- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Pôrodný príbeh Slovenky z Rakúska: Aj komplikácie možno zvládnuť v pokoji a tichu, adrenalín by ste hľadali márne
„Bábätko sa nemá dobre.“ Veta, ktorú nechce počuť žiadna tehotná žena, a ktorá dokáže v momente vyvolať vlnu paniky. Túto vetu povedali aj žene v jednej zo slovenských pôrodníc s tým, že má málo plodovej vody, ide o patologický stav a treba vyvolať pôrod. Strach, ktorý ju premkol, zbytočne opisovať.
-
Placenta je cenná, ale pozor na hoaxy. Je dobrý nápad ju konzumovať, ako to propagujú niektoré celebrity?
Bez placenty by sme tu neboli. Orgán, ktorý vzniká v ženskom tele počas tehotenstva, zabezpečuje bábätku v maternici všetky potrebné živiny, odstraňuje odpadové látky a chráni ho pred infekciami. Zároveň produkuje hormóny na udržanie tehotenstva. Pre svoju nenahraditeľnú funkciu placentu uctievajú mnohé kultúry a mnoho mýtov preniká aj do tej našej. Vrátane jej konzumácie.
-
Výnimočná služba. Ženám v žilinskej pôrodnici pomáha individuálna fyzioterapeutka
Fyzioterapeutka sa venuje matkám počas obdobia tehotenstva v predpôrodnej príprave a aj po spontánnom pôrode alebo pôrode cisárskym rezom. Tiež pacientkam po gynekologických operačných zákrokoch.
-
Španielsko musí odškodniť ženu za traumu pri pôrode, majú šancu aj Slovenky?
Nanútený cisársky rez so zviazanými rukami, bez prítomnosti manžela. Za takéto zaobchádzanie počas pôrodu bude musieť Španielsko vyplatiť žene odškodné. Rozhodol o tom Výbor OSN pre odstránenie všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW). Majú šancu aj Slovenky, ktoré sa cítia traumatizované postupmi pri pôrode?
-
Výbuchy šťastia i slzy, aké len tak nevidíte. 10 intímnych fotografií, zachytávajúcich jedinečné okamihy narodenia dieťaťa
Každá žena si pamätá, ako rodila, a ak je pri pôrode aj muž, je to preňho tiež niečo nezabudnuteľné, čo dokáže zanechať vplyv na celý život. Pozrite si snímky, zachytávajúce jedinečné okamihy zrodenia, keď rodičia prvý raz zovrú svoje dieťa v náručí.
-
Separovať v pôrodnici covid pozitívne matky od bábätiek je krutý omyl, píše farmaceutka
Je to stále bežná prax v slovenských pôrodniciach. Oddeliť po pôrode mamičku pozitívnu na covid od jej práve narodeného bábätka. Je to naozaj potrebné, aby boli deti chránené pred nákazou, alebo ide o škodlivé zaobchádzanie? Farmaceutka Terézia Harvanová sa na problém pozrela z odborného hľadiska.
-
Útulne a milo ako doma. V moravskej nemocnici čaká mamičky takáto luxusná predpôrodná izba
Príjemné prostredie, v ktorom sa nastávajúca mamička môže upokojiť a uvoľniť, je veľmi dôležité pre zdarný priebeh pôrodu. Dobre to vedia v moravskom Havířove, kde predpôrodnú rodinnú izbu upravili do podoby, ktorá skôr pripomína útulný byt či pekný hotel.
-
Mamička z dvojičiek porodila v Košiciach sama dvojičky. „Zabila som dve muchy jednou ranou,“ smeje sa Miriama
Miriama Vincová vždy túžila po dvojičkách. Sama je z dvojčiat a svoj sen o dvoch uzlíčkoch v perinke si splnila v košickej nemocnici, kde priviedla na svet vytúžených synov.
-
Nevoľnosť, pálenie záhy, brnenie prstov. 10 častých zdravotných problémov v tehotenstve a ako ich riešiť
Obdobie tehotenstva sa síce považuje za jedno z najkrajších, ženy vám však povedia svoje. Druhý stav je spojený s množstvom obťažujúcich zdravotných problémov, ktoré síce nie sú závažné, ale potrápiť vedia dostatočne. Pozrime sa, ktoré sú tie najčastejšie, prečo vznikajú a čo proti nim môžete podniknúť.
-
„Ak žena dojčí na verejnosti, nerobí to preto, že sa chce odhaľovať. Len kŕmi svoje dieťa,“ vraví laktačná poradkyňa
Vo zvolenskej nemocnici začali mamičkám poskytovať od mája tohto roka laktačné poradenstvo. Vyžiadali si ho samy rodičky. Prečítajte si, čo je podľa laktačnej poradkyne Jany Sinatrovej dôležité pre úspešné dojčenie.
-
10 zaujímavých faktov o pôrode, ktoré ste možno nevedeli
Bábätká, ktoré sa rodia na Slovensku, vážia v priemere 3,3 kilogramu. A len päť percent z nich príde na svet v termíne. Prečítajte si desať zaujímavostí, ktoré rozšíria vaše vedomosti o pôrode.
-
Ukrajinka priviedla v Martine na svet trojičky
Keď sa začalo bombardovanie a ostreľovanie Kyjeva, kde žena žila, vojaci, ktorí strážili nemocnicu, jej odporučili, aby ušla niekam, kde je to bezpečné. Mladá mamička priznala, že dlhé cestovanie vo vysokom štádiu tehotenstva bolo fyzicky aj psychicky veľmi vyčerpávajúce.
-
5 249 umelých potratov ročne, ich počet však stále klesá. Najhoršie sú na tom Košice a Nitra
Takmer polovicu z celkového nahláseného počtu 12 105 potratov tvorili vlani umelé prerušenia tehotenstva.
-
Patrí dieťa k pôrodu? Sú matky, ktoré hovoria jednoznačné áno
O tom, či je prospešná prítomnosť muža pri pôrode, sa diskutuje už dlho, a čo prítomnosť dieťaťa, staršieho súrodenca? V našich podmienkach o takom niečom možno hovoriť iba v súvislosti s domácimi pôrodmi, a ako niektorí pohoršene krútia hlavou nad tým, čo všetko sa dnes už navymýšľa, sú aj ženy, ktoré na prítomnosť staršieho dieťaťa nedajú dopustiť.
-
Nočná mora cisársky rez. „Vravela som im, že cítim bolesť, presviedčali ma, že si to len namýšľam“
„Bol to môj tretí cisársky rez, plánovaný, takže som vedela, čo ma čaká. To, čo sa tam však dialo, by mi nenapadlo ani v najhoršom sne,“ opisuje Lucia svoj pôrodný zážitok spred piatich rokov a dodáva: „Nikdy viac!“
-
Popôrodné blues, depresia, trauma... Aké sú rozdiely a kedy treba vyhľadať pomoc?
„Bola som doma z pôrodnice, mala som krásne zdravé dieťa, vytešeného milujúceho manžela... Vedela som, že by som sa mala tešiť, no nemohla som. Cítila som sa zviazaná, navždy vzdialená od sveta, ktorý som poznala dovtedy, chcelo sa mi len plakať.“
-
Ako sa rodilo u eskimákov, v Indii, Egypte či Peru, ukazujú unikátne maľby a sošky z dávnych čias
Rodiť v inej polohe než na chrbte je prirodzené, nie je to žiaden výmysel modernej doby. Svoje deti tak privádzali na svet ženy celé stáročia, o čom svedčia zachované kresby, sošky, rytiny.
-
Takmer polovica všetkých tehotenstiev je neplánovaná
Zo všetkých neplánovaných gravidít takmer dve tretiny skončia umelým potratom. Vojna na Ukrajine situáciu ešte zhorší.
-
„Od zúfalstva som sa rozplakala...“ Nemocnice sa v podpore dojčenia nezlepšili, naopak, ukázal prieskum
Je to z roka na rok horšie, môže za to len covidová pandémia? Slovenské pôrodnice zaostávajú v podpore dojčenia a umožňovaní kontaktu koža na kožu či spoločného pobytu bábätiek s ich matkami už dlho, za posledné dva roky sa však situácia ešte zhoršila.
-
Nariadenie nemocnice: Chcete byť pri pôrode? Zaočkujte sa proti covidu!
Chcete byť pri pôrode svojho dieťaťa? Dajte sa zaočkovať proti covidu, inak vás nevpustíme. Áno, takáto nezmyselná podmienka dnes platí v troch bratislavských nemocniciach, ktoré od sprevádzajúcej osoby pri pôrode vyžadujú kompletné očkovanie a negatívny test.