvo. Hoci sú mnohí ľudia presvedčení, že je jedno, akým spôsobom príde dieťa na svet, nie je to tak. Cisársky rez je operácia, vážny zásah do organizmu, ktorý môže mať v prípade komplikácií aj fatálne následky. Negatívny vplyv má aj na samotné bábätká a ich imunitu.
-
Strach dokáže skomplikovať aj úplne bezproblémový pôrod. Čo robí s telom ženy a ako s ním pracovať?
Psychická pohoda má na pôrod väčší vplyv než by sa mohlo zdať. Potvrdzujú to mnohé štúdie i odborníci, podľa ktorých by sa na ňu malo pri pôrodoch dbať väčšmi než doteraz. Ak by sme to mali zhrnúť jednou vetou, znela by: Nebojte sa!
-
Nedarí sa počať dieťa? Doprajte si čas
Bola to dlhá cesta, ale stála za to. Aj keď netuším, vďaka čomu sa to napokon zvrtlo k dobrému, približuje svoj príbeh Petra, jedna z množstva žien, ktoré boli podľa štatistík neplodné. Má tri deti. Všetky počala prirodzene.
-
Nešiť, nesadať na medzu. Čo zakazovali predkovia tehotným ženám a čo zostalo dodnes
Nič nešiť ani neplátať, nepozerať sa na mrzákov, nechodiť na zábavy či neubližovať zvieratám. Na tehotné ženy sa v minulosti vzťahovalo množstvo obmedzení. Naši predkovia verili, že ich dodržiavanie prispeje k tomu, aby mala žena ľahký pôrod a narodilo sa jej zdravé dieťa.
-
Žiadne tabu. Je sex v tehotenstve rizikom, či si ho možno užiť bez obáv?
Sex v tehotenstve – áno či nie? Na túto tému je stále veľa mýtov a niekedy až neuveriteľných predsudkov. Faktom je, že milovanie počas nízkorizikového tehotenstva nepredstavuje nebezpečenstvo pre ženu ani pre plod. Kedy ale lekári odporúčajú sexuálne aktivity obmedziť?
-
Pôrodný príbeh: Bábätko sa neotočilo hlavičkou dolu, jeho matka zvolila netradičné riešenie. „Bála som sa, ale do piatich minút bolo hotovo.“
Ak sa bábätko neotočí v maternici pred pôrodom hlavičkou dolu, najčastejšie príde na svet cisárskym rezom. Aj keď nie je vždy nevyhnutný, lekári ho v tomto prípade volia ako bezpečnejšiu alternatívu. Je tu však ešte ďalšia možnosť, a to otočiť dieťa ešte v maternici do želanej polohy manuálne. Košičanka Janka o tom vie svoje.
-
Krvácanie v tehotenstve, postrach každej ženy. Kedy je nebezpečné a kedy o nič nejde?
„Bola som v piatom mesiaci, keď som z ničoho nič začala krvácať. Veľmi som sa prestrašila, s manželom sme okamžite utekali do nemocnice a ja som sa v duchu prihovárala bábätku, že nie, že to predsa nie je možné, aby sme sa zrazu len tak rozdelili, aby bol koniec,“ opisuje Petra nemilú skúsenosť a obavy z potratu.
-
Je normálne, že po pôrode bolí brucho a ako sa starať o poranenia? Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o šestonedelí
Aké je krásne a jedinečné, také vie byť aj náročné. Reč je o šestonedelí, teda prvých šiestich týždňoch po narodení bábätka. Žena si musí vytvoriť nový režim fungovania s dieťaťom, okrem toho prechádza ešte množstvom fyzických zmien, keď sa jej telo po pôrode vracia do pôvodného stavu. Aké zmeny, procesy i pocity sú pre toto obdobie prirodzené?
-
KVÍZ o počatí. Má orgazmus vplyv na ovuláciu? Ako dlho prežijú spermie v tele ženy?
Prešiel si tým každý z nás, no ako dobre sa vyznáme v teórii? Aká je životnosť spermií, čo je fétus a môžu mať dvojičky dvoch rozličných otcov? Otestujte si znalosti v našom dnešnom kvíze!
-
„Neprebaľujte ju, lebo jej ublížite.“ Výpovede žien o tom, čo zažili po pôrode na oddeleniach šestonedelia, a je to teda sila!
Darmo médiá píšu o dôležitosti kontaktu koža na kožu v prvých hodinách a dňoch po pôrode, darmo sa zdôrazňujú nenahraditeľné prínosy dojčenia a potreba podpory matiek, v niektorých našich nemocniciach akoby zastal čas. „Nedojčite ju dnes, stačí zajtra,“ žiaľ, aj takýchto pokynov sa dnes dostáva matkám na oddelení šestonedelia.
-
Tehotenstvo a kilogramy. Koľko môže pribrať tehotná žena podľa najnovších poznatkov? Je normálne, ak krátko pred pôrodom schudne?
Tehotenstvo a nárast hmotnosti idú ruka v ruke. Kedysi sa udávalo, že ideálny nárast hmotnosti je 12 kilogramov, v čom je započítaná aj váha bábätka, placenty či plodovej vody. Platí to aj dnes?
-
Tehotenskú cukrovku neberte na ľahkú váhu. Môže poškodiť zdravie navždy
Tehotenská cukrovka postihuje čoraz viac žien. Jej výskyt stúpa súčasne s nárastom cukrovky v spoločnosti, najmä u žien nad 35 rokov. Podľa údajov zdravotnej poisťovne Dôvera má tehotenskú cukrovku každá ôsma žena, čo vôbec nie je málo. A hoci väčšina z nich nepociťuje výrazné ťažkosti, tehotenská cukrovka prináša riziká pre ňu aj dieťa.
-
Môžu mať dvojičky dvoch rozdielnych otcov?
Môžu mať dvojičky dvoch rozdielnych otcov? Drvivá väčšina už určite záporne krúti hlavou. Skutočnosť však taká jednoznačná nie je.
-
Ticho na pôrodnej sále, ale aj omyl sestričky. Napísali ste nám, čo vám utkvelo v pamäti z pôrodu a my sme vyžrebovali výherkyne kníh Pôrodníctvo pre každého
Milé čitateľky, ďakujeme za vaše príspevky v súťaži o knihy Pôrodníctvo pre každého, kde ste mali napísať spomienky na svoj pôrod, prípadne to, ako sa na pôrod pripravujete, na čo sa tešíte či čoho sa najviac obávate. Vyžrebovali sme výherkyne.
-
O pôrode bez príkras. „Spoza plenty sa ozývali nadávky ká, pé, jé, vtedy som ešte netušila, že o pár hodín budem na tom podobne,“ spomína Soňa
Soňa rodila pred 34 rokmi, kedy ešte práva žien pri pôrode či slobodná voľba polohy neboli témou. To ale neznamená, že ženy všetko bez ťažkostí znášali, ako dodnes zvyknú argumentovať zástancovia starých pravidiel. Ako sa ženy vyrovnávali s nedostatočným rešpektom voči ich pocitom a potrebám? Aj o tom Sonina otvorená, miestami až drsná výpoveď.
-
Fantastická novinka v pôrodnici. Ženám uľahčí pôrod, umožní výber polohy a zvýši komfort aj personálu
Ľahší pôrod, vyšší komfort ženy a slobodný výber polohy, toto všetko by mal zabezpečiť nový pôrodný gauč, ktorý pred Vianocami zakúpili v krompašskej pôrodnici. Zdravotníci si od neho sľubujú samé pozitíva.
-
Dráma v Košiciach: Rutinný cisársky rez sa zmenil na boj o život, pri náročných zákrokoch sa rátala každá sekunda
Mal to byť „bežný“ pôrod, akých košickí pôrodníci odviedli už tisíce. Zmenil sa však na dramatický boj o život, pri ktorom šlo o sekundy. Raritná, ale nesmierne vážna diagnóza – skryté krvácanie do retroperitoneálnej oblasti medzi maternicou a obličkou, ktoré ani po rýchlom zákroku neustávalo. Našťastie, všetko dobre dopadlo.
-
Tehotenské nevoľnosti trápia väčšinu tehotných žien. Zaberá zázvor, dá sa im predísť a koho postihujú najčastejšie?
S nadsázkou sa vraví, že ráno nalačno zvracajú alkoholici a tehotné ženy. Ale žarty bokom, nevoľnosť je najčastejšou zdravotnou komplikáciou v tehotenstve – postihuje 80 percent tehotných žien.
-
Neuveriteľné, čomu všetkému ľudia dodnes veria. Päť najčastejích mýtov o tehotenstve, poznáte ich?
Už naši predkovia hľadali odpovede na to, čo im bolo okolo tehotenstva neznáme. Snažili sa predpovedať pohlavie dieťaťa na základe fyzických zmien a výzoru ženy, jej pocitov, prípadne prísť na to, kedy je väčšia pravdepodobnosť, že sa narodí chlapec. Mnohé prežili dodnes. Ktoré sú mýty a ktoré sa zakladajú na pravde?