Päť viet, ktoré možno myslíte dobre, ale ženu po pôrode dokážu poriadne raniť

pt, 18. septembra 2022 o 04:17

Možno to myslíme dobre, ale ak človek nie je v duševnej pohode, dokážu ho aj dobre mienené rady či poznámky ešte viac raniť. Zvlášť citlivé sú ženy po pôrode, najmä ak v pôrodnici zažili traumu alebo sú inak psychicky vyčerpané.

Žena potrebuje cítiť podporu okolia, najmä ak mala v pôrodnici traumatizujúce zážitky.

Foto: shutterstock.com

„Zľahčovanie a nezáujem okolia v prípade traumy alebo iných psychických ťažkostí po pôrode môžu byť veľmi zraňujúce, najmä ak prichádzajú od ľudí, ktorí sú nám blízki,” vysvetľuje aj združenie Ženské kruhy na sociálnej sieti, ktoré pomáha ženám v tejto oblasti. Pre ich najbližších ponúka stručný manuál, ako žene v krehkom období pomôcť, aké správne slová zvoliť, ak ju chceme povzbudiť či podporiť. Zároveň uvádzajú aj vety, ktoré, hoci dobre mienené, ženy nepotrebujú počuť, lebo ich môžu zraniť ešte viac.

Ako teda možno vyjadriť žene záujem a podporu?

Chceš mi o tom, čo sa stalo povedať viac? Ak chceš o tom rozprávať, rada si ťa vypočujem.
„Už samotné počúvanie je dôležité. Takýmito vetami alebo otázkami dávame najavo náš záujem. Je dôležité, aby bol úprimný a skutočný,” vysvetľujú Ženské kruhy.

To muselo byť náročné. Je mi ľúto, čo sa ti stalo.
„Vyjadrujeme, že prežívanie a pocity druhého človeka berieme vážne.

Je niečo, čo ti to pomáhalo zvládať keď sa to dialo?
Takéto otázky môžu žene pomôcť nájsť vlastné zdroje, ako zvládať náročné situácie. Každý z nás takéto zdroje má, nemali by sme však druhej osobe vnucovať naše vlastné stratégie zvládania, upozorňujú Ženské kruhy.

Som tu pre teba. Ak by si sa cítila zle, môžeš sa na mňa obrátiť. Vidím, že sa cítiš veľmi zle. Je niečo s čím by som ti mohla pomôcť?
„Vyjadrujeme našu spoluúčasť a dávame najavo, že nám nie je jedno, čo dotyčná osoba prežíva, že nám záleží na tom, aby sa cítila lepšie a sme pre to ochotní aj niečo spraviť. Je dôležité, aby sme skutočne aj boli ochotní pomôcť ak nás o to daná osoba požiada.”

Si veľmi silná, že si to zvládla. Je obdivuhodné, čo všetko zvládaš napriek tomu, ako sa cítiš. Musí to byť pre teba veľmi náročné sústrediť sa na starostlivosť o bábätko keď sa takto cítiš.
„Ženy, ktoré majú posttraumatickú stresovú poruchu po pôrode, popôrodnú depresiu či iné ťažkosti, podávajú neraz nadľudské výkony v starostlivosti o bábätko. Často majú tiež tendenciu vnímať svoju starostlivosť ako nedostatočnú a obviňovať sa za to, že nerobia veci inak, že nerobia toho viac. Je to čiastočne aj preto, že samé cítia, koľko síl ich to stojí a že neprežívajú pri tom výhradne pocity šťastia, naplnenia a radosti ako si možno predstavovali. Je dôležité, aby to ich okolie rozpoznalo.”


Akým vetám sa radšej vyhnite:

To prejde. To nič nie je. To zvládneš.
„Môžu byť zraňujúce, aj keď sú dobre mienené. V skutočnosti nimi vysielame signál, že nepočúvame so skutočným záujmom to, čo nám rozpráva druhá osoba o svojej skúsenosti.”

Hlavne že ty aj dieťa ste zdraví.
„Je to jedna z najčastejších nevhodných reakcií. Navyše v prípade traumy alebo psychických ťažkostí po pôrode nie je ani pravdivá,” upozorňujú Ženské kruhy.

Mala si si zazmluvniť lekára. Keby si rodila doma, nestalo by sa to. Čo si sa neozvala? Ja by som si toto nenechala spraviť.
„Nevyžiadané rady a obracanie pozornosti na to, čo mala žena robiť, aby sa situácia neudiala, dokážu byť veľmi zraňujúce. Navyše prenášajú zodpovednosť za to, čo sa udialo, na ženu, ktorá je týmito udalosťami zasiahnutá.”

Druhý pôrod bude už lepší.
„Zmierňujeme skôr vlastné nepohodlie než utrpenie blízkeho človeka,” vysveteľujú Ženské kruhy.

Teraz sa musíš sústrediť predovšetkým na dieťa. Musíš to zvládnuť kvôli dieťaťu.
Takéto vety môžu vzbudiť dojem, že prežívanie a blaho osoby, ktorej ich hovoríme, nie sú vôbec dôležité. „Navyše môžu vzbudzovať pocity viny z toho, že ak sa bude žena po pôrode zaoberať svojim duševným zdravím, tak vlastne ochudobňuje dieťa o svoju pozornosť. Takéto vety sú teda necitlivé a nijako nepomáhajú matke ani dieťaťu.”





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Tehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >