Všetky články

 • Obrázok Rozprávky deťom v čínskych škôlkach hovoria roboti

  Rozprávky deťom v čínskych škôlkach hovoria roboti

  Deti v materskej škôlke v čínskom Pekingu prepukajú v smiech, keď sa snažia vylúštiť hádanku, ktorú dostali od svojho nového učiteľa, malého roztomilého robota s okrúhlou hlavičkou a tvárou v podobe dotykovej obrazovky. Vzdelávací asistent Keeko, ktorý meria 60 centimetrov, sa používa už v 600 materských škôlkach v krajine. Rozpráva deťom príbehy a dáva im rozličné úlohy a hádanky.

 • Obrázok Deti v materských školách pijú priveľa sladkého. Situácia je podľa zubárov alarmujúca

  Deti v materských školách pijú priveľa sladkého. Situácia je podľa zubárov alarmujúca

  Deťom v predškolských zariadeniach podávajú priveľa sladených nápojov. Tie majú v spojení s nedostatočnou ústnou hygienou za následok vysoký výskyt pokazených a plombovaných zubov. Slovenskí zubári bijú na poplach.

 • Obrázok Očkovanie proti chrípke je zadarmo, na Slovensku ale populárne nie je

  Očkovanie proti chrípke je zadarmo, na Slovensku ale populárne nie je

  Očkovanie proti chrípke bude aj tento rok bezplatné. Najvhodnejším obdobím sú mesiace október a november.

 • Obrázok Liečba chlapca s mukopolysacharidózou stojí ročne skoro 800-tisíc eur

  Liečba chlapca s mukopolysacharidózou stojí ročne skoro 800-tisíc eur

  Trinásťročný chlapec z Trnavského kraja od malička bojuje s geneticky podmieneným ochorením mukopolysacharidózou, ktoré vinou chýbajúceho enzýmu poškodzuje srdce, mozog, pečeň či slezinu. Za desať rokov sa na jeho liečbu vynaložilo takmer šesť miliónov eur, len minulý rok to bolo 789-tisíc eur.

 • Obrázok Projekt „Záložka do knihy spája školy“ vedie deti k čítaniu

  Projekt „Záložka do knihy spája školy“ vedie deti k čítaniu

  Žiaci, ktorí sa zapoja do projektu nazvaného Záložka do knihy spája školy, si vyrobia záložky a vymenia si ich so školákmi z pridelenej partnerskej školy. Cieľom je priviesť deti k čítaniu a rozvinúť spoluprácu medzi školskými zariadeniami.

 • Obrázok Viac ako piatim miliónom detí v Jemene hrozí vyhladovanie

  Viac ako piatim miliónom detí v Jemene hrozí vyhladovanie

  Medzinárodná organizácia Save the Children varovala, že do konca tohto roka môže v Jemene, kde prebieha vojnový konflikt, zomrieť vyše 36-tisíc detí. Vyhladovanie hrozí 5,2 miliónu detí.

 • Obrázok Školy v Liptovskom Mikuláši usilujú o vznik dažďových záhrad

  Školy v Liptovskom Mikuláši usilujú o vznik dažďových záhrad

  Vo viacerých školách v Liptovskom Mikuláši by už na jar budúceho roka mohli vzniknúť záhrady bohaté na rastlinstvo, vtáctvo a hmyz. Mesto sa rozhodlo zapojiť do projektu na vytváranie takzvaných dažďových záhrad.

 • Obrázok Vo Zvolene majú detské ihrisko pre deti na vozíčku

  Vo Zvolene majú detské ihrisko pre deti na vozíčku

  Pieskovisko či prevažovacia hojdačka upravené špeciálne pre deti na vozíčku sú súčasťou nového bezbariérového ihriska vo Zvolene. Navštevovať ho samozrejme môžu aj zdravé deti, ktoré tak dostanú jedinečnú možnosť poznať, že ich vrstovníci s hendikepom sú rovnako veselí a hraví.

 • Obrázok Tie deti len tak nenechám! Riaditeľ školy chce dať šancu hendikepovaným

  Tie deti len tak nenechám! Riaditeľ školy chce dať šancu hendikepovaným

  Jeho škola začala v tomto školskom roku ako prvá zo stredných škôl na Slovensku prijímať aj žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím.

 • Obrázok Dojčite tak, ako vám to vyhovuje

  Dojčite tak, ako vám to vyhovuje

  Konečne ste sa dočkali, po deviatich mesiacoch držíte bábätko v náručí a z každej strany sa hrnú dobre mienené rady... Čo s nimi? Verte hlavne svojim inštinktom a robte tak, aby ste sa cítili komfortne.

 • Obrázok Potratov na Slovensku pribudlo, chodia k nám Poľky

  Potratov na Slovensku pribudlo, chodia k nám Poľky

  Stáva sa Slovensko cieľom potratových turistiek? Čísla to naznačujú. Kým predvlani u nás lekári umelo prerušili tehotenstvo len trom ženám, ktoré tu nemajú trvalý pobyt, vlani ich bolo 1394.

 • Obrázok Detí, ktoré riešia problémy samovraždou, je čoraz viac

  Detí, ktoré riešia problémy samovraždou, je čoraz viac

  Trápenie v škole a rodinné problémy sa pre deti a teenagerov stávajú viac a viac neriešiteľné. Až do takej miery, že čoraz častejšie siahajú po najkrajnejšom riešení. Odborníci vidia pomoc v linkách dôvery, ktoré však u nás nefungujú, a v liečbe. Na tú zas chýbajú lekári aj lôžka v nemocniciach.

 • Obrázok Čo všetko si musíte vybojovať v pôrodnici

  Čo všetko si musíte vybojovať v pôrodnici

  Každá budúca matka si to predstavuje tisíckrát – aké to bude, keď sa dieťatko konečne vypýta na svet, keď ho konečne zovrie v náručí... A u takmer každej je realita zväčša úplne iná.

 • Obrázok Rodiť za hranice chodí stále viac žien

  Rodiť za hranice chodí stále viac žien

  Priviesť dieťa na svet v zahraničí sa rozhodne každoročne viac a viac žien. Potvrdzujú to štatistiky zdravotných poisťovní.

 • Obrázok Prečo ženy neľutujú peniaze za pôrod v zahraničí

  Prečo ženy neľutujú peniaze za pôrod v zahraničí

  Máte krátko pred pôrodom a zvažujete, kde priviesť dieťa na svet? Ak máte predstavu, ako by ste chceli rodiť, väčšiu šancu, že vám to umožnia, máte v pôrodniciach za hranicami – v Rakúsku alebo aj vo vybraných zariadeniach v Česku. Ak sa zasa chcete vyhnúť papierovačkám a ušetriť na poplatkoch, zostaňte doma.

 • Obrázok Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

  Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

  Ženy na materskej dovolenke dostávajú od štátu čoraz viac peňazí. Výrazne vzrástlo najmä materské, ktoré dostávajú matky zo Sociálnej poisťovne počas prvých 34 týždňov. Hore šiel aj rodičovský príspevok, ten však v tomto roku viac menej symbolicky.

 • Obrázok Vitajte na stránke ahojmama.sk

  Vitajte na stránke ahojmama.sk

  Milé čitateľky a čitatelia, Pravda pre vás pripravila túto novú internetovú stránku, ktorú si práve prezeráte.

 • Obrázok Angličtina či iný jazyk? Školy dostanú od budúceho roka na výber

  Angličtina či iný jazyk? Školy dostanú od budúceho roka na výber

  Angličtina na základných školách by od budúceho školského roka nemala byť povinná. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) chce dať totiž školám na výber, aby sami rozhodli, aký svetový jazyk svojim žiakom ponúknu.

 • Obrázok Škola doma dáva deťom slobodu

  Škola doma dáva deťom slobodu

  Najznámejšou domácou žiačkou je od tohtoročných olympijských hier v Pchongjangu česká snowboardistka a zjazdárka Ester Ledecká. Jej rodičia patria u našich susedov v tejto oblasti medzi priekopníkov, a doteraz na domáce vzdelávanie nedávajú dopustiť.

 • Obrázok Autistov pribúda, stále sa však nevie, prečo

  Autistov pribúda, stále sa však nevie, prečo

  Autistov je medzi nami čoraz viac. Kým pred 43 rokmi pripadla diagnóza poruchy autistického spektra na jedno z päťtisíc detí, v roku 2012 to trpelo postihnutím už jedno dieťa z 59 v Spojených štátoch, a v Európe jedno zo sto.

Ďalšie naše weby