Výnimočná služba. Ženám v žilinskej pôrodnici pomáha individuálna fyzioterapeutka

TASR, gb, 29. júla 2022 o 04:00

Fyzioterapeutka sa venuje matkám počas obdobia tehotenstva v predpôrodnej príprave a aj po spontánnom pôrode alebo pôrode cisárskym rezom. Tiež pacientkam po gynekologických operačných zákrokoch.

Fyzioterapeutka pomáha tehotným ženám aj mamičkám po pôrode.

Foto: shutterstock.com

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline poskytuje individuálnu fyzioterapiu ženám hospitalizovaným na oddelení gynekológie a pôrodníctva. Myšlienka vznikla po vzore z okolitých krajín, kde je podobná služba bežnou praxou. „Snažíme sa skvalitniť úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti našim pacientkam, postarať sa o ne dôkladne a komplexne po všetkých stránkach. Nastavením individuálnej rehabilitácie už počas hospitalizácie dokážeme výrazne prispieť k zlepšeniu kvality ich života,” zdôraznil primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva Martin Sudek.

Ako dodal, táto problematika je pre ženy často neznáma či dokonca tabu. „Včasná intervencia rehabilitačnej starostlivosti pritom dokáže pomerne rýchlo naštartovať rekonvalescenciu a mnohokrát tiež zabrániť, prípadne eliminovať výskyt rôznych ťažkostí, ako sú napríklad bolesti chrbtice, kĺbov či vznik diastázy (slabé brušné svaly, ich rozostúpenie),” povedal primár.


Úlohou gynekologického fyzioterapeuta je naučiť ženy, ako uvoľniť svalové napätie po pôrode, aktivovať utlmené svaly, ukázať vhodné polohy pri dojčení bábätka a edukovať rodičky, ako prinavrátiť späť správny dychový stereotyp.„ Mamičky si počas tehotenstva často nastavia chybný stereotyp dýchania. Po pôrode v mnohých prípadoch dýchajú len do hornej hrudnej časti a samotné bruško kompletne odseparujú od zvyšku tela. Preto ich učím, ako správne dýchať. Denne prechádzame rôzne druhy dychových cvikov,” priblížila fyzioterapeutka oddelenia gynekológie a pôrodníctva Jana Šepešová.

V pôrodnici sa zameriava rovnako na ženy, ktoré rodili sekciou. Už počas hospitalizácie ich vzdeláva v oblasti starostlivosti o operačnú ranu a následnú jazvu, spolu s ošetrovateľským personálom jednotky intenzívnej starostlivosti pomáha pacientky prvýkrát posadiť, postaviť a prejsť prvé kroky.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >