Dieťa v maternici vníma oveľa viac než by si mnohí mysleli. Ilustračné foto.
Foto: Agel ZvolenJej autorom je svetoznámy kanadský profesor, vedec, psychiater a spisovateľ Thomas Verny, rodák z Bratislavy. Jeho kniha Tajný život nenarodeného dieťaťa nie je novinkou, prvý raz však teraz vyšla v slovenskom preklade.
Profesor Verny je priekopníkom prenatálnej a perinatálnej psychológien napísal 8 kníh a 47 vedeckých prác. „Ako psychiater som sa celý život zaujímal o pamäť a myseľ. Na začiatku mojej kariéry ma to priviedlo k založeniu vedy prenatálnej a perinatálnej psychológie. Pred niekoľkými rokmi som sa začal zaujímať o bunkovú pamäť a bunkovú inteligenciu," hovorí 88 - ročný Thomas Verny, ktorý študoval aj v Toronte či na Harvarde.
V knihe Tajný život nenarodeného dieťaťa uvádza závery medicínskych výskumov, čo všetko ovplyvňuje formovanie osobnosti dieťaťa, čo ho môže brzdiť, čo podporovať. Tiež vysvetľuje, ako veľmi je dôležitá emocionálna pohoda matky počas tehotenstva, a že starostlivosť rodiča o nenarodené dieťa a postoj k nemu môžu na celý život ovplyvniť jeho fyzické zdravie a emocionálnu stabilitu. „Rozhodnutia, ktoré robí rodič dnes, zásadným spôsobom určujú, ako sa bude dieťa cítiť. Rodič môže svojmu dieťaťu darovať podmienky pre šťastný a zdravý život,“ vraví Thomas Verny.
Thomas Verny sa narodil v Bratislave a v roku 1952 emigroval do Kanady, kde teraz žije so svojou manželkou v meste Stratford. Z rodnej krajiny utekal s rodičmi ako dieťa hneď dvakrát – prvý raz v roku 1942 ako šesťročný do Maďarska kvôli nacistom. Thomasov starý otec mal v tom čase jedinú tlačiareň v Bratislave, no aj s manželkou boli odvezení do Osvienčimu a tam zabití. Po vojne sa Thomas na Slovensko vrátil, no po nastolení komunistickej diktatúry sa v roku 1949 odsťahoval do Viedne. Do Kanady odcestoval, keď mal 16 rokov. Jeho otec bol právnik a matka sa starala o domácnosť.