- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Zariadenie detskej izby vplýva na pozornosť i pohodu školáka. Viete, na čo dbať predovšetkým?
Koniec leta je tu, či sa nám to páči alebo nie, a s ním aj čas postupne prelaďovať na školský režim, opäť vytiahnuť v detskej izbe veci, ktoré boli počas prázdnin nepotrebné. Práve v uplynulom školskom roku, ktorého väčšinu pre pandémiu deti presedeli doma, sa ukázalo, že zariadenie izby je dôležité z hľadiska učenia, koncentrácie i celkového zdravia. Ponúkame vám rady odborníčok, na čo dbať.
-
Viete, koľko bude môcť byť žiakov v prvej triede? Tipnite si!
Zatiaľ čo v súčasnosti môže byť v prvej triede maximálne 22 žiakov, po schválení novely školského zákona, ktorú už prijala vláda, sa to zmení.
-
Školy by mali telesnú učiť vonku. Ak to dovolí počasie
V prípade, že sa hodina uskutoční v interiéri, malo by sa minimalizovať premiešavanie tried.
-
Školy sa už plošne zatvárať nebudú, testovanie vraj netreba, pretože delta sa šíri rýchlo...
V novom školskom roku sa školy nebudú zatvárať plošne. V prípade pozitivity sa zavrú iba individuálne triedy. Testovanie nebude.
-
Lyžiarske výcviky a školy v prírode je asi zbytočné plánovať
Lyžiarske výcviky a školy v prírode v novom školskom roku rezort školstva neodporúča organizovať. Vyplýva to z materiálov zverejnených na webe rezortu školstva.
-
Škola, kde zastal čas. Drevené lavice, tabuľa i peračník ukazujú, ako sa na dedine učili naši dedovia
Takmer o sto rokov dozadu sa ocitnete pri návšteve staručkej školy v Klokoči v Detvianskom okrese. Dnes slúži ako múzeum a pozrieť si tu môžete pôvodné drevené školské lavice, v ktorých sedávali žiaci, tabuľu, dokonca i staručkú podlahu, ktorá pamätá kroky dávno dospelých žiakov a ich učiteľov.
-
Na Slovensku prepadáva vyše 10-tisíc detí ročne
V školskom roku 2019/2020 si ročník zopakovalo približne 2,5 percenta detí, čo je vyše 10 500 žiakov štátnych, cirkevných aj súkromných škôl.
-
Aby v lete nevypadli z cudzieho jazyka. Skvelé zábavné hry pre malé i väčšie deti
Deti si síce počas prázdnin od školy potrebujú oddýchnuť, na druhej strane však treba, aby nadobudnuté vedomosti nezabudli. Tie z cudzieho jazyka zvlášť. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako zábavnou formou precvičovať cudzí jazyk bez toho, aby si malé či väčšie dieťa vôbec všimlo, že ide o upevňovanie vedomostí.
-
Mladí umelci sa môžu zapojiť do výtvarnej a grafickej súťaže v rámci Týždňa vedy a techniky
Spustená registráciu do súťaží v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.
-
Obrovská šanca na zmenu. 5 pozitívnych vecí, ktoré by rok dištančnej výučby mohol priniesť do škôl
Žiaci, študenti, učitelia i rodičia majú za sebou veľmi náročný školský rok. Veľká časť z neho sa odohrávala v kulisách dištančnej výučby. Dnešným odovzdaním vysvedčení by však tento rok skončiť nemal.
-
Koláčik od babky, dve facky od otca. Spomienky na vysvedčenie dnešných rodičov
Koniec školy, začiatok prázdnin či výnimočný deň, kedy sa sumarizujú výsledky celoročnej práce? Čím bol pre vás 30. jún a aké spomienky sa vám spájajú s odovzdávaním vysvedčení? Prinášame vám spomienky našich čitateľov.
-
Psychologička: Blíži sa koniec školy, deti potrebujú v období písomiek veľa spať. Koľko?
Deti mladšieho školského veku by mali spať desať hodín, tínedžeri osem až deväť hodín
-
Materské a základné školy možno zamestnajú vlastné zdravotné sestry
Školská zdravotná sestra by mala najmä posudzovať zdravotný stav, telesný a duševný vývin detí a žiakov, ako aj poskytovať zdravotnú starostlivosť a mať na starosti prevenciu. Má tiež viesť štatistiky o úrazoch detí a žiakov.
-
„Opýtaj sa dedka.“ Nová hra pomôže školákom pochopiť dejepis cez spomienky blízkych
Dejiny sa najlepšie učia cez osobné príbehy, na kladie dôraz nová hra, ktorá má priblížiť školákom novodobé dejiny. Udalosti z minulého storočia totiž deti poznajú z učebníc a filmov, pritom stále žijú priami pamätníci týchto historických udalostí. A práve ich by sa mali deti na ne pýtať.
-
Viete, čo by mal ovládať každý budúci školák? Písmenká ani číslice to nie sú
Je dôležité, aby prváčik pred nástupom do školy vedel rozpoznať písmenká, číslice či niekoľko anglických slovíčok? Niektorí rodičia aj školy na to dbajú, v skutočnosti sú však oveľa dôležitejšie zručnosti, ktoré by budúci prváci mali mať. Viete aké?
-
Vznikol nový interaktívny portál o praveku
Učitelia, žiaci, rodičia i širšia verejnosť majú k dispozícii nový bezplatný vzdelávací portál o praveku.
-
Prijímačky na stredné školy podrobne. Môže na ne aj žiak s teplotou!
Meranie teploty, povinný test v bordových okresoch, v triede len polovica žiakov, medzi záujemcami o štúdium dva metre odstup, vetranie. Ak je dieťa v karanténe či izolácii, dostane náhradný termín. To sú pravidlá tohtoročných prijímacích skúšok na stredné školy, ktoré budú prebiehať až do 14. mája.
-
Koniec povinných testov na školách. Do lavíc sa vracajú ďalší žiaci
Od pondelka 3. mája sa zušilo povinné testovanie žiakov aj povinnosť preukázať sa nie starším ako sedemdňovým negatívnym testom u aspoň jedného zákonného zástupcu. Dôvodom je lepšiaca sa epidemiologická situácia.
-
Na klavíri si deti zahrajú, na trúbke nie. ZUŠ sa od pondelka otvoria pre žiakov prvého stupňa
Okrem dychových hudobných nástrojov bude zakázaný aj spev.
-
Prvý stupeň sa vracia do školy, v školskom klube sa žiaci nemajú miešať
S plošným otvorením prvého stupňa základných škôl od pondelka 12. apríla sa môžu prezenčne otvoriť aj školské kluby detí.