Ukrajinka priviedla v Martine na svet trojičky

gb, 8. mája 2022 o 04:01

Keď sa začalo bombardovanie a ostreľovanie Kyjeva, kde žena žila, vojaci, ktorí strážili nemocnicu, jej odporučili, aby ušla niekam, kde je to bezpečné. Mladá mamička priznala, že dlhé cestovanie vo vysokom štádiu tehotenstva bolo fyzicky aj psychicky veľmi vyčerpávajúce.

Mladá mamička s fotografiami detí.

Foto: UNM

Len 25-ročná Ukrajinka Liubov Kovalchuk porodila v Univerzitnej nemocnici Martin trojičky. Dostali mená Samuel, Natanail a Eleanora a vodí sa im veľmi dobre.

„Mám rodičov v Bratislave, preto som ušla na Slovensko. Psychicky to bolo pre mňa veľmi náročné. Môj muž zostal na Ukrajine, prišla som sama. Robí teraz vodiča pre organizáciu Lekári bez hraníc,“ povedala Liubov a dodala, že ako otec troch detí bude jej muž môcť Ukrajinu opustiť. Príchod trojičiek bol pre mladú rodinu prekvapením, ktoré berú ako požehnanie od Boha.

Samotný pôrod trojičiek bol podľa pôrodníka Erika Kúdelu z tých akútnejších. Mamičku prevážali z Bratislavy, kde malo novorodenecké oddelenie obmedzené kapacity. „Pôrod sa rozbehol spontánne, pre trojičky je ale jedinou možnosťou cisársky rez. Pooperačné obdobie bolo bez komplikácií, mamičke sa darí dobre,“ informoval lekár.

Ako vysvetlil, pôrod trojičiek je vždy špecifický a nie veľmi bežný: „Takáto situácia sa stane raz, možno dvakrát do roka. Je to aj pre nás unikátna udalosť, ku ktorej pristupujeme vždy obozretne.“ Komunikácia s mamičkou bola pre zdravotníkov bezproblémová. „Rozumela po slovensky, hovorila po anglicky, takže vedela všetko, čo sa bude diať,“ dodal doktor Kúdela.

Trojičkám sa darí dobre.

Foto: UNM

Bábätká sa narodili pred riadnym termínom pôrodu, v 29. týždni tehotenstva. Podľa primárky Neonatologickej kliniky Kataríny Maťašovej je ich stav rovnaký, ako pri iných predčasne narodených deťoch: „Detičky to zvládajú, priebeh je priaznivý. Neočakávané závažné komplikácie sa zatiaľ našťastie neobjavili. Sú to bojovníci.“

Ako doplnila, dvaja chlapčekovia a jedno dievčatko majú váhu v rozmedzí od 990 do 1 270 gramov. „Majú sa dobre. Dýchajú samé, mamička im nosí materské mliečko, čo im tiež veľmi pomáha. Zatiaľ sme s ich zdravotným stavom spokojní,“ povedala docentka Katarína Maťašová.

Detičky zostanú pod dohľadom odborníkov ešte približne desať týždňov. Ak budú zdravotne v poriadku, ich prepustenie z nemocnice bude možné po dosiahnutí takej zrelosti, akú má mať bábätko v stanovenom termíne pôrodu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >