Otca už od pôrodu nevyhodia.
Foto: shutterstock.comSprievod bude musieť byť plnoletý, to znamená, že žena si nebude môcť so sebou vziať napríklad svoje dieťa. Ak to podmienky zdravotníckeho zariadenia dovolia, rodičke sa umožní aj prítomnosť viacerých sprevádzajúcich osôb. Jediné obmedzenie môže nastať v prípade, ak by prítomnosť sprievodu bola „nezlučiteľná s povahou poskytovaného zdravotného výkonu“, čo môžu byť napríklad akútne zákroky.
Platí však, že sprievodu môže byť prítomnosť pri pôrode odopretá len „v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas“. Zákon nebude účinný hneď, ale až od 1. júna 2024, aby sa nemohli na zmenu dostatočne pripravili. Novela uvádza, že sprievodom v nemocnici nemôže byť človek, ktorý je vo väzbe alebo vo výkone trestu.
Prítomnosť blízkeho má na pôrod pozitívny vplyv
„Je štúdiami preukázané, že prítomnosť blízkej osoby počas pôrodu zlepšuje perinatálne (popôrodné) výsledky u matky aj novorodenca, zvyšuje pravdepodobnosť vaginálneho pôrodu, znižuje použitie syntetického oxytocínu (umelo pripravený hormón, ktorý má urýchliť pôrodnú činnosť) a všetkých foriem analgézie. Z psychologického pohľadu sú ženy menej ohrozené traumatizáciou a rozvojom popôrodnej depresie,“ vraví hlavná predkladateľka zákona, poslankyňa Vladimíra Marcinková. Celkom novelu zákona podalo šesť poslankýň parlamentu.„Právo na nepretržitú prítomnosť sprevádzajúcej osoby podľa výberu ženy-rodičky je súčasťou práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a v žiadnom prípade by nemala byť vnímaná ako nadštandardná služba,” uvádza dôvodová správa k zákonu.
Pri navrhovaní novely sa poslankyne odvolali aj na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý vydal rozhodnutie, že žena sama má právo zvoliť si, za akých okolností sa narodí jej dieťa a kto môže byť pri tejto dôležitej udalosti prítomný.
Od začiatku do konca
Právo na sprievod sa vzťahuje na celú dobu pôrodu. Teda od prijatia ženy do pôrodnice až po samotné narodenie dieťaťa. Má tak skončiť prax niektorých zdravotníckych zariadení, ktoré umožňujú prítomnosť otca či inej osoby len v záverečnej fáze pôrodu, teda pri vytlačení dieťaťa. Dovtedy musí otecko čakať vonku alebo odísť domov.Na problém upozornila aj ombudsmanka
Na to, že v slovenských pôrodniciach sa možnosť sprievodu pri pôrode niekedy odopiera, upozornila aj bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Dialo sa tak najmä počas prvej a druhej vlny epidémie covidu, keď kvôli obavám z roznesenia nákazy často nemohli byť otcovia často prítomní pri narodení svojich detí.Ombudsmanka sa viackrát obrátila na ministra zdravotníctva a žiadala ho, aby presadil dodržiavanie ľudskoprávnych štandardov a opatrenia rešpektujúce práva žien.