Pôrod

 • Obrázok „Keď sa Tomáško narodil, vážil jeden kilogram. Dnes je to zdravý a šikovný chlapček.“

  „Keď sa Tomáško narodil, vážil jeden kilogram. Dnes je to zdravý a šikovný chlapček.“

  „Môj syn Tomáško sa narodil v 27. týždni úplne bezproblémového tehotenstva. Po narodení vážil 1100 gramov, čo je ale na tak skorý termín naozaj slušná váha," začína svoje rozprávanie Iveta Jančoková z Bratislavy.

 • Obrázok Laktačné poradkyne darovali pediatrom knihy o dojčení

  Laktačné poradkyne darovali pediatrom knihy o dojčení

  Takmer sto pediatrov na Slovensku a štyridsať v Čechách dostalo od občianskeho združenia Mamila zadarmo knihu Praktický návod na dojčenie. Laktačné poradkyne ju rozposlali v rámci akcie Darujte knihu svojmu pediatrovi.

 • Obrázok V Brne môže vzniknúť pôrodný dom. Deti tam prídu na svet bez stresu a zákrokov

  V Brne môže vzniknúť pôrodný dom. Deti tam prídu na svet bez stresu a zákrokov

  Pôrodný dom, ktorý ženám umožní porodiť v domáckom prostredí, ale s lekármi na dosah, možno vznikne v susednom Česku. Mesto Brno uvažuje, že ho založí pri niektorej z miestnych pôrodníc.

 • Obrázok Kam ísť rodiť? Vyberte si pôrodnicu, ktorá vám vyhovuje

  Kam ísť rodiť? Vyberte si pôrodnicu, ktorá vám vyhovuje

  Chystáte sa rodiť v Bratislave? Ak ste si ešte nevybrali pôrodnicu, možno vám pomôže piatkové stretnutie s odborníkmi, kde sa dozviete viac o pomeroch a praktikách v jednotlivých bratislavských pôrodniciach.

 • Obrázok Fascinujúce video od zrodenia života po narodenie dieťaťa

  Fascinujúce video od zrodenia života po narodenie dieťaťa

  Pozrite si video, ktoré vás presvedčí o tom, že zrodenie života, vývoj človiečika v maternici a jeho príchod na svet je to najúžasnejšie, čo môže byť!

 • Obrázok Určili vám termín pôrodu presne? Môžete sa tak vyhnúť cisárskemu rezu

  Určili vám termín pôrodu presne? Môžete sa tak vyhnúť cisárskemu rezu

  Nie je jedno, či vám lekár stanoví termín pôrodu na 10. alebo 17. marca. Pár dní hore dolu, poviete si možno. Správne určiť dátum, kedy by ste mali porodiť, je pritom zásadné. Môže to ovplyvniť, či dieťa príde na svet prirodzene alebo nakoniec skončíte na operačnej sále.

 • Obrázok Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský: Naše pôrodnice sú zastaralé

  Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský: Naše pôrodnice sú zastaralé

  „Pôrod je prirodzený dej a najlepšie prebieha, ak postupuje bez zásahov. Zdravotníci by ho mali iba monitorovať,“ predstavuje v našich podmienkach radikálnu myšlienku docent Jozef Záhumenský, ktorý už vyše dvoch rokov pracuje ako prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov.

 • Obrázok Virtuálny kontakt s bábätkom je lepší ako nič

  Virtuálny kontakt s bábätkom je lepší ako nič

  Fyzický kontakt s matkou je pre pohodu bábätiek mimoriadne dôležitý, pre tie predčasne narodené však ešte viac. Je dokázané, že na hrudi rodiča lepšie prosperujú, zlepšuje sa im saturácia aj ďalšie fyzické ukazovatele. Nepretržitý kontakt s matkou či otcom, hoci je veľmi žiaduci, však v našich nemocniciach nie je možný.

 • Obrázok Nech váš pôrodný plán neskončí v koši!

  Nech váš pôrodný plán neskončí v koši!

  Všetky lekárske zákroky podliehajú súhlasu pacienta. Pôrod nie je žiadnou výnimkou. Ak máte o narodení svojho dieťaťa jasnú predstavu, položte ju na papier. Lekári by pôrodný plán mali rešpektovať.

 • Obrázok Čo všetko si musíte vybojovať v pôrodnici

  Čo všetko si musíte vybojovať v pôrodnici

  Každá budúca matka si to predstavuje tisíckrát – aké to bude, keď sa dieťatko konečne vypýta na svet, keď ho konečne zovrie v náručí... A u takmer každej je realita zväčša úplne iná.

 • Obrázok Rodiť za hranice chodí stále viac žien

  Rodiť za hranice chodí stále viac žien

  Priviesť dieťa na svet v zahraničí sa rozhodne každoročne viac a viac žien. Potvrdzujú to štatistiky zdravotných poisťovní.

 • Obrázok Prečo ženy neľutujú peniaze za pôrod v zahraničí

  Prečo ženy neľutujú peniaze za pôrod v zahraničí

  Máte krátko pred pôrodom a zvažujete, kde priviesť dieťa na svet? Ak máte predstavu, ako by ste chceli rodiť, väčšiu šancu, že vám to umožnia, máte v pôrodniciach za hranicami – v Rakúsku alebo aj vo vybraných zariadeniach v Česku. Ak sa zasa chcete vyhnúť papierovačkám a ušetriť na poplatkoch, zostaňte doma.

 • Obrázok Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

  Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

  Ženy na materskej dovolenke dostávajú od štátu čoraz viac peňazí. Výrazne vzrástlo najmä materské, ktoré dostávajú matky zo Sociálnej poisťovne počas prvých 34 týždňov. Hore šiel aj rodičovský príspevok, ten však v tomto roku viac menej symbolicky.

Ďalšie naše weby